Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Lakierowanie podłóg

Lakierowanie podłóg

Podłoga jest dominującym elementem wystroju każdego wnętrza. Wśród podłogowych rozwiązań od lat niepodzielnie króluje drewno. Nadające się zarówno do mieszkań, jak i biur, drewniane powierzchnie są rozwiązaniem łączącym funkcjonalność z estetyką.

Jednak, aby cieszyć się przez lata ich naturalnym pięknem, należy odpowiednio o nie zadbać. Samo czyszczenie niestety nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli drewnianej podłodze zachować swoje piękno na lata, jest lakierowanie.

Odpowiednio przygotowane pomieszczenie

Przed przystąpieniem do pracy musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, która ma być lakierowana. Po jej wyszlifowaniu należy odczekać kilka godzin, aby zebrać pył, który w tym czasie całkowicie opadnie.

Dodatkowo należy oczyścić powierzchnię ściereczkami antystatycznymi, zwłaszcza przed nałożeniem ostatecznej warstwy lakieru. Pamiętajmy też, aby wykonać pomiar wilgotności powietrza. Względna wilgotność powinna wynosić od 40% do 65%. Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczenia przed przeciągami. W tym celu w progu na wysokości 20–30 cm możemy przykleić folię. Powinno to skutecznie ochronić powierzchnię przed niepożądanym kurzem – mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.

Wybieramy lakier

podloga_domalux.jpg

Przed zakupem lakieru zastanówmy się najpierw jak często posadzka będzie przez nas eksploatowana.

Lakiery akrylowo – poliuretanowe można stosować do podłóg o mniejszym natężeniu użytkowania. Są to lakiery wodorozcieńczalne, bez intensywnego zapachu, o krótkim czasie schnięcia. Ze względu na ekologiczny charakter, produkt ten nadaje się do zastosowania w takich obiektach jak żłobki, przedszkola czy mieszkania.

Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni lakier do posadzki o dużym natężeniu użytkowania, wybierzmy lakier poliuretanowy jednoskładnikowy. Charakteryzują się on wysoką odpornością na ścieranie i zarysowania. Doskonale sprawdzają się w salach gimnastycznych, korytarzach czy salach tanecznych. Należy je stosować w zestawie z lakierem podkładowym.

Właściwe narzędzia

Dobry efekt lakierowania nie zostanie osiągnięty, jeśli nie dobierzemy i nie przygotujemy odpowiednich narzędzi. Do każdego rodzaju lakieru należy używać właściwego wałka czy pędzla.

Do lakierów poliuretanowych lub alkidowych uretanowych należy zastosować wałki o krótkim i sztywnym runie, odpornym na rozpuszczalniki – wyjaśnia Ryszard Plantos. – Do lakierów wodorozcieńczalnych należy użyć wałka sznurkowego lub pędzla płaskiego – dodaje ekspert z ATM.

podloga_domalux2.jpg

Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw wałki należy przechowywać w rozpuszczalniku odpowiednim dla danego typu lakieru. W przypadku malowania pędzlem zalecane jest użycie nowego narzędzia do aplikacji każdej warstwy.

Rozpoczynamy lakierowanie

W przypadku, gdy malujemy starą powłokę lakierową, powinniśmy ją najpierw poddać zmatowieniu za pomocą drobnego papieru ściernego. W ten sposób zapobiegniemy złuszczaniu się nowej warstwy lakieru. Należy jednak uważać, ponieważ nie wszystkie rodzaje lakierów można bez ograniczeń wzajemnie na siebie nakładać.

W przypadku lakierowania podłóg istotne jest, aby nie nakładać lakierów poliuretanowych na inne. Grozi to „zwarzeniem” wierzchniej warstwy i brakiem przyczepności. Przy nakładaniu na siebie wyrobów opartych na różnych bazach błonotwórczych należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta lakieru. Kiedy taki błąd popełnimy pamiętajmy, aby dokładnie zeszlifować nałożoną powłokę – przestrzega Ryszard Plantos.

Pamiętajmy, że świeżo lakierowana podłoga powinna schnąć trzy doby, zaś pełną wytrzymałość mechaniczną uzyskuje po siedmiu dniach. Warto zatem trochę poczekać, aby później móc dłużej cieszyć się piękną i lśniącą podłogą.

Autor: Domalux

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642