Start Arrow Budowa domuArrow Ławy fundamentowe: dwa sposoby wykonania ław

Ławy fundamentowe: dwa sposoby wykonania ław

Ławy fundamentowe to najpowszechniej stosowany sposób na posadowienie budynku jednorodzinnego. Duża popularność ław wiąże się przede wszystkim z łatwością ich wykonania, niedużym kosztem oraz wysoką trwałością. Ławy fundamentowe wykonuje się w deskowaniu albo bezpośrednio w gruncie, a w celu zwiększenia ich odporności na pękanie podczas osiadania gruntu, dodatkowo zbroi się je stalowymi prętami.

Do posadowienia domu jednorodzinnego najczęściej stosuje się ławy betonowe, sprawdzające się na gruntach o dobrej nośności. Do ich budowy stosuje się beton klasy C16/20 lub C20/25, a w celu zwiększenia wytrzymałości dodatkowo wzmacnia się je podłużnie zbrojeniem wykonywanym najczęściej z 4 prętów o średnicy 12 mm, zamykanych tzw. strzemionami.

Jeśli nośność gruntu jest niedostateczna lub istnieje ryzyko zwiększonych obciążeń stosuje się ławy żelbetowe – jeszcze bardziej wytrzymałe, zbrojone poprzecznie.

Wykonywanie ław fundamentowych

Ławy fundamentowe wykonuje się w deskowaniu albo bezpośrednio w gruncie. Wysokość zbrojonej ławy może wynosić 30-40 cm, szerokość na ogół zawiera się w granicach 60-80 cm, jednak dokładna wielkość wynika z tego, jakie obciążenie będzie przenosił fundament. Wymiary ławy niezbrojonej powinny przekraczać 40×80 cm.

 • ławy fundamentowe w deskowaniu

(rys. Lafarge)

Aby można było ustawić deskowanie, wykop powinien być szerszy o 10-15 cm z każdej strony od szerokości ławy, jaka wynika z projektu technicznego. Po wykonaniu wykopu, na wypoziomowane dno wylewany jest podkład betonowy w postaci 10 centymetrowej warstwy chudego betonu. Jest to rzadki beton o małej zawartości cementu, który wsiąkając częściowo w grunt, tworzy pośrednią warstwę pomiędzy podłożem a fundamentem, co zapobiega mieszaniu się właściwego betonu z podłożem i wsiąkaniu w nie wody zarobowej.

Deskowanie ma na celu zabezpieczyć beton przed wyciekaniem do gruntu. Szalunek z desek o wysokości ok. 40 cm można ustawiać po upływie doby od wylania chudego betonu. W deskowanie i ewentualne zbrojenie wlewa się właściwy beton, o konsystencji umożliwiającej staranne wypełnienie szalunków, tworzący ławę fundamentową.

(Cały szalunek musi być solidnie zamocowany do podłoża, w przeciwnym razie wpływający beton może unieść szalunek i wypłynąć dołem. fot. archiwum)

 • ławy fundamentowe bezpośrednio w gruncie

(rys. Lafarge)

Jeżeli ławy fundamentowe będą bezpośrednio w gruncie, wykop wykonywany jest zgodnie z ich kształtem i wielkością. Po wykonaniu wykopu, dno i boki wykładane są folią hydroizolacyjną, której staranne ułożenie i wywinięcie z obu stron na 20-30 cm zabezpieczy beton przed ściekaniem do gruntu.

(Folia powinna być ułożona na zakładkę uwzględniając położenie planowanych punktów wylewania i kierunek płynięcia mieszanki betonowej. Na łączeniach folię należy skleić taśmą samoprzylepną. fot. Lafarge)

Zbrojenie ław fundamentowych

W wyniku obciążenia budynkiem grunt może nierównomiernie osiadać, powodując zginanie i w efekcie pękanie ław. Zwiększa się więc ich wytrzymałość dzięki zbrojeniu betonu.

Dane dotyczące zbrojenia, znajdują się w projekcie technicznym budynku, gdzie określona jest klasa i gatunek stali, z której mają być wykonane pręty, a także ich długość oraz średnica. Standardowe zbrojenie w domach jednorodzinnych złożone jest z 4 prętów o średnicy 12 mm, połączonych strzemionami z prętów o średnicy 6 mm.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

tede66 Odpowiedz 2015-11-29 20:06:50

warto przeczytać. sporo interesujących informacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Zielona, Apla: Złota

 • Świecznik żyrandol 4 pł. patyna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 300 80W Czarny 30cm

 • Drewniane puzzle układanka Miś Kształty

 • Lampa wisząca Hilton 4pł. TK Lighting + GRATI...

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...