Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Lakierowanie podłogi drewnianej krok po kroku

Lakierowanie podłogi drewnianej krok po kroku

Każda podłoga drewniana musi być zabezpieczona lakierem lub olejem. Lakierowanie podłogi drewniane tworzy na powierzchni odporną i trwałą powłokę. Końcowy efekt zależy w dużej mierze od produktu, który wybierzemy: wykończenie matowe, półmatowe czy z połyskiem. Trwałość powłoki stworzonej przy pomocy lakieru, uzależniona od codziennej i okresowej pielęgnacji, wynosi od kilku do kilkunastu lat.

Lakierowanie podłóg drewnianych to zadanie, które z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Niezwykle istotne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni, wybór właściwego produktu i wykorzystanie odpowiednich narzędzi.

Jaki lakier wybrać?

Na rynku dostępne są różne typy i rodzaje lakierów. Wybór tego odpowiedniego uzależniony jest od stopnia intensywności eksploatowania podłogi. Inny lakier położymy w sypialni, inny powinien pokryć podłogi w przedpokoju.

lakiery wodorozcieńczalne –  preparaty o krótkim czasie wysychania, które nie wydzielają intensywnego zapachu. Polecane są do lakierowania podłóg w pomieszczeniach o niezbyt dużym natężeniu użytkowania, jak np. sypialnia czy pokój dziecięcy;

lakiery alkidowo-uretanowane – preparaty wyjątkowo łatwe w aplikacji i nie wymagające stosowania lakierów podkładowych. Polecane są do lakierowania podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych o średnim natężeniu ruchu;

lakiery poliuretanowe – preparaty najtwardsze i najbardziej odporne na ścieranie, zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych. Polecane są do lakierowania podłóg w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Przed ich aplikacją niezbędne jest wcześniejsze zagruntowanie podłogi lakierem podkładowym.

Uwaga!
Lakierując podłogi z drewna egzotycznego musimy pamiętać, że takie gatunki drewna posiadają w swojej strukturze substancje oleista oraz związki chemiczne, które w zetknięciu z lakierem mogą wywoływać nieestetyczne skutki (tzw. efekt skórki pomarańczy) lub nawet zmieniać kolor drewna.
Aby nie dopuścić do tego, pod lakier należy zastosować specjalne podkłady, które umożliwią uzyskanie oczekiwanych, estetycznych rezultatów.

Jakimi narzędziami nakładać lakier?

Do lakierowanie podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych, czyli względnie niedużych wnętrz, wykorzystuje się najczęściej wałki lub pędzle.

Bardzo ważna jest dbałość o odpowiedni stan narzędzi – muszą być oczyszczone z luźnych elementów. Najlepiej je wyczesać i odkurzyć, co zapobiegnie wypadaniu runa i włosia podczas lakierowania.

Do lakierowania najlepiej użyć nowych narzędzi, wcześniej nie używanych. Jeżeli drugą czy trzecią warstwę lakieru chcemy nakładać tym samym narzędziem, co pierwszą – między warstwami należy go przechowywać w rozpuszczalniku odpowiednim dla danego typu lakieru, następnie dokładnie umyć, odwirować i osuszyć.

(Wygodny w użyciu aplikator do lakierowania. fot. Altax)

Warto również zauważyć, że wałek malarski może się nie sprawdzić w przypadku nakładania lakierów kolorystycznych, nie rozprowadzając równomiernie pigmentów. Rozwiązaniem może być wtedy zastosowanie wygodnych aplikatorów, które dostępne są na rynku. Jedno pociągnięcie wystarcza na rozprowadzenie lakieru na dużej powierzchni, dzięki czemu maluje się naprawdę szybko. Dodatkowym ułatwieniem jest długa rączka, która umożliwia pracę w pozycji stojącej.

W jakich warunkach lakierować podłogi?

Optymalna temperatura powietrza podczas lakierowania to 15 – 25°C. Należy również zadbać o wilgotność w granicach 40 – 60%. Gorsze warunki spowodują, że lakier nie odpowietrzy się odpowiednio i po wyschnięciu mogą pojawić się pęcherzyki na jego powierzchni.

Należy pamiętać również o uszczelnieniu wnętrza, tak by zabezpieczyć je przed przeciągami. W tym celu warto okleić drzwi np. folią malarską, która nie tylko zatrzyma w pomieszczeniu optymalną temperaturę i wilgotność, ale również zabezpieczy przed przedostawaniem się kurzu czy innych nieczystości, które mogłyby przykleić się do świeżej warstwy lakieru.

Jak przygotować podłoże pod lakier?

Niezależnie od tego, czy lakier będzie nakładanym na remontowaną czy nową podłogę, najistotniejszym etapem pracy jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Aby osiągnąć równe i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń podłoże, najlepiej jest je wycyklinować. Cyklinowanie sprawi, że z powierzchni znikną wszelkie nierówności, plamy po pracach wykończeniowych czy – w przypadku starej podłogi – poprzednie warstwy środków impregnujących.

(Warstwę lakieru po wyschnięciu można zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym. fot. Bondex)

Cyklinowanie czy „zwykłe” szlifowanie powierzchni musi być zakończone bardzo starannym odpyleniem podłogi. Pamiętajmy, by zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż nawet najmniejsze pyłki spowodują grudki na lakierowanej podłodze czy nieestetyczne nierówności.

Odpowiednie przygotowanie podłoża przeprowadzamy nie tylko przed rozpoczęciem lakierowania, ale również między jego kolejnymi warstwami.

Lakierowanie podłóg krok po kroku

Czysta, sucha i pozbawiona pyłków podłoga drewniana jest gotowa na aplikację lakieru. Jeżeli wymaga tego wybrany produkt – musi być jednak wcześniej zagruntowana specjalnym podkładem, w celu stablilizowania luźnych cząstek drewna i lepszego związania poliuretanowych lakierów nawierzchniowych z powierzchnią drewnianą. Lakiery podkładowe zapobiegają również ciemnieniu drewna, uwypuklają jego strukturę oraz zmniejszają zużycie lakierów nawierzchniowych.

Dopiero, gdy podkład dokładnie wyschnie (należy przestrzegać czasu podanego na opakowaniu), możemy nakładać pierwszą warstwę lakieru.

Lakier, który będzie nanoszony na drewnianą podłogę należy starannie wymieszać poprzez kilkakrotne silne potrząsanie opakowaniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku lakierów matowych i półmatowych, które zawierają środek matujący, osadzający się na dnie pojemnika.

Niezależnie od użytego narzędzia, nakładamy 2-3 warstwy preparatu.Lakier aplikować należy równo na powierzchnię wzdłuż słojów drewna, unikając nakładania się warstw na siebie. Lakier nakładamy w równym tempie, stosując taką samą ilość lakieru na każdej części powierzchni. Dzięki temu ostateczny efekt wizualny będzie jednolity i nie pozostawi widocznych łączeń.

(Lakier nakładamy w równym tempie, stosując taką samą ilość lakieru na każdej części powierzchni. fot. Bondex)

Po wyschnięciu pierwszej warstwy powierzchnię należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie bardzo starannie odpylić powierzchnię.

Przed nałożeniem końcowej warstwy warto użyć dodatkowo ściereczek antystatycznych, które niemal całkowicie usuną kurz i zapobiegną jego przyleganiu.

Pielęgnacja podłóg lakierowanych

Użytkowanie podłogi lakierowanej możemy rozpocząć dopiero po tym, jak ostatnia warstwa dokładnie wyschnie. Przez pierwsze tygodnie nie należy przykrywać podłogi dywanami.

Pielęgnację podłogi można podzielić na codzienną i okresową, w obu przypadkach jednak warto stosować środki przeznaczone do lakierowanych powierzchni.

Podłoga drewniana powinna być poddana konserwacji już po dwóch tygodniach od wykończenia jej lakierem. Środek do konserwacji przedłuża czas użytkowania powłoki lakieru i dodatkowo nabłyszcza powierzchnię. Na rynku dostępne są gotowe preparaty konserwujące, które można stosować na nowo ułożonej podłodze. Po odpowiednim wyczyszczeniu i odpyleniu powierzchni, poprawią również stan podłogi już użytkowanej, a także zniwelują drobne zarysowania.

Konserwację użytkowanej już podłogi należy powtarzać co najmniej co 6 miesięcy, pamiętając o uprzednim starannym jej oczyszczeniu.

Podłogi lakierowane na co dzień zamiatamy miękką zmiotką lub odkurzamy. Pamiętajmy, by używać specjalnych końcówek odkurzacza – szczotki do parkietu. Twarda końcówka może zarysować powierzchnię i na trwale ją uszkodzić. Podłogi nie muszą (a nawet nie powinny) być codziennie myte. Woda ma zdecydowanie zły wpływ na drewniany parkiet, dlatego też stosujmy ją tylko w przypadkach zabrudzeń niemożliwych do odkurzenia. Pamiętajmy, by stosować wodę z detergentem.

Aby piękna lakierowana podłoga drewniana cieszyła nas przez lata, konieczne jest również stosowanie filcowych podkładek pod nóżki mebli, które uchronią powierzchnię przed zarysowaniem. Pamiętajmy bowiem, że w odróżnieniu od podłogi olejowanej, lakier na podłodze nie da się odnowić tylko na uszkodzonym (porysowanym) fragmencie – konieczne będzie przeprowadzenie lakierowania krok po kroku, zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tomczyk Odpowiedz 2016-03-16 07:40:23

Wspólnie z partnerem ułożyliśmy podłogę z litej deski ( jesion), zakupionej w tartaku. Montaż na klej. Był to nasz debiut. Było trochę obaw- poszło idealnie. Teraz szykujemy się do lakierowania. Wybieramy ( chyba) lakier Domalux, półmat. Zagruntowaliśmy już deski Vidaronem- podkla Nitro, bezbarwny. Struktura deski zrobiła się chropowata- koniecznie trzeba zetrzec papierem ( bardzo delikatnym). Mam nadzieje, ze wybor lakieru bedzie wlasciwy a efekt koncowy zamierzony :)

taro Odpowiedz 2016-01-09 22:31:30

Sami odnawialiśmy parkiet. Po wycyklinowaniu i zaszpachlowaniu ubytków pomalowaliśmy podłogę lakierem bezpodkładowym Vidaron. Ładnie pokrył drewno, bez zacieków czy smug.

blog o pozycjonowaniu Odpowiedz 2014-10-11 11:09:01

Kilka miesięcy temu kupiliśmy własne mieszkanie. Za gotówkę. I postanowiliśmy położyć podłogę lakierowaną. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojego wyboru. A po przeczytaniu tego artykułu bardzo spokojni. Z pewnością jej nie zniszczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty