Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Łatwiejsza budowa basenu w ogrodzie: nowelizacja prawa budowlanego

Łatwiejsza budowa basenu w ogrodzie: nowelizacja prawa budowlanego

Choć z odkrytego basenu korzystamy jedynie przez krótki okres w roku, to przyjemność, która dodatkowo podwyższa wartość naszej nieruchomości sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na basen w przydomowym ogrodzie. Od połowy tego roku właściciele dużych ogrodów, którym marzy się wielki basen do pływania, będą mogli wybudować go tylko na podstawie zgłoszenia.

fot. Garden

fot. Garden

Budowa basenu wraz z domem jednorodzinnym wymaga zaznaczenia go w projekcie zagospodarowania działki i opisania w części informacyjnej. Dodatkowe formalności nie będą wymagane – wydane pozwolenie na budowę domu obejmuje cały projekt budowlany. Jeżeli basen wybudujemy później niż dom jednorodzinny, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych formalności.

Basen. Zgłoszenie budowy basenu

Zmiany w prawie budowlanym, które wejdą w życie w połowie 2015 roku, przewidują ułatwienia i skrócenie procedur budowlanych, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych. Dotyczą one również budowy basenu.

Do tej pory, zgłoszenie obowiązywało dla małych basenów, do 30 mkw. Nowelizacja prawa spowoduje, że zgłoszenie budowy będzie możliwe w przypadku zbiorników, których powierzchnia nie przekracza 50 mkw.

W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć rysunek i kopię mapy z usytuowaniem basenu na działce. Standardowo potrzebne będzie również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prace budowlane możemy rozpocząć po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu.

W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, budowa basenu może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Basen. Pozwolenie na budowę basenu

Duże baseny, o powierzchni przekraczającej 50 mkw wymagają już uzyskania pozwolenia na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie wraz z załączonym projektem budowlanym w czterech egzemplarzach oraz oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 14, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty