Jeżeli planowana adaptacja piwnicy przewiduje aranżacje łazienki, mogą pojawić się trudności z odprowadzaniem ścieków. Przybory sanitarne będą bowiem zainstalowane albo zbyt daleko od pionu, albo kanalizacja znajdować się będzie wyżej i niemożliwe będzie grawitacyjne spływanie ścieków. Jakie jest rozwiązanie takiej sytuacji?
Instalacja kanalizacyjna w domu najczęściej projektowana jest grawitacyjnie, tzn. ścieki spływają w instalacji pod własnym ciężarem. Jeżeli przybory sanitarne znajdą się poniżej kolektora – posadzka w piwnicy zwykle znajduje się poniżej zainstalowanej kanalizacji – ruch grawitacyjny ścieków będzie niemożliwy.
Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zestaw rozdrabniająco-przepompowujący, który wymusi przepływ ścieków pod ciśnieniem, tłocząc je na taką wysokość, aby mogły spłynąć grawitacyjnie do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej.
Urządzenia rozdrabniająco-pompujące są niewielkich rozmiarów, a ich stosunkowo estetyczna budowa nie utrudnia schludnej aranżacji łazienki. Urządzenie ukryte jest w białej skrzynce, którą montuje się za muszlą ustępową. Dodatkowo, jeśli wmontujemy urządzenie w ceramikę łazienkową lub zastosowujemy stelaż podtynkowy, instalacja w ogóle nie będzie widoczna.

(Wybór urządzenia uzależniony jest m.in. od planowanej lokalizacji, sposobu montażu oraz odległości, na jaką ścieki mają być wypompowywane. fot. Borysowski)
Rozdrabniacze umożliwiają odprowadzenie ścieków z trudno dostępnych miejsc, położonych z dala od pionu lub poniżej instalacji kanalizacji. Są więc wykorzystane właśnie przy adaptacji piwnicy, ale także przy zamieszczeniu np. pralki w schowku pod schodami.
Co ważne, zwykle współpracują nie tylko z zewnętrzną siecią kanalizacyjną, ale również z szambem czy przydomową oczyszczalnią ścieków.

(Urządzenia mogą odprowadzać ścieki nie tylko z muszli ustępowej, ale również z pralki czy zmywarki. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie należy odprowadzać ścieków fekalnych w połączeniu z gorącą wodą. fot. archiwum DOM.pl)
Ścieki tłoczone są instalacją z rur PVC o niewielkiej średnicy 28-32 mm. Dodatkowo instalacje wyposaża się w zawór zwrotny, który uniemożliwi powrót ścieków do toalety.
Urządzenie może włączać się automatycznie, kiedy zostaje osiągnięty określony poziom ścieków w zbiorniku lub za pomocą przycisku umieszczonego na obudowie. Pompa rozdrabnia i tłoczy ścieki z urządzenia, po czym automatycznie się wyłącza.
Urządzenie podłącza się nie tylko do instalacji wodnej, ale i do elektrycznej, gdyż musi być podłączone stale do zasilania 230V.
Dodaj komentarz