Start Arrow WnętrzaArrowSypialniaArrow Lampy do sypialni: oświetlenie funkcjonalne i dekoracyjne

Lampy do sypialni: oświetlenie funkcjonalne i dekoracyjne

W sypialni potrzebne będzie kilka źródeł światła, zapewniających optymalne oświetlenie funkcjonalne i tworzące idealny nastrój do wypoczynku. Oświetlenie górne, lampki nocne przy łóżku, wreszcie aranżacja światłem z wykorzystaniem punktów świetlnych w suficie czy przy dekoracyjnych elementach wyposażenia.

Zobaczmy kilka ciekawych pomysłów i rozwiązań, które śmiało wykorzystać można planując oświetlenie sypialni.

Oświetlenie górne, lampki nocne, punkty świetlne w suficie - sypialnia jest wbrew pozorom wymagającym pomieszczeniem.LAMPA WISZĄCA ANASTAZJA

Oświetlenie górne, lampki nocne, punkty świetlne w suficie – sypialnia jest wbrew pozorom wymagającym pomieszczeniem.
LAMPA WISZĄCA ANASTAZJA

Oświetlenie centralne, górne

Oświetlenie górne – żyrandol czy plafon – w sypialni nie jest tak funkcjonalne, jak np. w salonie. Nie warto jednak z niego rezygnować – przyda nam ono się w czasie sprzątania sypialni czy porządków w szafie.

Jeżeli urządzana jest mała sypialnia, warto wybrać oprawę, która kieruje światło do góry. To popularny trik, który optycznie powiększa wnętrze, dodaje mu przestrzeni. Natomiast zwisające żyrandole, skierowane do dołu powodują wrażenie obniżenia sufitu, nadając wnętrzu łagodny nastrój. Efekt możemy pogłębić stosując do oświetlenia górnego ściemniacze, dzięki którym w prosty sposób zmienimy natężenie światła – światło pełne lub nastrojowy półmrok.

Warto pomyśleć o ściemniaczu przynajmniej w jednym punkcie świetlnym, dzięki któremu unikniemy oślepienia zaspanych oczu, gdy wyrwani ze snu pójdziemy do pokoju dziecka czy łazienki.NOWOCZESNY PLAFON LED IMOLIGHT TASOS ZE ŚCIEMNIACZEM I PILOTEM

Warto pomyśleć o ściemniaczu przynajmniej w jednym punkcie świetlnym, dzięki któremu unikniemy oślepienia zaspanych oczu, gdy wyrwani ze snu pójdziemy do pokoju dziecka czy łazienki.
NOWOCZESNY PLAFON LED IMOLIGHT TASOS ZE ŚCIEMNIACZEM I PILOTEM

Lampki nocne

Lampki przy łóżku to standardowe wyposażenie każdej sypialni. Dzięki nim możemy wieczorem czytać książkę czy gazetę, a po zakończeniu lektury – nie musimy wstawać z łóżka, by wyłączyć światło.

Lampki stoją najczęściej na stolikach nocnych, po dwóch stronach łóżka. Jeżeli sypialnia jest za wąska i z szafek nocnych rezygnujemy, możemy zamontować kinkiety na ścianie bądź też zdecydować się na oświetlenie punktowe czy listwy świetlne. To jednak wymaga montażu oświetlenia w ścianie (np. pod półką z płyty gk), gdyż światło do czytania nie powinno znajdować się wyżej niż 50 cm od poziomu materaca.

Symetryczne rozmieszczenie lampek nocnych wpływa korzystnie na harmonię wnętrza.LAMPA NOCNA IDEALNA ŻONA/IDEALNY MĄŻ

Symetryczne rozmieszczenie lampek nocnych wpływa korzystnie na harmonię wnętrza.
LAMPA NOCNA IDEALNA ŻONA/IDEALNY MĄŻ

Styl lampy, abażur czy kolor oprawy dobieramy do aranżacji sypialni, jednak dużo istotniejsze są parametry światła. Najlepiej, jeśli do lampek nocnych wybierzemy żarówki halogenowe lub lampy LED. Jest to istotne z uwagi na emitowanie białej, skrzącej, najbardziej zbliżonej do oświetlenia naturalnego barwy światła. Takie światło nie męczy wzroku, najlepiej oddaje rzeczywiste kolory, wpływa na polepszenie skupienia i dodaje energii.

Wybierając żarówki do sypialni, zwróćmy również uwagę na oznaczenia dotyczące barwy. Do czytania sprawdzi się wartość 6000 K – najbliższa właściwościom najzdrowszego dla wzroku światła słonecznego. W oświetleniu ogólnym sprawdzą się też cieplejsze barwy poniżej 6000 K, które tworzą przytulny nastrój.

Jeśli brakuje nam miejsca na szafkę nocną lub jeśli łóżko jest jednoosobowe, zamiast lampek stojących możemy zamontować kinkiet w ścianie.KINKIET BOKHOLM

Jeśli brakuje nam miejsca na szafkę nocną lub jeśli łóżko jest jednoosobowe, zamiast lampek stojących możemy zamontować kinkiet w ścianie.
KINKIET BOKHOLM

Oświetlenie punktowe

Rozmieszczone na suficie punkty świetlne to doskonały sposób na aranżacje sypialni. Jeżeli do ogólnego oświetlenia użyjemy halogenów, musimy liczyć się jednak z tym, że powinno ich być dużo. Dlatego bardziej nadają się one do podkreślenia ciekawych elementów dekoracyjnych.

Oświetlenie punktowe pozwoli wyeksponować ciekawe dodatki. Podkreślenie wybranych miejsc światłem buduje nastrój w sypialni.OCZKO OŚWIETLENIOWE SAVIO

Oświetlenie punktowe pozwoli wyeksponować ciekawe dodatki. Podkreślenie wybranych miejsc światłem buduje nastrój w sypialni.
OCZKO OŚWIETLENIOWE SAVIO

Oświetlenie punktowe powinno być zasilane z oddzielnego obwodu, dzięki czemu uzyskamy dużą swobodę w kreowaniu nastroju. Warto wiedzieć, że w przypadku halogenów również możemy zastosować ściemniacze.

Oświetlenie mebli

Bardzo efektowne i funkcjonalne staje się oświetlenie mebli sypialnianych. W sypialni często znajduje się toaletka, z której o różnych porach dnia (i niekiedy nocy) korzysta pani domu. Oświetlenie przy lustrze toaletki powinno być zamontowane na wysokości naszych oczu. Dzięki temu nie będą powstawać cienie na twarzy, a robienie makijażu będzie dokładniejsze. Wąskie lustra warto podkreślić kinkietami po dwóch bokach bądź oświetlić punktowo jasnym światłem halogenowym. Przy szerokich lustrach bardziej funkcjonalny będzie podłużny kinkiet nad górną krawędzią lustra lub listwa oświetleniowa z kilkoma żarówkami – jedna żarówka nad lustrem jest niefunkcjonalna, źle oświetla twarz i rzuca na nią cień.

Listwy i diody LED można zamontować nie tylko we wnętrzu szafy, ale i szuflady.

Listwy i diody LED można zamontować nie tylko we wnętrzu szafy, ale i szuflady.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się źródła światła wmontowane w meble: półki, łóżka, wnętrza szaf. Najczęściej wykorzystuje się tam nowoczesne oświetlenie LED. Kolorowe diody LED sprawiają, że nie tylko meble, ale i całe pomieszczenie nabiera zupełnie nowego charakteru. Duże znaczenie ma też fakt, że źródła światła możemy zamontować w wielu z pozoru niedostępnych miejscach, np. pod szafką, w szufladzie lub we wnętrzu szafy, podświetlając ich zawartość.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 23, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty