Start Arrow Budowa domuArrow Maksymalna wysokość budynku w warunkach zabudowy. Jak liczona jest wysokość domu jednorodzinnego?

Maksymalna wysokość budynku w warunkach zabudowy. Jak liczona jest wysokość domu jednorodzinnego?

Zanim wybierzemy projekt domu, koniecznie zapoznajmy się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku, gdy gmina nie ma uchwalonego planu – wystąpmy z wnioskiem o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Dokumenty te w dużym stopniu determinują wybór projektu, określając np. maksymalną wysokość czy liczbę kondygnacji budynku, jaki można budować na danym terenie.

Projekty domów jednorodzinnych: jak liczona jest wysokość budynku?

W projektach domów wysokość określa jako odległość w pionie od założonego w projekcie poziomu (poziom terenu lub poziom 0) do poziomu kalenicy lub wierzchu stropodachu. Wysokość ta mierzona jest łącznie z grubością wszelkich izolacji cieplnych i pokryć.

W Warunkach Zabudowy często można także znaleźć zapis o maksymalnej wysokości elewacji od poziomu terenu do poziomu najniższego lub najwyższego okapu. Zdarza się również, że urzędnicy liczą wysokość budynku do wysuniętych ponad kalenicę elementów (np. kominów).

Co to jest kalenica budynku?

Kalenica to grzbiet dachu, gdzie zbiegają się przeciwległe połacie dachowe. Kalenica jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji dachowej, zapewniającym odpowiednią wentylację dachu i pomieszczeń na poddaszu. Sposób jej wykonania odgrywa kluczową rolę dla estetyki i trwałości dachu. Kalenica jest również istotna z uwagi na to, że jest najwyżej położoną linią budynku, umożliwiającą określenie wysokości budynku.

Projekty domów parterowych czy z poddaszem: jak liczone są kondygnacje budynku?

Warunki Zabudowy określać mogą także maksymalną liczbę kondygnacji, jaki może mieć dom budowany na danym terenie, przy czym zapisy te mogą się różnić w zależności od wydającej je gminy. W WZtce spotkać się bowiem można z zapisem o dwóch kondygnacjach, które należy interpretować jako parter+piętro lub piwnica+piętro. Niekiedy jednak zapisy są bardziej szczegółowe, określające liczbę kondygnacji nadziemnych i podziemnych. Zapis o kondygnacjach podziemnych umożliwia budowę domu z piwnicą lub częściowym podpiwniczeniem.

Projekty domów z poddaszem nieużytkowym bez piwnicy są domami jednokondygnacyjnymi. Poddasze użytkowe natomiast traktowane jest jako 1,5 kondygnacji.

Uwaga!

Wybierając projekt domu pamiętajmy, że gminne warunki zabudowy są aktem nadrzędnym i to od zapisów w nich zawartych zależy, jaki dom możemy budować na działce. Dlatego tak istotnym jest uzyskać warunki zabudowy, zanim wybierzemy projekt domu, aczkolwiek na etapie adaptacji projektu architekt adaptujący dostosuje dokumentację do obowiązujących przepisów gminy i warunków lokalnych terenu. Im bardziej jednak projekty domów zgodne są z WZtkę, tym adaptacja będzie prostsza i tańsza.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 21, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty