Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Mała kuchnia we wnęce to wyzwanie

Mała kuchnia we wnęce to wyzwanie

Wnęka kuchenna, która najczęściej znajduje się w kawalerce, usytuowana obok drzwi wejściowych, to prawdziwe wyzwanie dla lokatora. Kuchnia we wnęce powinna bowiem nie tylko umożliwić montaż wszystkich niezbędnych sprzętów AGD i schowania wyposażenia kuchennego, ale również powinna komponować się z pozostałą przestrzenią mieszkania, nie burząc jej „domowego” charakteru.

Mała kuchnia we wnęce nie daje zbyt wielu możliwości aranżacyjnych. Aby stała się jak najbardziej funkcjonalna, a jednocześnie nie stanowiła głównego elementu wystroju salonu musimy iść na wiele kompromisów. Nie mniej, urządzenie wygodnej i estetycznej wnęki kuchennej, choć trudne, jest jednak możliwe.

Projekt małej kuchni we wnęce

W tym projekcie małego mieszkania, wnęka kuchenna całą stylistyką nawiązuje do wystroju reszty mieszkania. Motywem przewodnim są tu gładkie laminaty, ocieplone ciemnym drewnem. Zabudowa kuchenna płynne "przechodzi w strefę salonu, dzięki wysokiej drewnianej ściance. Od strony pokoju wygląda niczym regał, w kuchni ukryto jednak za nią lodówkę - najtrudniejszy w aranżacji małej kuchni element.

Autor: archiwum DOM.pl

Dzięki temu, że lodówka jest schowana przed widokiem siedzących w salonie domowników, można wybrać model wysoki i pojemny, wystarczający nie tylko dla singla, ale i dla całej rodziny. Zabudowa do samego sufitu umożliwia zaplanowanie jednej jednej szafki nad lodówką, pełniącej funkcję np. małej spiżarni. Warto również zwrócić uwagę na umowną granicę między pokojem a kuchnią, którą w przypadku tego projektu stanowi połączenie dwóch różnych rodzajów podłóg.

Autor: archiwum DOM.pl

Wnęka kuchenna elementem salonu

Ten projekt małej kuchni we wnęce zaplanowano jako bryłę drewna stanowiącą część salonu. Zabudowa kuchenna poprowadzona jest na całej powierzchni: od podłogi do sufitu, szczelnie ukrywając gospodarczy charakter pomieszczenia. Powierzchnia została maksymalnie wykorzystana, a dodatkowe punktowe oświetlenie kuchni ułatwi zajrzenie nawet do najgłębszych zakamarków. Tu granicę umowną stanowi barek konstrukcyjnie połączony z zabudową kuchenną. Podłogę w kuchni wykończono tymi samymi panelami, co w pokoju, zachowując jednolity wystrój wnętrza. Na uwagę zasługuje jednak to, że poziom podłogi w kuchni podniesiono.

Autor: archiwum DOM.pl

Kuchnia we wnęce dla singla

To najprostszy projekt małej kuchni, powszechnie stosowany w kawalerkach. Meble kuchenne zostały wkomponowane we wnęce, stanowiąc jej zabudowę na jednej tylko linii. Taki układ sprawdzi się tylko w mieszkaniu dla singla - jedna szafka kuchenna ukrywa małą lodówkę. Planując taką kuchnię koniecznie trzeba zadbać o dodatkowe oświetlenie. Sufitowa lampa w salonie nie będzie wystarczająca do takich prac, jak zmywanie czy gotowanie posiłków (lub chociażby odgrzewanie gotowych dań), tym bardziej, że stojąc przodem do szafki, lampę będziemy mieć za plecami.

Autor: archiwum DOM.pl

W tym projekcie mała kuchnia została zaplanowana na dwóch ścianach. Jest to rozwiązanie bardziej ergonomiczne i umożliwia lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Jednak lodówka stanowi już tu element części pokojowej, co niekoniecznie dobrze wpływa na charakter wnętrza. Jeżeli mamy tak zaplanowaną kuchnię, warto oddzielić ją od pokoju dodatkowym meblem. Może to być np. ażurowy regał, którym zasłonimy lodówkę od strony pokoju, a wyposażając półki w "salonowe" przedmioty: książki, dekoracje, płyty z filmami, nadamy całości bardziej wypoczynkowego stylu.

Autor: archiwum DOM.pl

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza