Start Arrow OgródArrow Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Lawenda – domowa Prowansja w doniczce

Lawenda to piękna roślina, która idealnie udekoruje nasze wnętrze bądź ogród. Drobne kwiaty rośliny i ich intensywny zapach, pozwoli poczuć się jak w Prowansji. Co ciekawe, suszona lawenda odstrasza mole, dlatego warto mieć ją w szafie. Jak pielęgnować lawendę w doniczce i w ogrodzie? Oto nasze wskazówki…

(Lawenda zachwyca kolorem i zapachem)

Jak uprawiać lawendę w ogrodzie?

Stanowisko i podłoże

Stanowisko dla lawendy powinno być dobrze nasłonecznione. Ponadto warto osłonić roślinę przed wiatrem. Należy też zadbać o piaszczysto-gliniaste podłoże dla rośliny, które będzie bogate w wapń.

(Skalniaki czy podwyższone rabaty to najlepsze miejsca dla lawendy)

(Lawenda Wąskolistna)

Podlewanie

Lawenda nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego posadzona w doniczce, powinna mieć ujście wody. Roślinę należy podlewać dwa razy w tygodniu. Pamiętaj, że lepiej roślinę tę przesuszyć niż zbyt obficie podlać.

Nawożenie

Podobnie jak z podlewaniem – lawenda nie lubi nadmiaru nawozu, dlatego należy robić to ostrożnie. Najlepszym nawozem dla lawendy jest wapń. Jesienią warto zaopatrzyć lawendę w potas. Pamiętaj, aby nawóz posypać wokół rośliny. Bezpośrednie nawożenie na liście rośliny, mogą je uszkodzić.

Przycinanie 

Lawendę należy przycinać systematycznie. Najlepiej wiosną i jesienią, kiedy roślina nie kwitnie. Co ważne, wiosną należy przyciąć roślinę solidnie (nawet o połowę), a jesienią przycinamy ją o kilka centymetrów. 

Okrywanie lawendy

Jeśli chcesz by Twoja lawenda przetrwała zimę, należy okryć ją agrowłókniną, słomą lub gałęziami świerku. W ten sposób zabezpieczymy roślinę przed mrozem. Zastanawiasz się, który gatunek lawendy będzie najlepszy? W naszym klimacie idealnie sprawdzi się lawenda wąskolistna. Dlaczego? Ponieważ wykazuje ona właściwości mrozoodporne.

(Z uwagi na dużą poziom wilgoci, łazienka nie jest odpowiednim miejscem dla lawendy.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 31, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Sielska aranżacja mieszkania w stylu prowansalskim | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-11 00:52:55

[...] lata są upalne, zimy łagodne, a przyroda zachwycająca. W Prowansji królują kolory kwitnącej lawendy, zielonych pól ryżowych czy lazurowej wody. To kraina, gdzie w sielskiej i pełnej luzu [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród