Start Arrow WnętrzaArrowPokój dzieckaArrow Łóżka piętrowe – rodzeństwo pogodzone

Łóżka piętrowe – rodzeństwo pogodzone

Mniejsze domy jednorodzinne czy mieszkania mogą nie przewidywać osobnych pokoi dla najmłodszych członków rodziny. Często rodzeństwo musi pogodzić wspólną przestrzeń i znaleźć w niej kąt dla siebie. Pokój dziecka jest jednocześnie miejscem zabawy, nauki oraz spełnia funkcję sypialni. Ustawienie dwóch łóżek nawet rozkładanych, w małym pokoju zabiera tak potrzebną każdemu młodemu domownikowi przestrzeń. Idealnym rozwiązaniem stają się łóżka piętrowe.O czym warto pamiętać, wybierając łóżko piętrowe? Oto kilka wskazówek…

Drewniane trzeszczące stelaże, nijak komponujące się z kolorową aranżacją pokoju dziecięcego, to już na szczęście przeszłość. Na rynku mamy dostępne modele o fantazyjnych kształtach, kolorowe, a przy tym funkcjonalne i bezpieczne. Zarówno dzieci oczekujące oryginalnych rozwiązań, jak i rodzice dbający przede wszystkim o funkcjonalność znajdą ofertę dla siebie.

Wymiary łóżka piętrowego

Wybierając łóżko piętrowe do dziecięcego pokoju, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę jego użytkowania zarówno dla dziecka leżącego na dole, jak i tego wyżej.

Dolne łóżko powinno znajdować się na wysokości 40 cm od podłogi, co umożliwi wygodne siedzenie na nim. Wyprostowana pozycja dziecka siedzącego na łóżku wymaga ok. 90 cm, więc optymalnym rozwiązaniem jest odległość 1 m między dwoma łóżkami. Górne łóżko rzadziej służy do siedzenia, ale trzeba wygodnie układać się do snu. Pozycja na klęczkach wymaga ok. 75 cm, więc najlepiej jeżeli górne łóżko i sufit będzie dzieliła odległość min. 85 cm.

Obliczając wysokość łóżka piętrowego do pokoju, znając wysokość pomieszczenia, nie zapominajmy dodać szerokości materaców i niewielkiej szerokości ramy.

Powierzchnia robocza pod łóżkiem

Łóżko na piętrze sprawdza się nie tylko w pokoju dla dwojga dzieci. Jeżeli dysponujemy niewielką powierzchnią pomieszczenia, warto postawić łóżko piętrowe z jednym materacem, pod którym znajduje się miejsce na biurko lub wnękę można zabudować szafą z drzwiami przesuwnymi, oszczędzając powierzchnię do zabawy.

Wysokość łóżka nad biurkiem powinna wynosić ok. 180 – 200 m, tak aby komfortowo można było stanąć przy biurku. Takie rozwiązanie polecane jest głównie dla starszych dzieci – łóżko wysoko, pod nim miejsce do pracy i nauki – dlatego trzeba wziąć pod uwagę wzrost stale rosnącego nastolatka.

Biorąc pod uwagę fakt, że dzieci w swoim pokoju robią najróżniejsze rzeczy: od jedzenia, po zabawę farbami, plasteliną itp., nie jest dobrze, gdy łóżka przez cały dzień nie są zaścielone. Funkcjonalne łóżko piętrowe powinno również być wyposażone w wysuwaną szufladę na pościel, by nie było konieczności stawiania na małej powierzchni pokoju kolejnego mebla, skrzyni, w której zmieszczą się kołdry i poduszki.

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty