Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Mała architektura ogrodowa

Mała architektura ogrodowa

Dzień Dziecka, imieniny taty, 18–te urodziny młodszej siostry – najdłuższe dni w roku zachęcają do rodzinnych imprez na świeżym powietrzu.

Dzieci grają w kometkę, tato rozpala grilla, a mama naciera mięso sosem czosnkowym, by rzucić je na ruszt. Wieje delikatny wiatr rozpędzając powstałe gdzieniegdzie chmury. Ale nawet jeśli jest za słaby i popada niewielki deszcz, cała rodzina schowa się pod daszek altany i przeczeka chwilowe zachmurzenie. A ogród nigdy nie pachnie cudowniej niż po ciepłej, letniej mżawce.

Sielanka? Jeżeli tak wygląda i nasza wymarzona niedziela, powinniśmy jak najszybciej pomyśleć o małej architekturze w naszym imponującym bądź mniej, ogrodzie.

Niedzielne popołudnie przed domem

Niedzielne popołudnie przed domem

Jakie obiekty składają się na małą architekturę? Są to zarówno niewielkie figury i posągi (Świtezianka wychylająca się z oczka wodnego;–) ), ale także piaskownice, huśtawki, oczka wodne, a nawet zadaszone śmietniki, pozwalające schować mniej atrakcyjne miejsca naszej posesji. Jednym słowem, mała architektura pomaga nam zagospodarować resztę działki, na której stoi nasz dom.

Pamiętajmy – altana ogrodowa nie zalicza się do obiektów małej architektury i jej budowa wymaga zgłoszenia albo pozwolenia na budowę!

Obiekty małej architektury można zbudować z wielu materiałów. Unikajmy jednak różnorodności – sprawi ona bowiem, że nasz ogród przestanie się komponować z charakterem budynku, straci z nim spójność, a to przyczyni się do powstania chaosu i mało efektownego kiczu. Zatem nie stawiajmy wiklinowych foteli wysłanych miękkimi poduchami w haftowane kwiaty na tarasie domu w stylu high–tech, a krasnali u boku wspomnianej nimfy z jeziora Świteź. Starajmy się w ogóle nie korzystać z plastikowych figurek, donic czy mebli – drewno, klinkier, kamień wyglądają naturalnie i bardziej szlachetnie.

Planując rozmieszczenie poszczególnych obiektów na naszej działce, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wydzielając plac zabaw dla najmłodszych domowników, pamiętajmy, że musi to być miejsce osłonięte przynajmniej w części od słońca. Także i nasz zakątek relaksacyjny podzielmy na strefy, gdzie będziemy opalać (posmarowane kremem z wysokim filtrem) ramiona i na strefy, gdzie uciekając od nadmiaru gorąca pokrzepimy się orzeźwiającym napojem. Należy także pomyśleć o doprowadzeniu do nich ścieżki, która ułatwi przenoszenie z domu jedzenia i napojów.

Dużo wcześniej, na etapie projektu i wykonania ogrodu (najlepiej pomyśleć o nim przy projekcie domu!) powinniśmy wziąć pod uwagę w jaki sposób chcemy oświetlić nasz ogród i miejsce relaksu na powietrzu. Najpierw więc należy położyć instalację elektryczną (ok. 60–80 cm pod ziemią), zrobić fundamenty pod lampy, a dopiero potem budować obiekty małej architektury. Ale żeby uniknąć sytuacji, w które okaże się, że do letniego stołu nie mamy jak przeciągnąć przewodu, by postawić lampion, wszystko powinno być zaprojektowane, zaplanowane w jednym czasie. Chodzi przecież o naszą wygodę.

Na koniec warto wspomnieć, że obiekty małej architektury ogrodowej nie wymagają pozwolenia na budowę, natomiast jeżeli są one sytuowane w miejscach publicznych budowa ich wymaga zgłoszenia. Miejsce publiczne rozumiemy w znaczeniu potocznym – czyli dotyczące ogółu ludzi, przeznaczone, dostępne dla wszystkich. Takiego charakteru nie masz nasz ogród, zatem małą architekturę stawiamy bez konieczności powiadamiania o tym urzędu. Są jednak punkty prawne, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Dotyczą one np. wycinania starych drzew na naszych posesjach. Bez zezwolenia możemy usunąć drzewa tylko owocowe oraz takie, które mają nie więcej niż 5 lat. Zanim wytniemy starsze musimy uzyskać bezpłatną zgodę gminy. Pamiętajmy jednak, że duże drzewo także jest niewątpliwą ozdobą naszego ogrodu. Rzuca cień na część terenu, daje się zaadaptować na domek letniskowy dla najmłodszych, a także nadaje naszej posesji charakteru i szlachetności.

Autor: Marta Hawrylak - DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników