Start Arrow OgródArrow Lawenda. Uprawa i pielęgnacja

Lawenda. Uprawa i pielęgnacja

Lawenda to roślina, która pięknie prezentuje się zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie. Charakteryzuje się drobnymi kwiatkami, o wyjątkowym zapachu. Kojarzona z francuską Prowansją, uprawiana jest na całym świecie. Poznaj sposoby jej pielęgnacji…

Lawenda kwitnie od połowy czerwca do września. Najczęściej spotkać ją można w kolorze fioletowym. Jej kwiaty mogą być także białe i różowe. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wydziela piękny zapach, dlatego doskonale sprawdzi się w przydomowych ogródkach, na tarasie i na balkonie. 

Pielęgnacja lawendy 

Lawenda uwielbia słońce, dlatego należy zadbać o jej słoneczne stanowisko. Co ważne, należy także osłonić ją przed wiatrem. Roślina ta powinna zostać posadzona w przepuszczalnej glebie, najlepiej lekko kamienistej i wapiennej. Odczyn gleby zaś nie powinien być zbyt kwaśny. 

Podlewanie lawendy 

Lawendę należy podlewać raz lub dwa razy w tygodniu. Hodowana w doniczce, powinna posiadać ujście, gdyż nie lubi zbyt mokrego podłoża. Pamiętaj, że lepiej jest lawendę przesuszyć, niż zbyt obficie podlać.

Właściwości lawendy 

Nie każdy wie, ale kwiaty i liście lawendy, ze względu na właściwości wspomagające trawienie, są doskonałą przyprawą do dań ciężkostrawnych – tłustych mięs i deserów. Surowce pozyskiwane z kwiatów lawendy, wchodzą w skład wielu leków. Ułatwiają zasypianie i zmniejszają uczucie niepokoju.

 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 10, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród