Start Arrow Budowa domuArrow Małe domy – tanie, funkcjonalne, energooszczędne

Małe domy – tanie, funkcjonalne, energooszczędne

Koszt budowy domu oscyluje w granicach ok. 1200-1300 zł za metr kwadratowy w stanie surowym; z wykończeniem może być nawet dwa razy droższy. Szukając oszczędności, inwestorzy często wybierają małe projekty domów, które można usytuować na małej (i taniej!) działce. Na co zwracać uwagę, wybierając małe domy, by były nie tylko tanie w budowie, ale również wygodne i funkcjonalne?

Typ zabudowy – parter czy z poddaszem?

Na ogólny koszt budowy domu ma duży wpływ cena działki. Wartość gruntu zależy w dużej mierze od lokalizacji, ale oczywiście im większa powierzchnia działki, tym i jej cena będzie wyższa. Domy parterowe wymagają zdecydowanie większej działki niż dom z poddaszem o tej samej powierzchni, zatem już za sam teren zapłacimy więcej.

Jeżeli mamy już działkę i jej cena nie wchodzi w ogólny budżet przeznaczony na budowę domu, możemy rozważyć budowę domu parterowego, pamiętając jednak o tym, że zdecydowanie trudniej oddzielić w nim strefę dzienną od nocnej, szczególnie jeśli powierzchnia użytkowa nie jest imponujących rozmiarów. Czy jest to dla nas sytuacja kłopotliwa zależy od stylu życia, liczby domowników czy ich zwyczajów. Faktem jest jednak, że wygodne rozplanowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji może być utrudnione.

Zaletą domów parterowych jest jednak brak konieczności budowy i wykańczania schodów wewnętrznych, które podwyższają koszt budowy domu z poddaszem czy piętrowego. Ponadto dom parterowy ładniej wkomponować w ogród, jeżeli oczywiście powierzchnia działki umożliwia jakąkolwiek aranżacje ogrodu.

Domy z poddaszem użytkowym są najbardziej ekonomiczne w budowie. Mają bardziej zwartą bryłę i mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, a koszt fundamentu, dachu i stropu rozkłada się na dwie kondygnację.

Mały dom z poddaszem może być komfortowy, szczególnie jeśli pomysłowo rozdzielimy strefy (nocna na poddaszu, dzienna na parterze), a niestandardowe kształty powstałe na skutek skosów i belek stropowych zabudujemy, tworząc funkcjonalne schowki.

Powierzchnia: użytkowa czy netto

Wybierając małe domu zwróćmy uwagę, czy powierzchnia podana przy projekcie odpowiada potrzebom naszej rodziny. Powierzchnia użytkowa to suma powierzchni mieszkalnych: pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki, gabinety. Natomiast do powierzchni netto dodana jest również powierzchnia pomieszczeń gospodarczych: pralni, suszarni, schowku, kotłowni itp.

Warto pamiętać, że dom bez pomieszczeń gospodarczych może nie być komfortowy. Gdzie pomieścić sezonowy sprzęt, trzymać deskę do prasowania i odkurzacz, schować narzędzia domowego majsterkowicza.

Oczywiście miejsca takie można wydzielić w piwnicy, ale należy zdawać sobie sprawę, że jej budowa może podnieść ogólny koszt budowy domu nawet o 20-25%. Jeżeli więc szukamy oszczędności, warto zrezygnować z podpiwniczenia – nie ma kosztów budowy ścian piwnic, schodów, tynków, izolacji, instalacje, fundamenty mogą być węższe ze względu na mniejszy ciężar budynku.

Powierzchnia poszczególnych pomieszczeń

Wybierając liczbę i powierzchnię pomieszczeń, warto porównać je z naszym aktualnym lokum, pamiętając, że wrażenie przestronności zależy w dużej mierze od wysokości pomieszczeń. Przykładowo, mieszkanie w bloku najczęściej ma pomieszczenia o wysokości ok. 2,5 m, ale już lokal w starej kamienicy – nawet 3,7 m. Wnętrza w standardowych projektach domów są wysokie na 2,6-2,8.

Strefa dzienna to przede wszystkim salon, standardowo o powierzchni nie mniejszej niż 20 mkw. Optymalna jego powierzchnia zależy jednak od naszego stylu bycia. Jeżeli każdy z domowników to indywidualista, mały salon w zupełności nam wystarczy. Jeżeli zaś jesteśmy towarzyską rodziną – pomyślmy w jaki sposób powiększyć pokój dzienny. Dobrym na to sposobem jest wyburzenie ściany między kuchnią a salonem. Granicę umowną między tymi dwoma pomieszczeniami stanowi najczęściej wyspa kuchenna lub barek.

Jeżeli bardziej odpowiada nam zamknięta kuchnia, pamiętajmy, by wybrać zabudowę bez wyspy. Kuchnia zamknięta, w której planujemy ustawienie wyspy, musi być dosyć dużym pomieszczeniem, najlepiej na planie kwadratu. Jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 15-20 mkw. Tylko wtedy projekt kuchni z wyspą będzie ergonomiczny i funkcjonalny. Przemyślmy więc, czy potrzebna nam kuchnia tak wielka, jak salon.

Na parterze oprócz części rodzinnej, powinno znaleźć się miejsce na pomieszczenie gospodarcze, o których wspominaliśmy wyżej. Jeśli mamy projekty domów z ogrzewaniem na paliwo stałe konieczna nam będzie również kotłownia.  Oba pomieszczenia powinny mieć ok. 3 m2, z tym, że należy pamiętać, że kotłownia zgodna z prawem powinna mieć kubaturę wynoszącą min. 8 m3. Komunikacja i wejście powinny stanowić ok. 15% powierzchni całego domu.

Nie rezygnujmy także z garderoby. Projekt garderoby powinien być wielkości przynajmniej 2 m2. Jeżeli nie mamy tyle miejsca lepiej zrezygnować z osobnego schowka, bo i tak nie będzie funkcjonalny, i zastosować szafy wnękowe.

Sprawdźmy również projekt schodów wewnętrznych, starając się prześledzić bieg schodów. Czy aby na pewno nie podzielą nam istotnego pomieszczenia na dwie części?

W niezbyt dużym pomieszczeniu możemy zastosować schody kręcone. Zajmują niewiele miejsca i stanowią bardzo efektowny element aranżacyjny. Inne rozwiązanie, które sprawdzi się w małym mieszkaniu to tzw. schody kacze. Co to takiego? Mowa o schodach, w których poszczególne stopnie są powycinane na przemian.

Jak dostosować projekt małego domu do swoich potrzeb?

Warto pamiętać, że funkcje pomieszczeń to propozycje autorów, które można zmieniać na etapie adaptacji, by projekty domów bardziej przystosować do swojej sytuacji rodzinnej. Trzy sypialnie na poddaszu można zamienić na dwie sypialnie i gabinet do pracy domowej, a duży salon podzielić na część wypoczynkową i jadalnię.

Adaptacja projektu umożliwia nam dalsze zmiany, które jednak wymagają już prac projektowych. Możemy zlecić na przykład zmianę usytuowania ścianek działowych czy przesunąć drzwi wewnętrzne. Zamknięta kuchnia w projekcie może być zmodyfikowana na aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym, jeśli jesteśmy zwolennikami otwartych przestrzeni

Gotowe projekty domów, tzw. powtarzalne, dzięki prostym zabiegom mogą nabrać indywidualnego charakteru. Pamiętać jednak musimy, że każda zmiana wymaga przedyskutowania jej sensu z architektem. Niekiedy bowiem np. rezygnacja ze ścianki działowej może się wiązać z koniecznością ponownego przeliczenia konstrukcji stropu.

Zwrot podatku VAT

Od 1 stycznia 2014 roku możliwość skorzystania ze zwrotu podatku VAT za zakup materiałów budowlanych, pozostawiono osobom, które prowadząc budowę systemem gospodarczym zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w formie prawa własności mieszkania, przy czym osoby te:

 • nie ukończyły 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę,
 • budują dom o powierzchni nie większej niż 100 mkw bądź 110 mkw, jeśli wychowują min. 3 dzieci,
 • nie były właścicielem lub współwłaścicielem innego budynku mieszkalnego.

Co istotne, o zwrot części wydatków w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” można będzie ubiegać się tylko raz. Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2014 (dokładniej od dnia uzyskania pozwolenia na budowę) do 30 września 2018 roku.

Aktualizacja 29.06.2021 rok.

W chwili obecnej rząd pracuję nad programem tanich w budowie domów o wielkości 70 mkw powierzchni użytkowej lub domów o powierzchni zabudowy 70 metrów kwadratowych.  Do czasu stworzenia kompletnego programu warto poznać ofertę projektów domów małych i tanich w budowie na naszym serwisie.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Adam Odpowiedz 2015-03-18 15:24:28

Ciekawy artykuł. Budując duży dom ryzykujemy, bo nigdy nie wiadomo czy nasze pociechy będą z nami mieszkały. Może się okazać, że zostaniemy sami. Małe domy są lepszym rozwiązaniem.

Parametry domu: co warto wiedzieć przed wyborem projektu? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-13 08:34:29

[...] Małe Domy – tanie, funkcjonalne, energooszczędne Koszt budowy domu oscyluje w granicach ok. 1200-1300 zł za metr kwadratowy w stanie surowym; z wykoń...więcej   [...]

Dom na wąską działkę może być wygodny i estetyczny | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-05 13:13:46

[...] elewacji frontowej budynku, która jednak nie ogranicza typów zabudowy. Są więc tu zarówno małe domy, które usytuować można na każdej działce, ale również większe budynki, przeznaczone dla [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu