Start Arrow Budowa domuArrow Lukarna na poddaszu. Prosty i tani sposób na budowę lukarny

Lukarna na poddaszu. Prosty i tani sposób na budowę lukarny

Lukarny to bardzo efektowne okna dachowe, popularne, gdy budujemy tradycyjne domy z poddaszem. Są rodzajem nadbudówki w dachu domu, z umieszczonym w ścianie frontowej oknem doświetlającym poddasze. Decyzję o budowie lub rezygnacji z lukarn należy podjąć najpóźniej na etapie adaptacji budynku. Jeżeli zmiany w stolarce będziemy chcieli przeprowadzić, gdy dom będzie wybudowany, potrzebne nam będzie nowe pozwolenie na budowę. Decydując się na takie okna dachowe, warto pamiętać o kilku istotnych warunkach ich montażu.

lukarna w domach z poddaszem

Lukarny pozwalają lepiej wykorzystać powierzchnię poddasza niż okna dachowe. Ułatwiają również wyglądanie przez okno z każdej niemalże pozycji. fot. Dreamstime

Lukarny potrzebują dość stromego dachu, o kącie nachylenia powyżej 45 stopni. Ważna jest również wysokość ścianki kolankowej, która decyduje o wysokości pomieszczeń na poddaszu. Ścianka kolankowa nie może być niższa niż 1 m.

Choć lukarny pozwalają lepiej wykorzystać pomieszczenia na poddaszu, to jednak należy pamiętać, że dostarczają one dwukrotnie mniej światła niż standardowe okna dachowe. Dlatego lukarny zwykle umieszcza się w pomieszczeniach, które nie wymagają dobrego oświetlenia, np. w sypialniach. Pokój dziecka czy salon na poddaszu może być za ciemny.

Zaletą lukarny jest to, że nawet jeśli okno pozostawimy otwarte, deszcze nie napada do wnętrza domu. Co istotne, na oknie zamontowanym w lukarnie nie będzie zalegał śnieg. Okna w lukarnie również mniej się brudzą i są łatwiejsze do umycia.

lukarna okno dachowe

Nawet jeśli okno w lukarnie pozostawimy otwarte, deszcze czy śnieg nie napada do wnętrza domu. fot. Dreamstime

Lukarna stanowi prawdziwą ozdobę domów z poddaszem, szczególnie jeśli zaprojektowane są one jako „domy-dworki”. Dzięki lukarnom można urozmaicić fasadę obiektu, nadając jej unikalny charakter. Zapewnia to m.in. dużą dowolność w zakresie doboru gabarytów czy kształtu stolarki okiennej, na co nie pozwalają inne rozwiązania na poddaszach. Specyficznym i bardzo dekoracyjnym typem lukarny jest wole oko. Łagodna linia wolego oka sprawia, że ten element architektoniczny cieszy się dużym uznaniem zwłaszcza wśród zwolenników subtelnych i eleganckich projektów. Poprawne wykonanie tego elementu jest jednak stosunkowo trudne i wymaga od wykonawcy jeszcze większego doświadczenia i precyzji niż w przypadku standardowej lukarny, co wiąże się także z wyższymi kosztami.

wole oko

Wykonanie konstrukcji wolego oka stwarza konieczność umiejętnego dopasowania rozstawienia poszczególnych dachówek, tak aby wkomponować wypukłości wolego oka w ogół płaszczyzny dachu. fot. Dreamstime

Budowa lukarny możliwa jest na bardzo wiele sposobów, od najprostszych i najtańszych (jak prezentowany na poniższych ilustracjach), przez nieco bardziej skomplikowane aż do wspomnianych wolich oczu.

Budowa lukarny krok po kroku

Ze względu na swoją konstrukcję lukarna jest z reguły niezależnym elementem połączonym z konstrukcją dachu. W tym wypadku elementami wspólnymi dla konstrukcji połaci dachowej i lukarny jest płatew na której opiera się dach lukarny i murłata stanowiąca jednocześnie podwalinę pod jej ścianę frontową.

1 – Murłata

2 – Płatew

3 – Krokwie połaci dachowej

4 – Krokwie lukarny

5 – Główne słupki lukarny

6 – Słupki stanowiące konstrukcję ścian bocznych

7 – Oczep

8 – Dodatkowe krokwie stanowiące podstawę ścian bocznych lukarny. Zdwojenie krokwi jest niezbędne aby zapewnić podparcie skraju połaci dachu.

budowa lukarny krok po kroku

rys. www.designerer.com

 

Po wykonaniu ścian lukarny można przystąpić do wykonania pokrycia dachu.

1 – Ściany boczne wykonane w technologii szkieletowej

2 – Pełne pokrycie połaci dachowej z płyty MFP

3 – Izolacja termiczna dachu – należy zadbać o zachowanie ciągłości między ociepleniem połaci dachowej i ścian lukarny.

4 – Widoczne końcówki oczepu.

5 – Sposób rozwiązania połaci dachu poniżej lukarny zależy wyłącznie od preferencji estetycznych inwestora i projektanta.

budowa lukarny krok po kroku

www.designerer.com

Newralgicznymi punktami każdej lukarny są obróbki blacharskie gwarantujące szczelność w miejscach załamywania się połaci, na okapach, gzymsach i przy rynnach. Na ich wykonanie należy zwrócić szczególną uwagę.

1 – Wiatrownice zapewniające szczelność bocznych krawędzi połaci

2 – Obróbki pasa rynnowego

3 – Wykończenie kalenicy

4 – Załamanie połaci

5 – Rzygacz – przy niewielkiej powierzchni daszku nad lukarną może się okazać, że do odprowadzenia z niego wody opadowej nie są potrzebne dodatkowe rury spustowe, a jedynie tzw. rzygacze odprowadzające ją na połać dachową poniżej.

6 – Deskowanie okapu

7 – Od wewnątrz poddasze również może być wykończone za pomocą płyty MFP

budowa lukarny krok po kroku

www.designerer.com

Autor: Redakcja DOM.pl
www.Designerer.com

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 20, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu