Start Arrow Wiadomości Arrow Luksus wykuwany w betonie i stali

Luksus wykuwany w betonie i stali

To był pracowity rok na budowie OVO Wrocław. Budynek z każdym kolejnym miesiącem coraz śmielej wyłaniał się w samym środku miasta – jak skomplikowana, piękna struktura mrowiska. Futurystyczna wizja z betonu i stali za półtora roku będzie najbardziej luksusowym apartamentowcem w Polsce. A tak rosła przez 8 miesięcy.

OVO Wrocław powstaje według wizjonerskiego projektu pracowni Gottesman-Szmelcman Architecture. Architekci w futurystycznej bryle o miękkich kształtach zamknęli luksusowe apartamenty i penthouse’y, biura klasy A+, centrum fitness z basenem, kasyno i pięciogwiazdkowy hotel DoubleTree by Hilton. OVO rośnie przy ul. Podwale 82-91. To doskonała lokalizacja w centrum miasta, tuż obok Parku Słowackiego, 10 minut od Rynku czy Ostrowa Tumskiego. Budynek będzie miał w sumie 9 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Budowa ruszyła w drugiej połowie kwietnia 2014 r.

fot. M. Lulko

fot. M. Lulko

Kwiecień

Najpierw porządkowanie terenu i organizacja zaplecza budowlanego oraz ruchu wokół inwestycji. Pierwszego dnia pojawia się tutaj samotna koparka. Pod koniec miesiąca już wiele maszyn uwija się przy pogłębianiu wykopu. Do wywiezienia jest jeszcze 11 tys. metrów sześciennych ziemi. Dopiero po tym wylany zostanie beton, a konstrukcja będzie się piąć w kierunku nieba. Zatem najpierw trochę w dół, a później ostro w górę.

fot. M. Lulko

fot. M. Lulko

Czerwiec

Prace realizowane są w systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę.

W połowie roku gotowa jest większa część podkładowego betonu – niezwykle ważny etap prac, podstawa przyszłej budowy. To właśnie na podkładowym betonie powstanie płyta fundamentowa, dźwigająca cały kompleks.

Rośnie ekipa budowlańców. Na placu pojawiają się zbrojarze i cieśle, którzy montują zbrojenie pod płytę fundamentową. Niedługo do ich towarzystwa dołączy żuraw, którego część właśnie przyjechała.

Październik

Moment przełomowy. OVO Wrocław wyłania się z ziemi i zaczyna wspinaczkę nad poziom gruntu. 150 robotników z mrówczą precyzją pracuje na kilku kondygnacjach jednocześnie, a nad ich głowami tańczą 4 żurawie. Ten skomplikowany proces jest sprawnie koordynowany, tak że budowa z lotu ptaka wygląda jak dzieło sztuki o niemal poetyckiej dyscyplinie.

fot. M. Lulko

fot. M. Lulko

Do tej pory wykorzystano blisko 9 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 1,7 tys. ton stali. W tym celu na plac budowy przyjechało prawie tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek. Z kolei długość stalowych prętów ustawionych jeden za drugim równałaby się długości Wisły.

Sprawna postępująca, wyłaniająca się z ziemi budowa to dobra okazja do świętowania. 22 października około 150 osób świętuje kamień milowy w realizacji OVO Wrocław. Wśród gości prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który mówi: – Bardzo się cieszę, że projekt OVO nawiązuje do koncepcji wrocławskiej architektury. To budynek bardzo wysokiej klasy. Wypełni pustą miejską przestrzeń, stanie się częścią miasta i jednym z jego symboli.

fot. M. Lulko

fot. M. Lulko

Listopad

OVO Wrocław zdobywa pierwsze miejsce w rankingu najbardziej luksusowych apartamentów w Polsce. Zestawienie przygotowuje „Gazeta Wyborcza”, a wrocławski apartamentowiec deklasuje konkurencję, czyli 22 inne inwestycje, pokonując ją co najmniej o kilka punktów. „To zupełnie nieznana dotąd w Polsce forma apartamentowca, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i funkcje. Czy przetrze szlaki następnym, podobnym inwestycjom?” – pisze w „Wyborczej” Andrzej Fedorowicz i dodaje, że OVO „trudno porównać z czymkolwiek dotąd istniejącym”.

OVO wyróżnia się doskonałą lokalizacją w centrum miasta, bezpieczeństwem, jakością części wspólnych, usługami dodatkowymi oraz luksusem na niedostępnym nigdzie indziej poziomie.

Grudzień

Konstrukcja OVO Wrocław sięga trzeciego piętra. To już półmetek budowy szkieletu budynku. Na tym etapie wyraźnie widać już zaokrągloną sylwetkę OVO, charakterystyczną dla odważnego nurtu architektonicznego zwanego blobitekturą.

fot. M. Lulko

fot. M. Lulko

W osiem miesięcy od rozpoczęcia budowy większość – trzy czwarte – ze 169 apartamentów jest już sprzedana. W Polsce brakowało luksusu, jaki oferuje OVO Wrocław, stąd zainteresowanie i ogromny sukces sprzedaży na wciąż wczesnym etapie budowy.

Przyszli mieszkańcy przez panoramiczne okna lub z tarasów swoich apartamentów czy penthouse’ów będą mieli piękny widok na panoramę rozświetlonego Wrocławia.
OVO Wrocław będzie gotowy w 2016 roku.

Źródło:OVO Wrocław

Ovo Wrocław
Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 5, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo