Start Arrow Budowa domuArrow Malowanie Elewacji – na co zwrócić uwagę?

Malowanie Elewacji – na co zwrócić uwagę?

Zewnętrzny wygląd domu jest bardzo istotny, ponieważ to na elewację zwracamy uwagę, zanim zobaczymy wnętrze. Dlatego ważne jest, aby była ona zadbana i zabezpieczona w odpowiedni sposób. Aby uatrakcyjnić budynek wystarczą zwracające uwagę detale. Szeroki wybór tynków umożliwia co prawda dostosowanie wyglądu domu do naszych oczekiwań, jednak kolorowe tynki są drogie, a z czasem także wymagają odświeżenia. Tutaj z pomocą przychodzą farby elewacyjne.

Ekspert marki Bondex podpowiada naszym Czytelnikom, na co zwrócić uwagę podczas malowania elewacji:

Jak wybrać kolor elewacji?

Detale są niezwykle istotne. Dzięki ich odpowiedniej ekspozycji możemy nie tylko upiększyć nasz dom, ale również odwrócić uwagę od jego mankamentów. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby harmonizowały one z otoczeniem.

Producenci farb elewacyjnych oferują szeroką paletę produktów, a także możliwość barwienia ich w systemach mieszalnikowych. Wybierając kolor elewacji pamiętać musimy jednak o tym, aby odpowiadał on ogólnej kolorystyce otoczenia naturalnego oraz znajdujących się w pobliżu zabudowań, a nie tylko naszym preferencjom.

Najlepiej aby wybór odbywał się przy świetle dziennym oraz na dużej próbce, na przykład jednej ścianie. Dzięki temu efekt będzie najbardziej zbliżony do końcowego, ponieważ na kolor wpływają również takie czynniki jak nasłonecznienie, faktura podłoża oraz odległość z jakiej patrzymy. Odbiór wizualny będzie różnił się też w zależności od pory roku, nasiąkliwości podłoża i pogody w trakcie aplikacji.

Jak kolorem poprawić proporcje domu?

Warto pamiętać o pewnych ogólnych zasadach dotyczących malowania elewacji. Na dużych powierzchniach najlepiej zastosować jasne i pastelowe barwy, które będą odbijać promienie słoneczne. Pozwoli to uniknąć nadmiernego nagrzewania elewacji, czego skutkiem są naprężenia powierzchni, a w konsekwencji – pękanie, zwłaszcza tynków cienkowarstwowych.

Ponadto, jasna elewacja optycznie powiększy bryłę budynku. Kolory ciemniejsze i ciepłe dobrze służą do ozdabiania wnęk i detali, które chcielibyśmy wyeksponować, np. gzymsy, cokoły, filary, wnęki okienne lub wiatrołapy.

Na co zwrócić uwagę wybierając farby elewacyjne?

Wybierając farby elewacyjne warto także zwrócić uwagę na ich właściwości. Ważne, aby były one odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i wilgoć, co zapobiegać będzie rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów. Do innych szkodliwych czynników możemy zaliczyć również promieniowanie UV i związki chemiczne występujące głównie w deszczu, takie jak. związki siarki.

Warto zwrócić uwagę na dodatki silikonu. Pozwalają one osiągnąć efekt odpychania cząsteczek wody. W praktyce oznacza to, że opady atmosferyczne wraz z kurzem mają mniejszą tendencję do wsiąkania w wyprawę tynkarską, co zmniejsza trwałe zabrudzenia ścian. Dodatkowym atutem takich produktów jest bardzo dobra trwałość koloru, zapewniona dzięki odporności powłoki na działanie światła.

Jak przygotować podłoże pod farbę?

Farby elewacyjne nadają się do stosowania na różnego typu powierzchniach: tynkach cementowych, cementowo-wapiennych, gazobetonie, cegle, kamieniach, wyprawach akrylowych i mineralnych, szpachlówce oraz cienkowarstwowych systemach dociepleń.

Każda powierzchnia powinna zostać odpowiednio przygotowana przed rozpoczęciem malowania. Podłoże musi być suche, oczyszczone z kurzu, brudu i tłustych plam. Ponadto, tynki zawierające cement i wapno wymagają 28-dniowego okresu karbonizacji.

Pamiętać musimy także, aby przed malowaniem  rozmieszać emulsję (nie stosujemy w tym celu mieszadeł szybkoobrotowych). Jeśli podłoże jest słabe lub bardzo chłonne, zaleca się wzmocnienie preparatem głęboko penetrującym. W przeciwnym razie, narażamy się na ryzyko pojawienia się pęcherzy i łuszczenie elewacji.

W przypadku kolorów intensywnych warto także położyć najpierw 80% rozbiel. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach, tworząc tło zbliżone pod następne malowanie, zwłaszcza przy zmianie barwy oraz znacznej strukturze podłoża.

Podczas malowania nie należy przerywać prac malarskich w połowie ściany, gdyż zmieniające się w czasie warunki wysychania mogą skutkować przebarwieniami kolorystycznymi.

Jakich narzędzi użyć do malowania elewacji?

Farby możemy nakładać pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową, choć w przypadku tej pierwszej metody najlepiej jest rozcieńczyć ją wodą. Aby otrzymać zamierzony efekt, najlepiej jest położyć co najmniej dwie warstwy (farby o intensywnej barwie mogą potrzebować dodatkowej warstwy).

W jakich warunkach malować?

Zarówno w trakcie aplikacji, jak i schnięcia, istotna jest temperatura, około +8 do +25 stopni oraz niezbyt duża wilgotność. Przy niesprzyjających warunkach takich jak silne nasłonecznienie, opady atmosferyczne czy silny wiatr konieczne jest stosowanie elewacyjnych siatek osłonowych. Dzięki zachowaniu optymalnych warunków aplikacji kolor wymalowania będzie najbardziej zbliżony do wzorca, przy zachowaniu wszystkich właściwości zabezpieczających farby.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

arek Odpowiedz 2015-08-07 14:39:51

Strasznie mało tu informacji o przygotowaniu podłoża, a żeby cała praca nie poszła na marne warto poświęcić tematowi więcej czasu. Niezależnie od rodzaju i czasu wykonania podłoża (np. tynk, beton, mur ceglany) należy usunąć zalegający na jego powierzchni brud, wszystkie tłuste plamy, wykwity solne, słabo przyczepne i niezwiązane fragmenty oraz odpadające warstwy starych powłok malarskich. Powierzchnia musi być nośna, twarda, czysta i sucha. Trudne do zniwelowania zabrudzenia i plamy można usunąć metalową szczotką (najlepiej mosiężną – stalowa zostawia drobiny korodującego metalu). Zależnie od rozległości zniszczeń wyprawy tynkarskiej należy podjąć decyzję o jej fragmentarycznym lub całkowitym usunięciu. Najlepszym rozwiązaniem jest zmycie całej płaszczyzny elewacji wodą pod wysokim ciśnieniem, a w przypadku mocno skredowanych podłoży zastosowanie piaskowania pneumatycznego. Bardzo dobre wyniki można osiągnąć używając do czyszczenia specjalistycznych środków czyszczących. Nie było też zbyt wiele o gruntowaniu a w końcu pominięcie tego procesu jest niedopuszczalne. Ja zaufałem produktom BekerFarb, farbom które stosowałem na dach i do garażu z blachy. Wielkimi krokami zbliża się odnowienie elewacji i zamierzam kolejny raz skorzystać z oferty nowych produktów tej firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...