Start Arrow WnętrzaArrow Mała łazienka – projekty i praktyczne porady

Mała łazienka – projekty i praktyczne porady

Mam małe mieszkanie w bloku, a w nim… przerażająco małą łazienkę, niespełna 4 metrową. Jak w niej pomieścić wszystko, co niezbędne? Powoli godzę się z tym, że muszę zrezygnować z ukochanej wanny…

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę i jak ją wyposażyć
radzi ekspert firmy GLAZURA KRÓLEWSKA:

Zobacz także:

Zadanie urządzenia małej łazienki to nie lada wyzwanie. Z jednej strony chcielibyśmy umieścić w łazience wszystko co niezbędne, z drugiej chcemy, aby wnętrze prezentowało się estetycznie. Ustawienie pralki, wanny lub kabiny prysznicowej, umywalki i innych elementów wyposażenia może wejść w konflikt z wizualną harmonią pomieszczenia. Aby uniknąć rozczarowań warto zdać sobie sprawę z kilku czynników mających największy wpływ na „wielkość” łazienki.

Po pierwsze – minimalizm i porządek

Zastanówmy się czy w łazience nie przechowujemy przedmiotów, które ze względu na swój charakter mogłyby być przechowywane gdzie indziej. Kolekcja ręczników, środki czystości, zapasy kosmetyków – te wszystkie rzeczy mogą znaleźć swoje miejsce w innej części domu.

Po drugie – dobór odpowiedniej płytki

Zobacz także:

Obecnie panuje moda na płytki wielkoformatowe. Takie rozwiązanie rzadko pasuje do małych powierzchni. Stosowanie dużej płytki na małej powierzchni niekorzystnie wpływa na ilość odpadów w stosunku do wykorzystanego materiału. Bardzo dobrze jednak prezentują się kafelki 30×60 ułożone w poziomie. Płytek w formacie 30×30 już się nie stosuje – ewentualnie na podłodze.

Po trzecie – kabina czy wanna

Zobacz także:

Zazwyczaj montaż tradycyjnej wanny to szach-mat dla naszej koncepcji urządzenia łazienki. Wanna zajmuje najczęściej gros miejsca, stąd  dla małych przestrzeni najlepszym rozwiązaniem jest owalna kabina prysznicowa. Dodatkowo, jeśli wybierzemy kabinę z przeszkloną konstrukcją, optycznie przyczynimy się do powiększenia naszego domowego spa.

(Przeszklona kabina prysznicowa optycznie powiększy łazienkę)

(Przeszklona kabina prysznicowa optycznie powiększy łazienkę)

Jeśli już jednak zdecydowaliśmy się na wannę to warto zastanowić się nad modelem asymetrycznym. Dzięki nieregularnym kształtom łatwiej jest dopasować ją do innych elementów wyposażenia łazienki. Na wannie można zastosować parawan na-wannowy (są w sprzedaży również wersje składane). Takie rozwiązanie łączy wannę z kabiną. Jeśli w domu jest małe dziecko, przyda się kabina z głębokim brodzikiem. Ponieważ kolory (o czym mowa będzie dalej) mają wpływ na percepcję wielkości i odległości , warto wybrać wannę w standardowych – jasnych kolorach.

Istnieją też rodzaje umywalek, bidetów i wc, dedykowane specjalnie dla małych pomieszczeń np. Roca seria Dama Senso Compacto.

(Mała ceramika łazienkowa, fot. ROCA)

(Mała ceramika łazienkowa, fot. ROCA)

Po czwarte – wszystko na swoim miejscu

Niezbędne w łazience drobne przedmioty i kosmetyki zazwyczaj tłoczą się na brzegach wanien. Na małej przestrzeni nie jesteśmy czasem w stanie umieścić jeszcze jednej – dodatkowej szafki czy półek. Dlatego korzystajmy z tego co mamy. Pozorne mankamenty struktury pomieszczenia – wszelkie wnęki czy nieregularności warto wykorzystać, tworząc w nich półeczki lub schowki na drobiazgi. Do suszenia ręczników poleca się stosowanie płaskich drabinek grzewczych.

(Grzejnik łazienkowy Likoma VE, fot. Purmo)

(Grzejnik łazienkowy Likoma VE, fot. Purmo)

Po piąte – światło

Zobacz także:

Nie możemy przesunąć ścian? Grajmy światłem i kolorem. Odpowiednio oświetlone pomieszczenie może się zmienić nie do poznania. Przede wszystkim walczmy o dostęp światła dziennego, które jest zdecydowanym sprzymierzeńcem małych pomieszczeń. Jeśli nie mamy okna – pomogą nam lustra. Dobry efekt przynosi wstawienie luster na przeciwnych równoległych ścianach. Przy tym rozwiązaniu należy zastanowić się jednak, czy nie będzie nam przeszkadzał efekt „wielokrotnego odbicia”. Warto również zastanowić się nad diodami LED. Stanowią one źródło oszczędnego i trwałego oświetlenia. Świetnie też nadają się do tworzenia kompozycji dekoracyjnych.

Po szóste – kolory

Ta sama zasada dotyczy kolorów. Jasne płytki oraz delikatne elementy ozdobne są bardzo istotne dla „powiększania” łazienki. Wybierając ciemne odcienie „zamykamy” przestrzeń. Sprawiamy, że i tak już mała łazienka zaczyna przytłaczać. Powinniśmy decydować się na jasne odcienie, kojarzące się z naturalną przestrzenią np.: zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety.

(Do małej łazienki wybierajmy jasne, zimne kolory i białe klasyczne wyposażenie)

(Do małej łazienki wybierajmy jasne, zimne kolory i białe klasyczne wyposażenie)

Nie zapominajmy jednak, że łazienka ma służyć przez lata. To co teraz może wydać się ładne niekoniecznie musi zdać egzamin użyteczności. Dlatego w każdym Salonie Łazienek Glazura Królewska wykwalifikowani projektanci służą  radą i pomocą przy wyborze odpowiedniego asortymentu. Z wybranych zaś płytek wykonają dla Państwa przestrzenną wizualizację wymarzonej łazienki. Zaproponowaną koncepcję można obejrzeć w najnowszej technologii 3D i sprawdzić czy wystrój na jaki się zdecydowaliśmy na prawdę nam pasuje.

Projekty małych łazienek

mala lazienka projekt 1Mała łazienka: projekt Salonu Łazienek Glazura Królewska

mala lazienka projekt 2Mała łazienka: projekt Salonu Łazienek Glazura Królewska

mala lazienka projekt 3Mała łazienka: projekt Salonu Łazienek Glazura Królewska

mala lazienka projekt 4Mała łazienka: projekt Salonu Łazienek Glazura Królewska

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza