Start Arrow Budowa domuArrow Likwidacja wilgoci w piwnicy

Likwidacja wilgoci w piwnicy

Ponieważ dzieci rosną, a  powierzchnia użytkowa naszego domu „kurczy się” postanowiliśmy zaadaptować do naszych potrzeb piwnicę. Niestety wszyscy jesteśmy alergikami… O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taki ruch?

Czytelniczce odpowiada ekspert portalu Jaalergik:

Przeważnie piwnice są zmorą alergików. W źle wentylowanych i nieogrzewanych piwnicach jest dużo kurzu, wilgoci i pleśni. Bez względu na to, czy chcemy adaptować piwnicę na pokój, czy nie, zawsze trzeba traktować ją jako część powierzchni mieszkalnej. Ma ona bowiem istotny wpływ na jakość powietrza w domu – wilgoć w piwnicy podwyższa poziom wilgotności w całym domu i sprzyja rozwojowi pleśni. Dodatkowo kurz, który gromadzi się w piwnicy zawsze znajduje drogę poprzez szczeliny w podłodze do pozostałej części domu.

Likwidacja wilgoci w piwnicy

Czasami trzeba dokonać poważnych zmian – np. zainstalować nową podłogę pochłaniającą wilgoć lub izolację paroszczelną albo wymurować wewnątrz nową ścianę, którą można uszczelnić i na niej położyć izolację. Inny sposób to osuszenie piwnicy – można użyć odwilżacza lub klimatyzatora. Dobrym rozwiązaniem są także elektryczne grzejniki do małych pomieszczeń – ocieplą i osuszą piwnicę.

Aranżacja adaptowanej piwnicy

Dywany i wykładziny nie powinny znajdować się bezpośrednio na betonowej podłodze (chyba, że posiada system absorpcji wilgoci lub izolację paroszczelną), ponieważ różnica temperatury między gruntem i piwnicą powoduje skraplanie pary wodnej. To może spowodować rozwój pleśni pod dywanem bądź wykładziną.

wilgoc w domu

Jeśli piwnica jest przeznaczona na pomieszczenie gospodarcze, to dla alergików dobrym rozwiązaniem są proste meble do samego sufitu oraz suszarka mechaniczna z wywiewem na zewnątrz. Ważne jest to, żeby w pomieszczeniu nie było stojących wszędzie drobiazgów. Jeżeli w piwnicy planujemy urządzić pralnię, to instalujemy w niej wentylator wywiewny. Założenie w podłodze piwnicznego pomieszczenia gospodarczego kratki odpływowej pozwoli uniknąć ewentualnego zalania.

Piwnica może stać się także pokojem gościnnym lub wypoczynkowym. Istotne jest to, aby w zaadaptowanych piwnicach, które nie są często używane, utrzymać stałe ogrzewanie. Piwnicy nie warto umeblować starymi kanapami i sofami, bo jeśli nie są pokryte winylową lub skórzaną tapicerką, to mogą stać się siedliskiem roztoczy i alergenów.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Wiesiek Odpowiedz 2017-01-31 22:34:15

No dobrze, a co w przypadku, gdy piwnica została zalana? Jak pozbyć się wody? Czy zakup motopompy (np. tej, wyprodukowanej przez Kruzer-a) to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black