Start Arrow Budowa domuArrow Małe i tanie w budowie projekty domów parterowych. Jakie projekty będą komfortowe i funkcjonalne?

Małe i tanie w budowie projekty domów parterowych. Jakie projekty będą komfortowe i funkcjonalne?

Projekty domów parterowych do 120 mkw to cieszące się dużym zainteresowaniem rozwiązanie dla osób poszukujących domów dla kilkuosobowej rodziny. Często są to projekty domów tanich w budowie, a dzięki odpowiedniej konstrukcji ścian i dachów – również tanie w późniejszym użytkowaniu. Aby zapewnić jednak funkcjonalne i komfortowe wnętrze dla 4-5 osobowej rodziny, wybierając projekty domów parterowych warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych rozwiązań.

Projekt DOM RS1-36

Projekt DOM RS1-36

Przykładem funkcjonalnego i komfortowego domu jednorodzinnego dla 4-5 osobowej rodziny jest projekt DOM RS1-36. To projekt domu parterowego, bez garażu i poddasza użytkowego, o powierzchni użytkowej nieco poniżej 120 mkw. Budynek wykończony jest w tradycyjnym stylu: jasna elewacja w ciepłych barwach urozmaicona została atrakcyjnymi wstawkami drewnianymi, a także efektownym podcieniem przed wejściem do domu.

Dwuspadowy dach o kącie nachylenia wynoszącym 35 stopni sprawia, że projekt domu spełniać będzie wymogi większości gminnych przepisów. Warunki Zabudowy, wydawane przez gminę, dotyczące zabudowy konkretnej działki, bardzo często narzucają kąt nachylenia dachu wynoszący ok. 30-40 stopni. Jest to dach odpowiedni na naszą strefę klimatyczną: ułatwia swobodne odprowadzanie wody z dachu, a dzięki prostej konstrukcji dwuspadowej, która nie posiada załamań połaci, zimą na dachu nie zalega śnieg.

Projekty domów z dachem dwuspadowym o prostej i zwartej bryle budynku są proste i tanie w budowie. Generują mniejsze zużycie materiałów, mniej jest odpadów i obróbek blacharskich, zmniejsza się również ryzyko błędów wykonawczych. Taka konstrukcja jest prosta i szybka w budowie, co zmniejsza także koszty robocizny.

Projekt DOM RS1-36

Projekt DOM RS1-36

W projekcie DOM RS1-36 udanie połączoną ekonomiczną bryłę z funkcjonalnym wnętrzem. Wydzielono w nim przejrzyście dwie strefy: dzienną i nocną, zapewniając przyszłym domownikom komfort życia. Przestronna otwarta przestrzeń dzienna składa się z salonu z kominkiem i wyjściem na taras, doświetloną oknem na boku budynku jadalnią oraz widną kuchnią, ergonomicznie zaplanowaną w kształcie litery L. Warto zwrócić uwagę, że z kuchni jest przejście do praktycznej spiżarni, która daje wystarczające miejsce do przechowywania zapasów czy rzadziej używanego sprzętu kuchennego.

Strefę dzienną od nocnej oddziela dość przestronny hol, w którym istnieje możliwość zabudowania szafy wnękowej. To kolejne udogodnienie dla domowników, w którym przechowywać można nie tylko sprzęt agd, jak np. odkurzacz czy środki czystości, ale również odzież wierzchnią i sezonową, a nawet sprzęt sportowy czy niewielkie narzędzia ogrodowe. W domu znajduje się także dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w zależności od potrzeb służące jako kotłownia, pralnia czy schowek. Z holu wygospodarowano WC, a po drugiej stronie znajduje się duża łazienka.

W strefie nocnej znalazły się trzy ustawne sypialnie. W największej z nich, która może być zaadaptowana na sypialnię rodziców znajduje się pojemna garderoba.

Układ wnętrz na parterze

Układ wnętrz na parterze

Pomieszczenie gospodarcze, szafy wnękowe, garderoba i spiżarnia to dodatkowe pomieszczenia, z których nie warto rezygnować. Podnoszą one komfort życia domowników, sprawiają, że wnętrze staje się funkcjonalne i praktyczne. Wybierając projekty domów parterowych warto zwrócić uwagę na potrzebne nam pomieszczenia dodatkowe i wybrać odpowiedni projekt, spełniający nasze oczekiwania. Na późniejszym etapie adaptacji projektu wygospodarowanie ich odbywać się będzie kosztem pomieszczeń mieszkalnych, co może mieć negatywny wpływ na nasz komfort i zmienić bazowy projekt funkcjonalny w nieergonomiczną przestrzeń.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników