Lampa z czujnikiem ruchu kojarzona jest przede wszystkim z oświetleniem zewnętrznym. Zamontowana na posesji czy przy drzwiach wejściowych ułatwia domownikom poruszanie się po działce po zmroku, ale też sygnalizuje pojawienie się kogoś obcego i skutecznie odstrasza potencjalnego włamywacza. Jednak i w domu są pomieszczenia, gdzie lampy z czujnikiem ruchu mają swoje zastosowanie. Kiedy warto po nie sięgnąć i jakie lampy mamy do wyboru?

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu występują w bardzo szerokiej, zróżnicowanej ofercie.
Kinkiet z czujnikiem ruchu ROBIN 1xLED
Funkcjonalne oświetlenie pomieszczeń gospodarczych
Nie trzeba mieć instalacji domu inteligentnego, by regulować włączaniem i wyłączaniem światła we wnętrzach. Najprostsze i łatwo dostępne lampy wewnętrzne z czujnikiem ruchu sprawdzą się doskonale jako oświetlenie dodatkowych pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach. Idealnym miejscem na montaż oprawy z czujką jest spiżarnia, do której wchodzimy z pełnymi rękami zakupów, korytarz i schody prowadzące na poddasze, a także piwnica, kotłownia czy garaż, czyli pomieszczenia często bez okien, w którym trudno po omacku namierzyć włącznik na ścianie.
Dobrym rozwiązaniem jest także montaż lampy z czujnikiem ruchu w małej łazience na parterze, do której zaglądamy często, by umyć ręce po pracy w garażu czy ogrodzie.
Czy lampy z czujnikiem ruchu sprawdzą się we wnętrzach mieszkalnych?
Nie tylko pomieszczenia gospodarcze wymagają praktycznego i funkcjonalnego oświetlenia. Lampy z czujnikiem ruchu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dostępna jest jakakolwiek strefa gospodarcza czy robocza.
Lampy z czujnikiem zdecydowanie poprawią wygodę i ergonomię kuchni, jeśli zamontujemy je nad blatem roboczym. Włączanie oświetlenia rękoma w mące czy cieście może okazać się bowiem kłopotliwe.
Lampy wewnętrzne z czujnikiem ruchu – rodzaje
Z uwagi na zastosowanie, lampy wewnętrzne z czujnikiem ruchu to przede wszystkim plafony i proste lampy sufitowe, a także kinkiety. Takie oświetlenie jest najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem do pomieszczeń gospodarczych.
Lampy z czujnikiem ruchu – wygoda i energooszczędność
Lampy z czujnikiem ruchu potęgują komfort i funkcjonalność w praktycznych pomieszczeniach gospodarczych, są niezwykle przydatne również w kuchni czy w sypialni. Ważnym atutem, skłaniającym do ich montażu, jest także energooszczędność.
Ile razy zdarzyło nam się zapomnieć wyłączyć światła w piwnicy czy na korytarzu? Prosta regulacja czasu pracy lampy powoduje, że wyłącza się ona po kilku czy kilkunastu sekundach od naszego wyjścia, nie marnując cennego prądu. Na niższe rachunki za światło wpływ mają także nowoczesne źródła światła, w które wyposaża się oprawy z czujnikiem. Nie tylko pobierają one znacznie mniej energii, ale charakteryzują się także znacznie dłuższą żywotnością.
Lampy z czujnikiem ruchu – czym się różnią?
Lampy z czujnikiem ruchu różnią się nie tylko designem czy przeznaczeniem, ale przede wszystkim zastosowaną technologią. Spośród dostępnego na rynku oświetlenia wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje:
- PIR (Passive Infra Red) – czujniki na podczerwień: uruchamiają oświetlenie po wykryciu źródła ciepła (człowiek, zwierzę, samochód)
- HF (High Frequency) – uruchamiają oświetlenie po wykryciu ruchu odczytywanym jako zaburzenie wysyłanej przez siebie fali
- Ultrasonic – czujki wysyłające ultradźwięki: uruchamiają oświetlenie po wykryciu najmniejszego nawet ruchu, np. krojenie chleba czy dotknięcie klawiatury komputera
Wybierając oprawy z czujnikiem ruchu należy zwrócić uwagę na:
- przeznaczenie: lampy zewnętrzne czy wewnętrzne – bardzo czułe oprawy nie są potrzebne w przypadku oświetlenia zewnętrznego, nie powinny być bowiem uruchamiane przez powiewającą na wietrze gałąź czy biegającego po posesji psa. Tu warto wybrać czujki oparte o technologię PIR bądź iHF, czyli zaawansowaną technologię nie reagującą na warunki atmosferyczne.
- zasięg pracy: może wynosić od jednego do kilkudziesięciu metrów. Duży zasięg nie jest oczywiście wskazany w domu – na zewnątrz wszystko zależy od wielkości naszej posesji.
Dodaj komentarz