Start Arrow OgródArrow Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, kiedy wszystko wokół zakwita tysiącem barw, a wypoczynek we własnym ogrodzie utwierdza nas w przeświadczeniu o słuszności wyboru budowy domu zamiast zakupu mieszkania w centrum ruchliwego miasta. Jednak zanim nasz ogród będzie jedynie miejscem relaksu, czeka nas dużo pracy właśnie wiosną.

(Maj to czas na nowe rośliny w ogrodzie i na balkonach)

Połowa maja to najlepszy moment na sadzenie roślin ozdobnych w ogrodzie. Pelargonie, szałwia, niecierpki, a także rośliny wieloletnie, jak: dalie, mieczyki czy begonie oraz szybkorosnące bratki, nagietki, aksamitki czy niebiańsko pachnąca wieczorami maciejka mają olbrzymi wpływ na charakter i wygląd ogrodu na najbliższe miesiące.

Przeczytaj koniecznie, jak posadzić rośliny pod względem nasłonecznienia?

(Zanim posadzimy nowe rośliny starannie zadbajmy o przygotowania podłoża)

Przed siewem czeka nas jednak sporo pracy z przygotowaniem gruntu, żeby efekt był długotrwały i zadowalający. Konieczne będzie przekopanie i nawożenie ziemi, szczególnie jeśli nasza działka jest na gliniastym gruncie. Nowe roślinki wymagają również starannego podlewania, szczególnie w pierwszym okresie po siewie. Pamiętać powinniśmy również o ochronie przed ślimakami, które mogą spowodować straty, zarówno wśród nowych sadzonek, jak i warzyw czy owoców.

(Pelargonie w donicach wyglądają imponująco, pod warunkiem, że... są zdrowe)

W maju powinniśmy zadbać również o nasze rośliny balkonowe. Zakup nowych roślin powinien być staranny – sprawdźmy czy surfinie, pelargonie czy werbeny nie mają śladów porażenia przez choroby. Tylko zdrowe rośliny będą ozdobą naszych balkonów nawet do późnej jesieni.

Przeczytaj koniecznie, jakie rośliny balkonowe postawić na słońcu, a jakie wolą cień?

Od maja rozpoczynamy również regularne koszenie trawnika i pierwsze cięcie żywopłotu. Czy przed zimą zadbaliśmy o konserwację sprzętu ogrodniczego? Urządzenia elektryczne i spalinowe mogą wymagać ostrzenia, sprawdźmy również czy na narzędziach nie ma rdzy.

Przeczytaj koniecznie, jak pielęgnować trawnik?

(Regularne koszenie trawy pomaga również zabezpieczyć się przed jej pyleniem, co jest szczególnie uciążliwe dla alergików)

Kolejnym zadaniem ogrodnika są opryski drzew owocowych i przycięcie ich starych pędów. Najczęściej spotykanymi szkodnikami drzew owocowych są: przędziorki, mszyce, zwójki, owocówki, owocnice, miodówki, kwieciak jabłkowiec, toczyk gruszowiaczek i nasionnica trześniówka. Zwróćmy uwagę na właściwy dobór środków: stosujmy te, które nie zwalczają owadów pożytecznych, biedronek czy pszczół.

Przeczytaj koniecznie, jak pielęgnować drzewa i krzewy?

Sprawdźmy również, czy agrest, porzeczki i maliny nie wymagają podparcia gałązek. Stare pędy starannie przytnijmy.

Przeczytaj koniecznie, jakie warto mieć narzędzia ogrodowe?

(Drewniane meble ogrodowe wymagają regularnej konserwacji)

Kiedy nowe rośliny w ogrodzie są już dokładnie podlane i nawożone, moglibyśmy rozpocząć rodzinne grillowanie czy wypoczynek z książką na fotelu ogrodowym. Problemem mogą stać się jednak meble ogrodowe, które także po zimie wymagają regeneracji. Materiały do odnawiania mebli drewnianych powinny charakteryzować się dobrą odpornością mechaniczną na ścieranie, zarysowania i uderzenia. Pamiętajmy również, by wybierać preparaty dobrze chroniące przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, szczególnie wilgocią i promieniami UV. Nie bez znaczenia jest również wygląd powierzchni – pięknie wykończonej, z zachowaniem naturalnej struktury drewna lub zmieniającej na bardziej odpowiadający nam kolor.

Przeczytaj koniecznie, jak pielęgnować drewniane meble ogrodowe?

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty