Start Arrow InstalacjeArrow Łazienka w świetle: funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie łazienki

Łazienka w świetle: funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie łazienki

Światło w łazience musi być na tyle mocne, by ułatwiały wykonanie makijażu czy wieczornej toalety, lampy powinny być odporne i zabezpieczone przed wilgocią, a ich rozmieszczenie powinno umożliwiać tworzenie scen zarówno funkcjonalnych, jak i nastrojowych. Na co więc zwracać uwagę planując projekt oświetlenia w łazience?

Nawet w małej łazience najczęściej przewidujemy kilka punktów świetlnych: oświetlenie główne sufitowe, do którego wykorzystuje się plafony czy żyrandole lub halogenowe oświetlenie punktowe, oświetlenie lustra za pomocą kinkietów lub listew świetlnych oraz oświetlenie dekoracyjne.

Światło sufitowe centralne powinno być na tyle mocne, by ułatwiało sprzątanie czy pranie w łazience. Najczęściej na suficie montuje się plafony, ale w wysokich łazienkach śmiało można zainstalować dekoracyjny żyrandol.

Autor: Dreamstime

Bez względu na to, czy wybierzemy plafony czy żarandole, nbardzo ważny jest wybór odpowiednich opraw oświetleniowych, które są odporne na wilgoć. Kupując urządzenia elektryczne do łazienki należy wybrać te, które mają klasę ochrony IP 44 lub europejską IPX4D. Do halogenów wybierajmy specjalne żarówki przeciwbryzgowe, które nie pękają pod wpływem zachlapania.

Autor: Dreamstime

Jeżeli do ogólnego oświetlenia użyjemy halogenów, musimy liczyć się z tym, że powinno ich być dużo. Dlatego bardziej nadają się one do podkreślenia wanny czy elementów wystroju, np. szafki łazienkowej. Punkty świetlne, które tworzą halogeny, stanowią doskonałą dekorację wnętrza przez to, że odbijają się na ścianach pokrytych ceramiką.

Autor: Dreamstime

Zadaniem oświetlenia ogólnego jest rozpraszanie mroku – dąży się wówczas do uzyskania równomiernego, rozproszonego oświetlenia, bez zbędnych cieni i obszarów kontrastowych (zbyt mocno lub słabo oświetlonych). Oświetlenie ogólne łazienki powinno dawać światło rozproszone lecz wystarczająco mocne. Może to być klasyczna żarówka lub energooszczędna świetlówka kompaktowa. Warto pomyśleć o ściemniaczu przynajmniej w jednym punkcie świetlnym, dzięki któremu unikniemy oślepienia zaspanych oczu, gdy z łazienki korzystać będziemy wyrwani ze snu.

Autor: Produkty marki Kaldewei

Oświetlenie przy lustrze powinno być zamontowane na wysokości naszych oczu. Dzięki temu nie będą powstawać cienie na twarzy, a robienie makijażu będzie dokładniejsze. Wąskie lustra warto podkreślić kinkietami po dwóch bokach (ok. 75 cm odstępu), przy szerokich bardziej funkcjonalny będzie podłużny kinkiet nad górną krawędzią lustra. Jedna żarówka nad lustrem jest niefunkcjonalna, źle oświetla twarz i rzuca na nią cień.

Autor: Dreamstime

Do oświetlenia lustra wybierajmy kolory zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Unikniemy w ten sposób przekłamania kolorów, co jest istotne chociażby przy wykonywaniu porannego makijażu. Barwa powinna więc być ciepła, a nie o niebieskim odcieniu.

Autor: Dreamstime

Ciekawym rozwiązaniem mogą być ustra zintegrowane z oświetleniem bocznym, mające dodatkowo - od dołu i góry - kolorową iluminację diodami LED. W zależności od nastroju, w jakim chcemy rozpocząć lub zakończyć dzień, można wybrać jeden z czterech kolorów lub ich sekwencji.

Autor: Produkty Keramag Design są dostępne w ofercie Sanitec KOŁO

Nastrój w łazience pomogą stworzyć nie tylko świece ustawione przy wannie. Przytłumione światło punktowe, podświetlone szklane szafki czy wnętrza półek, a nawet podświetlony strumień wody z deszczownicy wyglądają niezwykle efektownie, szczególnie w dużych łazienkach.

Autor: Dreamstime

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 21, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

O czym warto pamiętać planując oświetlenie sypialni? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-04-16 12:40:18

[...] codzienne, jak i świąteczne spożywanie posiłków wymaga dobrego... więcej    Łazienka w świetle: funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie łazienki Oświetlenie domu i ogrodu: modne i energooszczędne święta Co powinna zawierać [...]

Oświetlenie jadalni: stół odpowiednio doświetlony | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-08 15:36:46

[...] Łazienka w świetle: funkcjonalne i dekoracyjne oświetlenie łazienki Światło w łazience musi być na tyle mocne, by ułatwiały... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje