Start Arrow WnętrzaArrow Łazienka retro – od czego zacząć?

Łazienka retro – od czego zacząć?

Subtelne, nieco staroświeckie aranżacje mają bardzo wielu zwolenników. Nic dziwnego – taki wystrój wnętrza jest czarujący i pełen uroku. Nie inaczej jest z łazienkami w stylu retro. Nieprawdą jest, że pasują tylko do wnętrz starych domów i kamienic. Jak najbardziej sprawdzą się też w nowym budownictwie.

Zobacz także:

Za dawnych lat łazienki miały zazwyczaj dużo większą powierzchnię, niż obecnie. Aranżacje w stylu retro najlepiej będą więc wyglądać w dużych wnętrzach, jednak jeśli planujemy wystrój małej łazienki, również możemy wykorzystać pewne elementy tego stylu. Musimy jednak ostrożnie operować kolorami i fakturami, aby całość nie dawała wrażenia przesytu.

(Aranżacja retro najlepiej wygląda w dużych wnętrzach, fot Madix)

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie tło, czyli wygląd ścian. Dobrym pomysłem, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i podłogi, jest czarno-biała szachownica z kafelków. Jeśli uważamy klasyczne płytki za banalne, możemy zastosować boazerię, powinna być jednak odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. Jeszcze innym, stylowym rozwiązaniem jest tapeta.

(Płytki na ścianach może zastąpić tapeta, fot. Kuchinox)

Charakterystycznym dla stylu retro elementem są stylizowane ramy luster. Powinny być w miarę możliwości grube i solidne. Możemy wybrać ramy wykonane z drewna lub złocone. Jeśli jednak postawimy na złocenia, starajmy się, aby w pomieszczeniu były inne elementy  do nich dopasowane – na przykład armatura.

(Poszczególne elementy, na przykład armatura i dodatki, powinny dobrze ze sobą współgrać, fot. Dekoral)

W miarę możliwości warto użyć oryginalnych „staroci”. W celu ich wyszukania udajmy się na pchli targ lub do antykwariatu. Możemy użyć ich zgodnie z oryginalnym przeznaczeniem, lub zmienić ich zastosowanie. Nawet jeśli mebel nie służył wcześniej jako część wyposażenia łazienki, może świetnie się sprawdzić w nowej roli – szafka, która niegdyś była umieszczana przy łóżku, może zostać umieszczona pod umywalką.

(Idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie w łazience oryginalnych "staroci", fot. Atlantic Polska)

Jakie kolory najlepiej się sprawdzą jeśli chodzi o taki wystrój łazienki? Nie powinny to być barwy zbyt intensywne. Użyjmy raczej beżów i koloru kości słoniowej. Dodatki, na przykład pojemniki na kosmetyki, lub wieszaki na ręczniki mogą stanowić mocniejsze akcenty kolorystyczne – wybierzmy na przykład purpurę lub głęboki błękit. Pamiętajmy, że aranżacja retro ma sens tylko wtedy, gdy jest jednolita stylowo, w przeciwnym razie efekt nie jest najlepszy.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty