Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Łazienka przyjazna niepełnosprawnym

Łazienka przyjazna niepełnosprawnym

Przystosowując łazienkę dla potrzeb niepełnosprawnego domownika, powinniśmy zadbać o każdy szczegół.

Drzwi (koniecznie bez progu) muszą mieć przynajmniej 90 cm szerokości i otwierać się na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy wszystkimi urządzeniami, tak aby przestrzeń w pomieszczeniu umożliwiała swobodne wykonywanie wszystkich czynności, bez konieczności wyjeżdżania wózkiem z łazienki.

Poza tym wanna, prysznic, umywalka, a także sedes, powinny zostać wyposażone w specjalne poręcze, na których można się wesprzeć. To doskonałe rozwiązanie także dla osób, które niekoniecznie jeżdżą na wózku inwalidzkim, ale z uwagi na podeszły wiek, mają problem ze swobodnym i samodzielnym poruszaniem się w mieszkaniu.

Mocowania wszystkich uchwytów muszą być bezpieczne, a więc bardzo wytrzymałe na przeciążenia i stabilne – mówi Aleksandra Dac z firmy TECE – Dlatego urządzenia w nie wyposażone, najlepiej zainstalować na specjalnych stelażach, przystosowanych jednocześnie do regulacji wysokości zawieszenia armatury sanitarnej.

Jeśli zależy nam na zapewnieniu niepełnosprawnym domownikom jak największego komfortu, warto rozważyć dodatkowo montaż elektronicznego przycisku spłukującego na uchwycie wspornikowym lub ścianie. W przypadku umywalki, należy z kolei zadbać o to, aby nie była ona zainstalowana na postumencie lub półpostumencie – wówczas dojazd wózkiem będzie dużo łatwiejszy.

niepelnospr.jpg

Bezpieczna i łatwa kąpiel

Choć wielu z nas wydaje się to niemożliwe, to osoba niepełnosprawna przy niewielkiej pomocy techniki, może być w pełni samodzielna także w trakcie kąpieli. W przypadku wanny umożliwiają to specjalne ławeczki, na które można się przesiąść z wózka.

Na rynku dostępne są też modele z bocznym wejściem oraz specjalne podnośniki, ale są to rozwiązania dość drogie. Jeśli zdecydujemy się na prysznic to tylko taki, który nie wymaga stosowania brodzików.

W takich natryskach nie ma żadnych progów, a woda odprowadzana jest za pośrednictwem zagłębionych w posadzce rynien odpływowych, przykrytych następnie ozdobnymi listwami – dodaje Dac – Pozostałą powierzchnię można wyłożyć antypoślizgowymi płytkami. W przypadku osób, które nie mogą kąpać się na stojąco, warto zainstalować dodatkowe krzesełko i poręcze wannowe (w kształcie litery L).

Autor: TECE

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty