Start Arrow Budowa domuArrow Lato – dobry czas na remont dachu

Lato – dobry czas na remont dachu

Lato to nie tylko sezon urlopowy, ale również remontowy. Wszyscy wiemy, że najistotniejszą kwestią przy wykonywaniu prac budowlanych na zewnątrz budynku są odpowiednie warunki atmosferyczne. Szczególnie, jeśli chodzi o odnawianie lub wymianę dachu, nie można wybrać bardziej sprzyjającej pory roku. Dlatego, jeśli nasz dach ucierpiał podczas zimy, najlepiej naprawić go właśnie teraz. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak ocenić stan pokrycia?

O tym, jaki jest stan naszej połaci i, czy konieczna będzie wymiana, czy też wystarczy sam remont, powinni zadecydować fachowcy.

Zdaniem eksperta – Łukasz Budzyński, uczestnik programu Superdekarz:

Najlepiej, jeśli ekipa dekarska zbada dach i sprawdzi jego strukturę. Wówczas dowiemy się, czy wymaga on drobnych napraw czy też gruntownego remontu. Pamiętajmy, aby korzystać z usług sprawdzonych fachowców i nie dać się skusić firmom, które oferują znacznie odbiegającą od innych cenę za usługę. W takich wypadkach zwykle zamiast oszczędzić, niestety wydamy podwójnie.

Kiedy naprawiać?

Zamiast czekać na znaczne uszkodzenia pokrycia lepiej jak najszybciej naprawić połać, a tym samym wyeliminować ryzyko przecieku. Nie bagatelizujmy nawet drobnych usterek, ponieważ i te mogą doprowadzić do przemakania. Wówczas w naszym domu zrobi się wilgotno i powstanie grzyb, które nie tylko jest przyczyną rozmaitych chorób, ale też niszczy drewno.

Zdaniem eksperta – SUPERDEKARZ Dariusz Nowicki:

Również remont jest koniecznością, gdy dach przecieka, konstrukcję pożerają owady, sztywne poszycie lub więźbę zaatakował grzyb domowy albo połać ugina się, a konstrukcja pęka. Zarówno grzyb, jak i owady do tego stopnia potrafią zniszczyć drewno, że może nas czekać katastrofa budowlana, czyli zawalenie się więźby.

Całkowita wymiana dachu

Zanim zaplanujemy wymianę całego pokrycia, jesteśmy zobligowani przepisami prawa budowlanego do wezwania rzeczoznawcy. Oceni on stan techniczny więźby dachowej, czyli konstrukcji nośnej dachu. Podczas wymiany pokrycia musimy naprawić zniszczone, zawilgocone czy zagrzybione elementy nośne konstrukcji. W najkorzystniejszej sytuacji są właściciele domów pokrytych dachówką, które można w prosty sposób naprawić, podmieniając jedynie te uszkodzone, bez konieczności wymiany całości.

Zdaniem eksperta – Dariusz Nowicki:

Dachówki ceramiczne i cementowe zaliczają się do grupy ciężkich pokryć dachowych i już na etapie projektowania całej konstrukcji architekt bierze pod uwagę ich ciężar. Z tego względu, jeśli chcemy tylko dokonać zamiany dachówek na inne, nie musimy radzić się architekta ani wzmacniać konstrukcji więźby dachowej, jeśli jest ona w dobrym stanie. Kompleksowa wymiana pokrycia jest również dobrą okazją do ocieplania poddasza i włączenia go do przestrzeni użytkowej budynku.

Gorzej jest w przypadku dachu pokrytego blachodachówką lub gontem bitumicznym, gdyż nie da się wymienić jedynie jego części, tylko całość. Również, kiedy budynek jest kryty azbestem, jesteśmy zobligowani powierzyć jego usunięcie firmie posiadającej odpowiednie uprawnienia (obowiązek narzucony przez Unię Europejską dotyczy Polski do roku 2032).

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty