Start Arrow WnętrzaArrowPozostałe wnętrzaArrow Lampa wisząca do jadalni. Jak wybrać optymalne oświetlenie?

Lampa wisząca do jadalni. Jak wybrać optymalne oświetlenie?

Oświetlenie mieszkania to bardzo ważny element aranżacji całego wnętrza. Myśląc o oświetleniu do każdego pomieszczenia, powinniśmy pamiętać o funkcjonalności oraz estetyce. Do oświetlenia jadalni powinniśmy przywiązać szczególną uwagę. To właśnie w tym miejscu pijemy poranną kawę i jemy śniadanie, przyjmujemy gości, obchodzimy różne uroczystości, a czasami także pracujemy. Jakie oświetlenie w jadalni spełni wszystkie nasze oczekiwania? Jak wybrać najlepszą lampę wiszącą nad stół?

ŻYRANDOL VENEZIA

ŻYRANDOL VENEZIA

Instalacja oświetleniowa w jadalni

Aranżację oświetlenia w jadalni najlepiej zacząć od zaplanowania i wykonania elastycznej instalacji oświetleniowej. Elastycznej, czyli takiej, która umożliwi nam zamontowanie lampy spełniającej nasze oczekiwania, ale także pozwoli nam w przyszłości zmienić rodzaj oświetlenia.

W jadalni powinny znaleźć się co najmniej dwa obwody elektryczne – jeden będzie źródłem prądu dla lampy głównej, a drugi dla lampy funkcjonalnej. Zadbajmy także o odpowiednią liczbę kontaktów. Główna lampa będzie dawać światło, które stanie się tłem, rozjaśni całe wnętrze i będzie rozproszone. Zamiast lampy możemy tu zastosować oświetlenie halogenowe w podwieszanym suficie. Natomiast lampa funkcjonalna oświetla dokładnie wybraną przez nas przestrzeń, czyli stół.

LAMPA WISZĄCA WIELKI DZWON

LAMPA WISZĄCA WIELKI DZWON

Oświetlenie nad stołem – jaką lampę wybrać?

Wybierając rodzaj oświetlenia nad stół, pamiętajmy, że będziemy przy nim siedzieć o różnych porach dnia, w różnych okolicznościach, sami i z gośćmi. Musimy więc mieć możliwość dopasowania intensywności światła, dlatego warto zainstalować ściemniacz. Na rynku dostępne są ściemniacze, które są kompatybilne ze zwykłymi świetlówkami oraz wybranymi źródłami LED i energooszczędnymi. Ściemniacze pomogą nam idealnie dopasować oświetlenie do aktualnej potrzeby, a przy okazji oszczędzić na prądzie.

LAMPA WISZĄCA ADRIO ZE ŚCIEMNIACZEM

LAMPA WISZĄCA ADRIO ZE ŚCIEMNIACZEM

Lampę należy dobrać także do wielkości i kształtu stołu. Jeśli nasz stół jest okrągły, powieśmy nad nim jedną lampę wiszącą, rozmiarem dopasowaną do średnicy blatu. Nad stołem prostokątnym powinna wisieć lampa z mechanizmem linkowym lub kilka takich sam lamp. Lampy wiszące powinny znajdować się nad środkiem okrągłego stołu i nad osią stołu prostokątnego.

LAMPA WISZĄCA RYE 1XLED

LAMPA WISZĄCA RYE 1XLED

Lampa wisząca w jadalni – oświetlenie na każdą okazję

Wspominaliśmy już, że w jadalni często koncentruje się życie domowników. Dopasowanie oświetlenia do naszych potrzeb będzie możliwe między innymi dzięki ściemniaczowi. Dzięki niemu będziemy mogli stworzyć odpowiednią atmosferę i na rodzinny obiad, i na romantyczną kolację.

ŻYRANDOL VERA

ŻYRANDOL VERA

Operowanie światłem będzie możliwe także dzięki regulacji wysokości lampy. Przydatne okaże się to szczególnie wtedy, gdy będziemy zmieniać ustawienie stołu przy większej liczbie gości. Wtedy najlepiej sprawdzi się lampa linkowa z oświetleniem punktowym, które można kierować w dowolnym kierunku.

Lampa nie może wisieć zbyt nisko, żeby światło nie oślepiało osób siedzących przy stole. Lampę zawieśmy tak, by podczas wstawania nikt nie uderzył się w głowę. W lampach nad stołem odradzamy także używanie żarówek halogenowych, które bardzo się nagrzewają – unikniemy gorącego strumienia powietrza nad naszymi głowami.

LAMPA WISZĄCA RAME 1

LAMPA WISZĄCA RAME 1

Lampa nad stołem powinna być zabudowana od góry i po bokach, by światło skierowane padało w kierunku blatu. Możemy także wybrać lampę z odkrytymi żarówkami – ważne, by światło nie było skierowane ku górze. Jeśli blat naszego stołu jest szklany lub z polerowanego drewna, najlepiej sprawdzi się lampa z wbudowaną matową przesłonką, która powstrzyma odbijanie się światła od błyszczącej powierzchni.

Lampy wiszące – oświetlenie i dekoracja jadalni

Wybór oświetlenia do jadalni powinniśmy uzależnić także od estetyki, w jakiej urządzamy jadalnię. Lampa będzie dodatkiem, który podkreśli charakter naszego wnętrza. Jeśli decydujemy się na bardzo ozdobną lampę główną, lampa nad stołem powinna być subtelnym dodatkiem. Prosta forma i neutralny kolor nie odciągną uwagi od wyjątkowego żyrandolu lub oryginalnego plafonu. Jeśli źródłem głównego światła będą LED-y dyskretnie wmontowane w podwieszany sufit, wtedy nad stołem warto powiesić efektowną lampę wiszącą.

LAMPA WISZĄCA MIRANDA

LAMPA WISZĄCA MIRANDA

Lampy wiszące to najlepszy sposób na oświetlenie jadalni. Lampę dopasujemy do wielkości jadalni i stołu oraz do stylu, w jakim urządzamy mieszkanie. Dzięki temu oświetlimy dokładnie to miejsce, na którym nam zależy, a lampa będzie nie tylko źródłem światła, ale także ozdobą jadalni.

LAMPA WISZĄCA TRAY

LAMPA WISZĄCA TRAY

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 31, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa JOKER BLACK/GOLD 2xGU10

  • Lampa wisząca Wire Silver 3pł. TK Lighting

  • Lampa wisząca Galaxy 1646

  • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

  • Plafon Vaio 5 Gray