Start Arrow InstalacjeArrow Łazienka w piwnicy? Jak odprowadzać ścieki?

Łazienka w piwnicy? Jak odprowadzać ścieki?

Jeżeli planowana adaptacja piwnicy przewiduje aranżacje łazienki, mogą pojawić się trudności z odprowadzaniem ścieków. Przybory sanitarne będą bowiem zainstalowane albo zbyt daleko od pionu, albo kanalizacja znajdować się będzie wyżej i niemożliwe będzie grawitacyjne spływanie ścieków. Jakie jest rozwiązanie takiej sytuacji?

Instalacja kanalizacyjna w domu najczęściej projektowana jest grawitacyjnie, tzn. ścieki spływają w instalacji pod własnym ciężarem. Jeżeli przybory sanitarne znajdą się poniżej kolektora – posadzka w piwnicy zwykle znajduje się poniżej zainstalowanej kanalizacji – ruch grawitacyjny ścieków będzie niemożliwy.

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zestaw rozdrabniająco-przepompowujący, który wymusi przepływ ścieków pod ciśnieniem, tłocząc je na taką wysokość, aby mogły spłynąć grawitacyjnie do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej.

Urządzenia rozdrabniająco-pompujące są niewielkich rozmiarów, a ich stosunkowo estetyczna budowa nie utrudnia schludnej aranżacji łazienki. Urządzenie ukryte jest w białej skrzynce, którą montuje się za muszlą ustępową. Dodatkowo, jeśli wmontujemy urządzenie w ceramikę łazienkową lub zastosowujemy stelaż podtynkowy, instalacja w ogóle nie będzie widoczna.

(Wybór urządzenia uzależniony jest m.in. od planowanej lokalizacji, sposobu montażu oraz odległości, na jaką ścieki mają być wypompowywane. fot. Borysowski)

Rozdrabniacze umożliwiają odprowadzenie ścieków z trudno dostępnych miejsc, położonych z dala od pionu lub poniżej instalacji kanalizacji. Są więc wykorzystane właśnie przy adaptacji piwnicy, ale także przy zamieszczeniu np. pralki w schowku pod schodami.

Co ważne, zwykle współpracują nie tylko z zewnętrzną siecią kanalizacyjną, ale również z szambem czy przydomową oczyszczalnią ścieków.

(Urządzenia mogą odprowadzać ścieki nie tylko z muszli ustępowej, ale również z pralki czy zmywarki. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie należy odprowadzać ścieków fekalnych w połączeniu z gorącą wodą. fot. archiwum DOM.pl)

Ścieki tłoczone są instalacją z rur PVC o niewielkiej średnicy 28-32 mm. Dodatkowo instalacje wyposaża się w zawór zwrotny, który uniemożliwi powrót ścieków do toalety.

Urządzenie może włączać się automatycznie, kiedy zostaje osiągnięty określony poziom ścieków w zbiorniku lub za pomocą przycisku umieszczonego na obudowie. Pompa rozdrabnia i tłoczy ścieki z urządzenia, po czym automatycznie się wyłącza.

Urządzenie podłącza się nie tylko do instalacji wodnej, ale i do elektrycznej, gdyż musi być podłączone stale do zasilania 230V.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kanalizacja sanitarna - jak podłączyć nieruchomość do kanalizacji? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-27 15:05:40

[...] nawet jeśli kosztowne na starcie, zawsze odpłacają... więcej    Łazienka w piwnicy? Jak odprowadzać ścieki? Zawory antyskażeniowe chronią wodę pitną Jak zamontować system podtynkowy? Jak [...]

Zawory antyskażeniowe chronią wodę pitną | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:02:10

[...] duże: płukanie instalacji uzdatnioną wodą, podstawianie beczkowozów, brak opłat za wodę i ścieki. Koszty te często ponosiły same zakłady wodociągowe, gdyż często ustalenie winowajcy [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty