Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Letnia aranżacja balkonu

Letnia aranżacja balkonu

Balkon. Przypominamy sobie o nim szczególnie wtedy, gdy dni stają się coraz dłuższe i bardziej upalne, a noce cieplejsze. Czy jest coś przyjemniejszego od powitania nowego dnia na pięknym balkonie, z kubkiem porannej kawy?

Nawet maleńki balkonik może stać się kwiatową oazą, w której z rozkoszą oddamy się błogiemu leniuchowaniu. Ta namiastka wakacji kosztuje naprawdę niewiele.

Jeśli chcemy, aby balkon stał się aranżacyjnym dopełnieniem mieszkania, postarajmy się urządzić go w tej samej konwencji. Pozwoli to optycznie powiększyć pomieszczenie, a także – co jest ważne w przypadku małych balkonów – sprawi, że unikniemy wizualnego chaosu.

Podłoga na balkonie

Projektując balkon warto pomyśleć o rodzaju podłoża. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem są kafle, dla których dobrym uzupełnieniem będą ceramiczne donice. Są one odpowiednie dla roślin, ponieważ słabo się nagrzewają i zatrzymują wodę.

Najlepiej gdy donice utrzymamy w jednym tonie, uporządkujemy pod względem stylistycznym i rozmiarowym – radzi Marta Hubka, konsultant ds. aranżacji wnętrz Parku Handlowego Bielany. – Duże donice postawmy bliżej ścian, niższe przy balustradach. Zasadźmy rośliny, które zwykle zdobią nasze ogrody. Zwróćmy uwagę na stopień ich nasłonecznienia oraz położenie – dodaje.

Rośliny balkonowe

Złotą zasadą umiaru warto kierować się także przy sadzeniu kwiatów i krzewów. Tzw. „balkonowe lasy” mogą powodować wrażenie zatłoczenia, a przecież zaaranżowana przestrzeń powinna cieszyć oko, ale i zachęcać do odpoczynku. Jeśli zdecydujemy się na iglaki, najlepiej wybrać odmiany karłowate, które nie będą się zbytnio rozrastać. Ich wybór jest ogromny: jałowce, karłowate świerki, sosny górskie.

balkonCiekawą formą dekoracji są również miniaturowe wersje roślin – zauważa dekoratorka. – Popularne pnącza, np. pelargonie czy surfinie, w architekturze zieleni stosuje się coraz rzadziej.

Ściana z kwiatów może jednak pełnić funkcję praktyczną – odgradzać nas od sąsiadów. Roślinność o zwisających pędach pięknie wygląda, ale pamiętajmy, aby nie stała się utrapieniem dla pozostałych mieszkańców budynku.

Oświetlenie balkonu

Chcąc zbudować odpowiedni klimat, możemy pobawić się oświetleniem. Pożądany efekt uzyskamy rozmieszczając w kilku miejscach świece, świeczniki czy lampiony.

To naprawdę niewielki koszt, a wprowadza bardzo dobry nastrój – dodaje Marta Hubka.

Balkonowa oaza z rytuałem porannej kawy w blasku słońca, albo wieczornej lampki wina przy świecy zapowiada się na miejsce, w którym łatwo zapaść w stan przyjemnej euforii. A tej szukamy właśnie w gorące, wakacyjne dni.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród