Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Lodówka – jak wybrać?

Lodówka – jak wybrać?

Chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki, wolnostojące i pod zabudowę… Wybór lodówki jest uzależniony od wielu czynników. Poznajmy je przed zakupem tego niezbędnego w każdym domu urządzenia AGD.

Energooszczędna i pojemna - jaka jeszcze powinna być nasza lodówka.

Energooszczędna i pojemna - jaka jeszcze powinna być nasza lodówka.

Podstawowe kryteria wyboru lodówki

 • Wysokość. Wymiary lodówek są związane z ich wysokością. Może ona wynosić od 85 cm (małe lodówki podblatowe) do ponad 200 cm (lodówki Side by Side, witryny chłodnicze). Należy określić ilość dostępnego miejsca i przewidywane zapotrzebowanie na pojemność lodówki.
 • Zamrażalnik. Lodówka może posiadać zamrażalnik zewnętrzny lub wewnętrzny, górny lub dolny, lub nie posiadać go wcale (chłodziarka). Należy przeanalizować przewidywane potrzeby na przechowywanie żywności mrożonej.
 • (wymiary lodówki)

  (wymiary lodówki)

  Parametry. Najważniejszy z nich to pojemność, związana z wymiarami lodówki. Dobrze jest także zwrócić uwagę na zdolność zamrażania, utrzymywanie temperatury, czynnik chłodzący i liczbę agregatów. W miarę możliwości finansowych należy wybrać optymalną konfigurację.

 • Charakterystyka energetyczna. Zaliczają się do niej klasy efektywności energetycznej, a także poziom hałasu, i zużycie energii elektrycznej. W miarę możliwości należy wybrać jak najkorzystniejsze parametry.

Rodzaje lodówek

 • Chłodziarki. Urządzenia tego rodzaju służą wyłącznie do schładzania produktów spożywczych. Temperatura wewnątrz chłodziarki wynosi ok. 3 – 5°C. Cechą wyróżniającą jest brak zamrażalnika. Wiele modeli chłodziarek posiada tzw. komorę niskich temperatur, która jednak nie jest zamrażalnikiem. Temperatura spada w niej tylko nieznacznie poniżej zera. Niemożliwe jest zatem dłuższe przechowywanie żywności, czy głębokie mrożenie. Chłodziarki są urządzeniami jednodrzwiowymi, a komora niskich temperatur znajduje się w górnej części urządzenia. Zaletami chłodziarek są kompaktowe wymiary i przystępna cena. Największą wadą jest brak zamrażalnika.
 • Chłodziarko – zamrażarki. Ten rodzaj lodówek posiada komorę chłodniczą oraz oddzielny zamrażalnik, w którym temperatura może wynosić nawet -24°C. Wyróżniamy chłodziarko-zamrażarki jedno i dwudrzwiowe. W przypadku jednodrzwiowych zamrażalnik jest umieszczony w górnej części urządzenia i posiada dodatkowe drzwi wewnętrzne (zamrażalnik wewnętrzny). Ogranicza to jego pojemność i uniemożliwia instalację dużych półek czy szuflad. W dwudrzwiowych chłodziarko-zamrażarkach część mrożąca posiada oddzielne drzwi zewnętrzne i znajduje się powyżej lub poniżej komory chłodniczej (górny lub dolny zamrażalnik zewnętrzny). Takie rozwiązanie (nazywane również COMBI) znacznie zwiększa możliwości zamrażalnika. Jest to najpopularniejszy rodzaj lodówek, głównie ze względu na swoją uniwersalność. Szczególną odmianą dwudrzwiowych chłodziarko-zamrażarek są lodówki Side by Side.
 • Side by Side. Ten szczególny rodzaj lodówek został przeniesiony do Europy z rynku amerykańskiego. W chłodziarko – zamrażarkach Side by Side występuje para drzwi, zamontowanych skrzydłowo i otwieranych na boki. Dzięki temu pojemność takich urządzeń może być nawet dwukrotnie większa od zwykłych lodówek. Duża ilość miejsca pozwala na wyposażenie lodówki w kilka niezależnych komór, kostarkę do lodu, zewnętrzny podajnik wody oraz wiele dodatkowych udogodnień. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane użytkownikom, którzy cenią sobie wygodę i chcą mieć pod ręką duże zapasy żywności. Wadą lodówek Side by Side są ich ponadprzeciętne gabaryty oraz wysoka cena.
 • Lodówki do zabudowy. Wszystkie wymienione rodzaje lodówek (chłodziarki, chłodziarko – zamrażarki, Side by Side) mają swoje odpowiedniki w wersji do zabudowy (w ciągu mebli kuchennych). Drzwi lodówek do zabudowy są płaskie i umożliwiają montaż maskownicy. Maskownica może otwierać się razem z drzwiami (przymocowana na stałe) lub niezależnie (oddzielne zawiasy i prowadnice). Często występuje też możliwość obustronnego montażu drzwi (otwieranie w lewo lub w prawo). Największą zaletą lodówek do zabudowy jest możliwość schowania w zabudowie i swobodnego projektowania wnętrza kuchni.

Oznaczenia

Zamrażalnik. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej nr 96/57/EC, w chłodziarko-zamrażarkach jednodrzwiowych wewnętrzny zamrażalnik oznacza się gwiazdkami, odpowiadającymi temperaturze komory mrożenia i możliwościom zamrażania:

 • jedna gwiazdka * – temperatura zamrażalnika nieznacznie poniżej -6°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i krótkotrwałe przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia.
 • dwie gwiazdki ** – temperatura zamrażalnika poniżej -12°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia do 7 dni.
 • trzy gwiazdki *** – temperatura zamrażalnika poniżej -18°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia do 12 miesięcy.
 • cztery gwiazdki (*)*** – temperatura zamrażalnika poniżej -24°C. Możliwe jest zamrażanie kostek lodu i przechowywanie produktów mrożonych i głębokiego mrożenia ponad 12 miesięcy. W niektórych modelach temperatura ta może wynosić nawet -30°C (np. ARISTON).

zuzycie energii lodowkaKlasy energetyczne. W związku z dyrektywą Unii Europejskiej nr 94/2/E, lodówki są klasyfikowane wg klas efektywności energetycznej, podobnie jak pralki, czy zmywarki. Skala efektywności energetycznej obejmuje 8 klas, od A+ do G, i obrazuje wydajność urządzenia pod kątem zużycia energii. Największą efektywność oznacza się literą A+, najmniejszą – literą G. Im klasa energetyczna wyższa, tym lepiej. Większość dostępnych na rynku lodówek mieści się w klasie A lub B. Coraz więcej jest też super oszczędnych urządzeń, oznaczonych symbolem A+.

Klasy klimatyczne. Dyrektywa Unii Europejskiej nr 94/2/E wprowadza również podział i oznaczenie lodówek wg temperatury otoczenia, w której urządzenie będzie pracowało optymalnie:

 • klimat subnormalny (SN) – lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +10°C do +32°C.
 • klimat normalny (N) – lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +16°C do +32°C.
 • klimat subtropikalny (ST) – lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +18°C do +38°C.
 • klimat tropikalny (T) – lodówka jest przystosowana do pracy w temperaturze od +18°C do +43°C.

Zdolność zamrażania. Parametr ten określany jest również jako wydajność mrożenia. Oznacza wagę produktów spożywczych, którą lodówka jest w stanie zamrozić w ciągu doby. Zdolność zamrażania podawana jest w kg/24h. Jest to ważny parametr, jednak biorąc go pod uwagę należy przede wszystkim kierować się przewidywanym zapotrzebowaniem na mrożenie, a nie jak najwyższą wartością.

Pojemność. Podstawowy parametr każdej lodówki – jest ściśle związany z zewnętrznymi wymiarami lodówki. Im mniejsza jest rozbieżność między wymiarem zewnętrznym a wewnętrznym – tym lepiej. Świadczy to o jakości wykonania i wysokim zaawansowaniu technologicznym. Pojemność lodówek podawana jest w litrach (l) i może wynosić od 100 litrów (lodówki podblatowe) do 660 litrów (lodówki Side by Side). Często, oprócz pojemności całkowitej, podawana jest pojemność zamrażalnika i komory chłodniczej, np 232 /85 l.

Zużycie energii. Średnie zużycie energii lodówki podawane jest w kilowatach na dobę (kW/24 h) lub w kilowatach na rok (kW/1 rok). Wartości te można przeliczać, odpowiednio mnożąc lub dzieląc przez liczbę dni w roku. Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym mniejsze dobowe lub roczne zużycie energii. Nie jest to bez znaczenia, jeśli wziąć pod uwagę, że najczęściej lodówka pracuje non-stop, w odróżnieniu od zmywarki czy pralki. Symulowana eksploatacja lodówki o klasie energetycznej A jest tańsza o około 50 zł rocznie, w porównaniu z lodówką klasy C. Dostępne są lodówki wyposażone w tryb pracy „EKO”, który zmniejsza zużycie energii. W zależności od wielkości i wyposażenia lodówki, roczne zużycie energii może wynosić od 250 do 700 kW.

Utrzymanie temperatury. Bardzo ważna jest zdolność lodówki do utrzymania niskiej temperatury podczas braku zasilania lub awarii urządzenia. W takim przypadku kluczową rolę odgrywają m.in. termoizolatory i uszczelki. Zdolność utrzymania temperatury podawana jest w godzinach (h). Im wyższa, tym więcej czasu upłynie, zanim lodówka się rozmrozi.

Czynnik chłodzący. Jest to zawartość obwodu chłodzącego lodówki. Dostępne na rynku lodówki mogą posiadać czynnik R 134a (nie zawierający CFC) oraz R 600a (nie zawierający HFC). Na tabliczce znamionowej każdej lodówki powinna znajdować się informacja o braku zawartości freonu (pod postacią CFC lub HFC). Na szczególną uwagę zasługuje R 600a, który produkowany jest w oparciu o izobutan. Dzięki temu jest on w pełni ekologiczny i wydajniejszy energetycznie. Warto wiedzieć, że R 600a jest substancją łatwopalną.

Wyposażenie i funkcje

 • lodowka 3Półki. Najważniejszy element wnętrza każdej lodówki. Półki mogą być druciane (żeberkowe) lub szklane (ze szkła hartowanaego). Zaletą półek żeberkowych jest łatwość aranżacji wnętrza lodówki oraz niższa cena zakupu. Na korzyść półek szklanych przemawia łatwość utrzymania w czystości i estetyka. Niektórzy producenci stosują półki ze specjalnego tworzywa sztucznego (np. LIEBHERR), a także półki składane, pozwalające na ustawienie nietypowych naczyń. Dostępne są również półki pochylane, umożliwiające bezpieczne leżakowanie butelek (np. AMICA).
 • Szuflady. Drugi, obok półek, niezbędny element wyposażenia wnętrza lodowki. Ilość szuflad jest zależna od wielkości urządzenia, jednak najczęściej szuflady są dwie. Pojemniki te są przewidziane specjalnie do przechowywania warzyw i owoców, a ich ścianki są wykonane z tworzywa wysokiej jakości, dostosowanego do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Najczęściej szuflady są przezroczyste, dzięki czemu ich zawartość jest widoczna po otwarciu lodówki. Szuflady są również najczęstszym wyposażeniem zamrażalnika zewnętrznego.
 • Balkoniki. Są zamocowane po wewnętrznej stronie drzwi i mają za zadanie pomieścić butelki a także wszystkie drobne produkty przechowywane w lodówce. Stojak na butelki najczęściej znajduje się w pobliżu dolnej krawędzi drzwi. Wielu producentów stosuje specjalne wkładki antypoślizgowe, zapobiegające przemieszczaniu się butelek (np. WHIRLPOOL, ELECTROLUX). Standardem są wkładki do przechowywania jajek oraz zamykane pojemniki na masło i sery. Balkoniki mogą być białe lub przezroczyste. Dobrze, jeśli jest możliwość regulacji wysokości ich zawieszenia.
 • Pojemniki na lód. Większość lodówek z odzielnym zamrażalnikiem jest wyposażona w pojemniki na lód. Plastikowe formy wystarczy napełnić wodą, aby w niedługim czasie otrzymać gotowe kostki lodu. Dodatkowym wyposażeniem zamrażalnika może być druciana półka lub mini-balkonik na drzwiach.
 • Szybkie chłodzenie. Funkcja bardzo przydatna, ale niedostępna w najtańszych modelach lodówek. Za pomocą specjalnego przycisku można bardzo szybko obniżyć temperaturę komory chłodniczej, np. przy częstym otwieraniu drzwi w czasie upałów. Nazwa tej funkcji może różnić się w zależności od producenta.
 • Szybkie zamrażanie. Funkcja analogiczna do szybkiego chłodzenia, zastosowana w zamrażarce. Szczególnie przydatna do szybkiego zamrożenia świeżo kupionych produktów. Nazwa tej funkcji może różnić się w zależności od producenta.
 • Automatyczne odszranianie (rozmrażanie). Zastosowanie specjalnego parownika pozwala ograniczyć czynności pielęgnacyjne lodówki do minimum. Woda spływa do parownika po tylnej ściance wewnętrznej (cecha charakterystyczna lodówek z automatycznym odszranianiem), po czym jest odparowywana na zewnątrz urządzenia. Proces odbywa się automatycznie, bez zmian temperatury w komorze chłodniczej. W niektórych modelach funkcja ta dotyczy również zamrażalnika.
 • Oświetlenie. Funkcja od dawna dostępna we wszystkich lodówkach, niezbędna do normalnego korzystania z urządzenia. Niektórzy producenci stosują oświetlenie halogenowe.
 • Półka wstępnego mrożenia. Przydatne rozwiązanie, które zapobiega zlepianiu się zamrażanych produktów.
 • Dozowniki lodu. Funkcja dostępna w droższych lodówkach. Standardowe wyposażenie większości lodówek Side by Side. Dzięki niej możliwe jest pobranie kostek lodu bez otwierania drzwi lodówki.
 • Akumulatory zimna. Specjalne wkłady izolujące, które utrzymują chłód w lodówce nawet przy braku zasilania. Często można je wyjmować i stosować np. w lodówce turystycznej.
 • Dozowniki zimnych napojów. Funkcja dostępna w droższych lodówkach. Standardowe wyposażenie większości lodówek Side by Side. Dzięki niej możliwe jest nalewanie zimnych napojów z lodówki, bez otwierania drzwi.
 • lodowka z tvFunkcjonalność lodówek Side by Side. Lodówki tego typu to domowe centra chłodnicze, mogące pomieścić znacznie więcej niż lodówki tradycyjne. Należy jednak sprawdzić, czy będzie możliwe optymalne wykorzystanie pojemności urządzenia. Niekiedy zdarza się, że zbyt duża ilość balkoników i szuflad uniemożliwia racjonalne wykorzystanie dostępnej pojemności.

Sterowanie

 • Alarm świetlny. Najczęściej jest to lampka lub dioda, której zapalenie się oznacza niewłaściwe parametry pracy lodówki, np. wzrost lub spadek temperatury, niedomknięcie drzwi. Może być połączony z alarmem aukstycznym.
 • Alarm akustyczny. Sygnał dźwiękowy, którego pojawienie się oznacza niewłaściwe parametry pracy lodówki, np. wzrost lub spadek temperatury, niedomknięcie drzwi. Może być połączony z alarmem świetlnym.
 • Sterowanie mechaniczne. Jest to rozwiązanie stosowane w tańszych modelach lodówek. Najczęściej sterowanie temperaturą odbywa się przy pomocy pokrętła lub regulatora, umieszczonego we wnętrzu urządzenia. Sterowanie mechaniczne może być połączone z alarmem świetlnym lub akustycznym.
 • Elektroniczne sterowanie. Nazwy i funkcje elektronicznych systemów sterowania różnią się w zależności od producenta i modelu lodówki. Podstawową funkcją sterowników elektronicznych jest utrzymywanie stałej temperatury i informowanie o jej zmianach. W bardziej zaawansowanych i droższych lodówkach możliwe jest np. ustalanie temperatur dla poszczególnych stref komory chłodniczej, a nawet łączenie urządzeń w sieć (LIEBHERR). Bardziej zaawansowane systemy sterowania najczęściej zaopatrzone są w wyświetlacz LCD.
 • Strefy chłodzenia. Wiele modeli lodówek posiada wyodrębnione strefy temperaturowe, przeznaczone do przechowywania określonych produktów w optymalnych dla nich warunkach (np. 0°C, +4°C, +6°C). Strefy temperaturowe są oznaczone odpowiednimi symbolami (np. sery, ryby, mięsa) i często połączone są z elektronicznym sterowaniem.
 • Panel sterujący. Znajduje się na drzwiach lodówki, lub jest schowany za nimi, w górnej części urządzenia. W wersji podstawowej posiada tylko lampki kontrolne. W wersji zaawansowanej najczęściej jest to wyświetlacz LCD i przyciski sterujące, pozwalające na precyzyjne programowanie wszystkich funkcji lodówki.

Montaż

 • (lodówka Side by Side)

  (lodówka Side by Side)

  Wymiary. Lodówki są najbardziej zróżnicowane pod względem wysokości. Może ona wynosić od 85 cm (lodówki podblatowe) do 210 cm (Side by Side, witryny chłodnicze). Pozostałe wymiary rosną skokowo razem z wysokością. Z tego powodu większość urządzeń posiada zbliżoną szerokość i głębokość. Można je podzielić na następujące przedziały: 55×55 cm, 50×60 cm, 60×60 cm, 60×65 cm, 70×65 cm, 75×75 cm, 90×70 cm. Wielu producentów wyposaża lodówki w regulowane nóżki, dzięki ktorym można precyzyjnie dopasować wysokość i wypoziomować urządzenie. Można spotkać także kółka, ułatwiające ustawienie sprzętu. Wymiary lodówek do zabudowy są ściśle związane z wymiarami otworu montażowego, które producent dostarcza razem ze sprzętem. Waga lodówek zależy od wymiarów zewnętrznych oraz wyposażenia i może wynosić od 30 do 80 kg.

 • Zabudowa.W przypadku urządzeń chłodniczych do zabudowy istotną kwestią jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza (cokół, kratki wentylacyjne). Szczegółowe zalecenia znajdują się w dokumentacji dołączonej do sprzętu. Dobrze jest przemyśleć sprawę montażu i otwierania drzwi (np. w którą stronę mają się otwierać). Równie ważne jest właściwe umiejscowienie lodówki. Jest to najważniejszy sprzęt w kuchni, a w przypadku zabudowy nie ma możliwości późniejszych korekt ustawienia. Poza specyfiką montażu, lodówki do zabudowy nie różnią się od lodówek wolnostojących.
 • Podłączenie. Konieczna jest bliskość gniazdka elektrycznego (obowiązkowo z bolcem uziemiającym) – do podłączenia lodówki nie powinno używać się przedłużaczy, a przeciętna długość przewodu lodówki to ok. 1,5 m. Nie wolno do tego samego gniazdka podłączać innych urządzeń – grozi to przeciążeniem. W przypadku lodówek z podłączeniem do sieci wodnej należy sprawdzić średnicę gwintu przy zaworze. Węże i złączki powinny być nowe, a zawór wyposażony w filtr siatkowy.

Użytkowanie i konserwacja

 • Temperatura zewnętrzna. Należy wiedzieć, że temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się lodówka, powinna wynosić od +2°C do +32°C (klasa klimatyczna SN i N). Zbyt wysoka temperatura może spowodować niewydolność urządzenia. Temperatura zbyt niska może zakłócić system automatycznego odszraniania. Nie powinno się wystawiać lodówki na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie wskazane jest również ustawianie urządzenia w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak kaloryfer czy kuchnia. Od temperatury zewnętrznej zależy również zdolność utrzymania temperatury przy braku zasilania, a także czas rozmrażania.
 • Zabezpieczenia. Często lodówki wyposaża się w systemy zabezpieczające przed pozostawieniem otwartych drzwi. Najpopularniejsze są alarmy akustyczne, które przypominają o pozostawionych otwartych drzwiach, ale są także modele lodówek z systemem automatycznego zamykania drzwi. Niektóre regulatory temperatury mogą posiadać specjalne zabezpieczenia, uniemożliwiające przypadkową zmianę temperatury.
 • Czyszczenie. Utrzymywanie lodówki w należytej czystości to warunek niezbędny dla bezpiecznego przechowywania żywności. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelki, które mogą być siedliskiem grzybów i groźnych bakterii. Do mycia uszczelek zaleca się wyłącznie czystą wodę – użycie detergentów może doprowadzić do rozszczelnienia lodówki. Podczas rozmrażania należy pamiętać o otworzeniu drzwi i zbieraniu gromadzącej się wody (przy pomocy gąbki lub ściereczki). Do mycia zewnętrznych powłok lodówki nie wolno używać środków żrących i proszków, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni. Zaleca się ciepłą wodę i łagodny środek myjący. Woda z niewielką ilością octu lub sody oczyszczonej pomoże pozbyć się przykrego zapachu. Po zakończeniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych należy wytrzeć lodówkę do sucha.
 • Transport. Pod żadnym pozorem nie wolno kłaść lodówki ani przewozić jej w pozycji poziomej. Grozi to trwałym uszkodzeniem oraz utratą gwarancji. Przed podłączeniem urządzenia należy odczekać ok. 2 godziny, jak również zapoznać się z instrukcją obsługi i skontrolować wewnętrzne wyposażenie lodówki. Konieczne jest także wypoziomowanie sprzętu i kontrola przewodów chłodzenia (uszkodzenia, a zwłaszcza nieszczelności). W przypadku powstania wycieku należy niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie! Powstałych wycieków nie wolno zmywać ani dotykać – czynniki chłodnicze są substancjami aktywnymi chemicznie!
 • Naczynia. Nie wolno wstawiać do lodówki gorących naczyń – może to zakłócić system odszraniania i spowodować nadmierne skraplanie się wody. Nie należy również przechowywać w lodówce ostrych przedmiotów, mogących uszkodzić wewnętrzną powierzchnię urządzenia. Nie wolno umieszczać w zamrażalniku szklanych opakowań – grozi to ich pęknięciem.

Warto wiedzieć

 • Ceny lodówek Side by Side. Ten typ lodówek pojawił się na polskim rynku niedawno i wciąż jest nowością w rodzimym świecie chłodnictwa. Jednak stale poszerzana oferta producentów świadczy o rosnącym zainteresowaniu lodówkami Side by Side. Każdy liczący się producent posiada w ofercie kilka modeli tego typu. W rezultacie średnie ceny Side by Side systematycznie spadają. Lodówkę tego typu można kupić już za ok. 4000 zł, co było niemożliwe jeszcze rok temu. Lodówki Side by Side stają się zatem rozsądną alternatywą dla droższych modeli lodówek tradycyjnych.
 • Agregaty. Coraz częściej można spotkać 2 agregaty montowane w jednej lodówce. Producenci stosują takie rozwiązania zwłaszcza w dużcyh urządzeniach, np. Side by Side. Poprawia to znacznie efektywność pracy lodówki oraz zabepiecza na wypadek awarii jednego agregatu (2 niezależne obwody chłodzące). Minusem jest wyższa cena takiego urządzenia.
 • Nieużywana lodówka. Przy planowanym dłuższym okresie nieużywania lodówki (np. dłuższa nieobecność domowników), zalecane jest odłączenie urządzenia od sieci elektrycznej (oczywiście po usunięciu zawartości). Pozostawienie otwartych drzwi pozwoli na uniknięcie przykrego zapachu. Czasowe odłączenie lodówki obniży również zużycie energii elektrycznej. Niektórzy producenci oferują specjalną funkcję wakacje, która utrzymuje temperaturę ok. 12°C Lodówki(np. AMICA).
 • Stylistyka. Na rynku dominują dwa standardy kolorystyczne lodówek – biały oraz stalowy (INOX). Można też spotkać lodówki w różnych odcieniach pastelowych a także w kolorach bardziej intensywnych. Coraz modniejsze stają się lodówki typu retro, stylizowane na pękate urządzenia z lat sześćdziesiątych. Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą zaopatrzyć się w lodówkę z wbudowanym telewizorem LCD (np. SIEMENS, LG), który uprzyjemni czas spędzany w kuchni.
 • Dostarczanie wody. Lodówki wyposażone w kostarkę lodu, a także podajnik wody, wymagają dostarczania wody do urządzenia. Może być to realizowane ręcznie (dolewanie wody do specjalnego pojemnika) lub automatycznie, dzięki podłączeniu lodówki do instalacji wodnej. Urządzenia z takim podłączeniem, mimo dużej wygody użytkowania, mogą okazać się kłopotliwe w serwisowaniu. Wymagają bowiem zainstalowania odpowiednich filtrów. W przypadku wody o niskiej jakości konieczne jest częste czyszczenie filtrów (co 2-3 miesiące), a także całej instalacji wodnej lodówki.

Jak oszczędzać energię?

Lodówki pobierają prąd z gniazdka 24 godziny na dobę, zużywając przy tym niemało cennej energii. Istnieje jednak kilka prostych sposobów pozwalających na obniżenie zużycia prądu przez urządzenia chłodzące, które warto zastosować szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatura powietrza jest wysoka.

 • Przy wyborze lodówki przeanalizuj, jaka pojemność będzie odpowiednia dla Twojej rodziny. Warto pamiętać, że w połowie pusta lodówka potrzebuje większej ilości energii do działania, niż lodówka zapełniona w pełni
 • Kupuj lodówki o niskim zużyciu energii. Urządzenie z klasy A++ wymaga o 40% mniej energii niż model starego typu, a z klasy A+ pozwala zaoszczędzić 15% zużycia prądu.
 • Staraj się na krótko i jak najrzadziej otwierać drzwi lodówki. Ciepłe powietrze dostające się w czasie otwierania drzwi do chłodziarki sprawia, iż musi ona zużyć dodatkową energię, aby ponownie schłodzić temperaturę panującą we wnętrzu.
 • Rozmieszczenie potraw w lodówce ma znaczenie. Postaraj się zaplanować ułożenie produktów tak, aby każdy z nich był pod ręka, a jego wyjęcie zajmowało możliwie najmniej czasu. Pozwoli to skrócić czas otwarcia drzwi, a jednocześnie zaoszczędzić energię.
 • Zadbaj o czystość wywietrzników znajdujących się na obudowie lodówki. Dzięki temu cyrkulacja powietrza pozostanie na odpowiednim poziomie, a tym samym ilość pobieranego prądu.
 • Kontroluj szczelność lodówki, a także stan uszczelek jej drzwi. Niedomknięte drzwi lub uszkodzone uszczelki to zachwianie odpowiedniego przepływu powietrza, a tym samym utrata energii.
 • Przed włożeniem do lodówki potrawy warto, aby miała ona temperaturę pokojową. Umieszczanie w lodówce ciepłych posiłków sprawia, iż urządzenie pobiera więcej energii w celu schłodzenia żywności.
 • Zwróć uwagę na ustawienie lodówki. Należy zadbać, aby urządzenie nie stało w miejscu nasłonecznionym, a także zbyt blisko ściany. Obywa te czynniki przyczyniają się do podwyższonego zużycia energii przez chłodziarkę.

Grupa Topmarket

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

MBiel Odpowiedz 2015-05-14 13:57:31

Dużo cennych informacji, ale część z błędem lub nieaktualne. Błędne jest wielokrotne podanie zużycia energii w kW/24 h, a powinno być kWh/24h. KW to jednostka mocy a nie energii. W opisie oświetlenia brakuje najpopularniejszego obecnie oświetlenia LED. Nie znalazłem w opisie tego, czego szukałem. Chodzi o porównanie dwóch sposobów umieszczania parownika (elementu chłodzącego) w komorze zamrażarki. Spotyka się parowniki widoczne, wewnątrz komory nad każdą szufladą i niewidoczne, umieszczone poza komorą nad górną szufladą. Warto zbadać różnicę między tymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza