Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie hydrodynamiczne: jak nakładać farbę agregatem?

Malowanie hydrodynamiczne: jak nakładać farbę agregatem?

Wyzwanie, jakim jest malowanie własnego M, może przysporzyć wiele przeszkód. Obecnie dostępne są materiały i narzędzia, które mogą zagwarantować nie tylko szybkie, lecz także bardzo dokładne malowanie. Popularne techniki to już relikt przeszłości, teraz malowanie wykonuje się agregatem hydrodynamicznym, a nie zwykłym pędzlem czy wałkiem.

Kto z nas nie przeżywał problemu związanego z malowaniem – kapiącą na głowę farbą, smugami na ścianach i zaciekami. To trudne i czasochłonne wyzwanie. Malowanie to metoda na odświeżenie mieszkania, nadanie mu innego klimatu, dzięki czemu po wybraniu odpowiedniego koloru można odmienić cały charakter wnętrza. Ale czasami zabiegi mające na celu podniesienie walorów estetycznych kończą się porażką. Dzieje się tak za sprawą nieprawidłowej aplikacji farby, złego wyboru koloru czy zastosowania złych narzędzi lub nieumiejętnego ich wykorzystania. Odpowiedzią na wszystkie malarskie bolączki jest malowanie hydrodynamiczne, popularnie zwane natryskowym.

Czym jest malowanie hydrodynamiczne?

Malowanie hydrodynamiczne to jedna z technik malarskich, która zamiast tradycyjnego pędzla czy wałka wykorzystuje tzw. agregat hydrodynamiczny. Technika ta polega na aplikacji farby pod dużym ciśnieniem w postaci drobinek kropelkowych, które przedostają się na zewnątrz poprzez duszę i zamieszczone w niej małe otwory. Produkt, np. farba, pod wpływem sprężonego powietrza zostaje rozbita na mikroskopijne krople. To najbardziej wydajna metoda malowania, dzięki której w krótkim czasie można pomalować dokładnie dużą powierzchnię podłoża. W porównaniu do tradycyjnych technik, czas malowania metodą hydrodynamiczną jest nawet kilkukrotnie krótszy. Średni czas pokrycia ściany farbą to 4 m2 w jedną minutę.

Malowanie hydrodynamiczne to najbardziej wydajna metoda malowania, dzięki której w krótkim czasie można pomalować dokładnie dużą powierzchnię podłoża.

Malowanie hydrodynamiczne to najbardziej wydajna metoda malowania, dzięki której w krótkim czasie można pomalować dokładnie dużą powierzchnię podłoża.

Malowanie hydrodynamiczne charakteryzuje się tym, że w szybkim czasie można bardzo dokładnie pokryć farbą dużą powierzchnię. Dlatego też najczyściej wykorzystuje się je do malowania dużej powierzchni ścian, fasad budynków, części statków czy karoserii samochodów.

Ta metoda gwarantuje szybkie, dokładne i wydajne pokrycie malowanej powierzchni. Ogromna zaletą tej technologii jest bardzo dokładne krycie, czyli takie, dzięki któremu powierzchnia podkładu pozostaje idealnie gładka.

Malowanie hydrodynamiczne: jak malować?

Piotr Nowacki, menedżer marki Dekoral Professional:
Sama technika malowania natryskowego nie jest trudna, ale do jej wykonania niezbędny jest odpowiedni, wcześniej wspomniany sprzęt – agregat hydrodynamiczny. Jego obsługa i technika malowania są tu kluczowe. Aby odpowiednio zaaplikować farbę, należy dobrze poznać sprzęt i mieć przy tym pewną rękę. Ważne, by dobrze zaplanować cały proces. Pierwszym etapem malowania hydrodynamicznego będzie zabezpieczanie powierzchni, które nie będą malowane. Odpowiedni do tej czynności ubiór pozwoli komfortowo i bez obaw o zabrudzenia odzieży wykonać zadanie. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie produktu, np. farby, według zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu preparatu. Ważne, by przed otwarciem pojemnika z farbą, porządnie wymieszać, tak aby wszystkie składniki produktu połączyły się ze sobą. Bardzo istotne będzie przygotowanie sprzętu – za pomocą przewodu ciśnieniowego należy połączyć pistolet natryskowy z kompresorem. Kolejny krok to wypełnienie pistoletu farbą w odpowiedniej ilości, tak aby starczyło na pomalowanie danej powierzchni. Przed rozpoczęciem aplikacji farby, najlepiej zrobić test malowania. Upewnić się, czy strumień farby jest odpowiedni – nie za duży, nie za mały. Optymalne ciśnienie powietrza w urządzeniu powinno mieć ok. 3 barów. Pistolet należy ustawić w odległości ok. 15–20 cm od malowanej powierzchni. Produkt aplikuje się swobodnym, spokojnym ruchem ręki w linii prostej. Przy wykonywaniu malowania tą techniką bardzo ważne jest, by nie przerywać procesu nakładania produktu, ponieważ istnieje ryzyko, że na malowanym podkładzie powstaną plamy.

Na sam koniec należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu sprzętu wodą lub rozpuszczalnikiem w zależności od rodzaju wykorzystanego produktu. Odpowiednio wykonane malowanie hydrodynamiczne da spektakularny efekt – estetycznie pomalowane ściany, bez zacieków i plam.

Starannie i schludnie pomalowane ściany to wizytówka każdego wnętrza, warto zatem czasami zainwestować w lepszy sprzęt i dobry produkt, dla większego komfortu pracy i  zwiększenia walorów estetyczno-użytkowych domu czy mieszkania.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 11, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Malarz Odpowiedz 2017-12-16 08:32:29

Co za laik pisał ten artykuł?! Drodzy Państwo w artykule są zmieszane totalne bzdury, a mianowicie: Agregat hydrodynamicznym i malowanie hydrodynamiczne jak nazwa wskazuje polega na samej dynamice płynów i odbywa się bez powietrza! Pistolet nie posiada żadnego zbiornika, a materiał jest tłoczony bezpośrednio z wiadra i kompresowany w wężu pod ciśnieniem 90-200bar w zależności od gęstości farb. Ma to bardzo duże zalety ponieważ farba zasysana jest filtrowana w agregacie i pistolecie, a brak powietrza nie pozwala zastygnąć cząstka farby przed znalezieniem się na malowanej powierzchni. Pistolety podpinane do kompresora są tradycyjna metoda natrysku farb wtedy zbiornik z materiałem jest przy pistolecie lub materiał jest zasysany podciśnieniem wytworzonym przez wylatujące powietrze na końcówce pistoletu. Wtedy owszem ciśnienie robocze powietrza wynosi ok 2-6 bar. Dziękuje za uwagę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie