Start Arrow OgródArrow Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Pachnące, drobne kwiaty i przepiękny kolor lawendy sprawiają, że po roślinę tę chętnie sięgamy dekorując dom czy przydomowy ogródek. Suszona lawenda natomiast bardzo skutecznie odstrasza mole odzieżowe, śmiało więc możemy zawiesić bukiet suszonych kwiatów w szafie.

(Lawenda zachwyca kolorem i zapachem)

Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?

  • Stanowisko i podłoże

Lawenda lubi słońce – nie bez przyczyny kojarzy się z pięknymi łąkami Prowansji. Dlatego w ogrodzie warto ją posadzić w nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Może stanowić wspaniałą dekorację wysuniętych na słońce skalniaków czy skarp.

Podłoże dla lawendy powinno być piaszczysto-gliniaste, gleba powinna być zasadowa, bogata w wapń. Zwróćmy uwagę, by nie sadzić jej w okolicach iglaków, a teren często odchwaszczać.

(Skalniaki czy podwyższone rabaty to najlepsze miejsca dla lawendy)

Podlewanie

Skarpy, z których naturalnie spływa woda, są dobrym miejscem dla lawendy, gdyż nie lubi ona nadmiaru wilgoci. Jeżeli w ogrodzie nie mamy podwyższenia, warto dla lawendy zbudować wyższą rabatę.

  • Nawożenie

Lawenda nie lubi nadmiaru nawozu, trzeba więc pielęgnować ją bardzo ostrożnie. Można wzmocnić ją mieszankami naturalnymi, jednak w znacznie mniejszej ilości niż jest to polecane przez producenta.

  • Przycinanie

Lawenda najładniej wygląda zasadzona w dużych grupach, aby jednak ładnie się rozkrzewiała w kępy, należy ją przycinać. Przycinanie lawendy warto przeprowadzić wiosną i jesienią, po zakończeniu kwitnienia. Wiosną, pędy przycinamy nawet o połowę, jesienią – tylko kilka centymetrów.

Okrywanie lawendy

Lawendę należy zabezpieczyć przed mrozem. Przed pierwszymi przymrozkami należy ją więc okryć np. agrowłókniną, słomą lub choćby gałęziami świerku.

W naszym klimacie najlepszym gatunkiem jest lawenda wąskolistna – najbardziej odporna na niskie temperatury.

(Lawenda Wąskolistna)

Lawenda w doniczce

Lawenda w doniczce nie będzie tak długo dekorowała dom, jak ta zasadzona w ogrodzie. Nawet ustawiona w najbardziej nasłonecznionym miejscu, będzie tęskniła do słońca. Dlatego też skrzynki czy donice z lawendą warto ustawić na balkonie czy tarasie, pamiętając jednak, by chronić je przed wiatrem.

Lawendę w doniczkach należy podlewać nieco częściej, ale skąpo. Doniczka powinna mieć ujście wody.

(Z uwagi na dużą poziom wilgoci, łazienka nie jest odpowiednim miejscem dla lawendy.)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 31, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Sielska aranżacja mieszkania w stylu prowansalskim | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-11 00:52:55

[...] lata są upalne, zimy łagodne, a przyroda zachwycająca. W Prowansji królują kolory kwitnącej lawendy, zielonych pól ryżowych czy lazurowej wody. To kraina, gdzie w sielskiej i pełnej luzu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty