Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie Ścian – co warto wiedzieć

Malowanie Ścian – co warto wiedzieć

Malowanie ścian we wnętrzach to nic trudnego. Nie musimy wzywać fachowca, poradzimy sobie sami, ale pamiętając o przestrzeganiu kilku bardzo ważnych zasad, o których wspomnimy w tym artykule.

Dobieranie Kolorów ścian

Wybór farby do wnętrza zwykle kończy się na zakupie gotowej farby, rzadziej farby z mieszalnika. Ważne, by zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale także jej właściwości i jakość, a także stopień połysku i liczbę warstw, potrzebną do całkowitego pokrycia powierzchni.

Przeczytaj teraz:

Przy dobieraniu kolorów należy uwzględnić nie tylko swoje upodobania, ale również przeznaczenie pomieszczenia (kolorowa sypialnia może nie służyć wypoczynkowi), materiały wykończeniowe zastosowane na podłogi, drzwi wewnętrzne i ramy okienne, kolor wybranych mebli.

Przeczytaj teraz:

Kolory farb najczęściej dobieramy z oferowanego przez producentów wzornika lub przeglądając jego zdjęcia aranżacyjne z wykorzystaniem danego produktu. Pamiętajmy jednak, że efekt jaki osiągniemy w dużej mierze zależy również od usytuowania pomieszczenia w naszym domu, liczby i wielkości okien. Ale nawet w jednym pokoju kolory ścian mogą się różnić – inny odcień będzie miała ściana obok okna, inny – naprzeciwko okna.

Oprócz wzornika możemy również posłużyć się próbkami farb - producenci oferują małe saszetki, które można wypróbować na niewidocznym fragmencie ściany.

Przygotowanie ścian do malowania

Gruntowanie przed malowaniem jest niezwykle istotne nie tylko, gdy odnawiamy stare ściany, ale również przy wykańczaniu nowego domu czy mieszkania. Gruntowanie ścian sprawi, że farba lepiej będzie trzymała się powierzchni, a kolor będzie jednorodny, bez smug i przebić.

Jeśli stara powłoka farby nie trzyma się ściany, należy ją usunąć, aż do tynku.

Zanim położymy grunt na ścianę, podłoże powinniśmy wyrównać, wypełniając ubytki (np. po hakach czy gwoździach), a następnie bardzo dokładnie je oczyścić z brudu, kurzu i pyłu, powstałego na skutek szlifowania. Powierzchnia powinna być także odtłuszczona, najlepiej do jej umycia wykorzystać wodę z mydłem, pamiętając, że przed rozpoczęciem kolejnych prac ściana musi bardzo dokładnie wyschnąć.

Przeczytaj teraz:

Malowanie ścian krok po kroku

Przed malowaniem ścian warto zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Nowoczesne farby do wnętrz są teraz już bezpieczne i nie mają aż tak nieprzyjemnego zapachu, ale odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza sprzyja również lepszemu i szybszemu wysychaniu ścian.

Przeczytaj teraz:

Prace malarskie warto przeprowadzać w ciągu dnia, przy oświetleniu naturalnym.

Aby malowana powierzchnia nie miała smug, a kolor był jednolity na całej ścianie, należy zapoznać się z podstawowymi technikami malarskimi z wykorzystaniem zarówno wałka, jak i pędzla.

Przeczytaj teraz:

Musimy bezwzględnie pamiętać, że malowanie ścian wykonujemy z góry do dołu, nigdy odwrotnie!

Jeżeli linia między ścianą a sufitem ma rozgraniczać kolory lub gdy dwie sąsiadujące ściany malujemy innymi kolorami, konieczne będzie zastosowanie taśmy malarskiej.

Taśma malarska pomoże nam również ochronić listwy podłogowe czy inne elementy wyposażenia, których nie usuniemy przed malowaniem (pamiętajmy, że zdjęcie kontaktów nie jest trudne, więc warto się ich pozbyć na czas malowania).

Taśmę malarską zrywamy przed wyschnięciem ściany!

Niestety, jednym z głównych błędów malarzy-amatorów jest pozostawienie taśmy malarskiej na schnącej ścianie, przez co późniejsze jej oderwanie powoduje zniszczenie malowanej granicy – farba „odchodzi” razem z taśmą.

Taśma malarska jest usuwana zaraz po tym, jak skończymy malować pierwszą warstwę! Malując kolejną warstwę przyklejamy ją na nowo.

Czas potrzebny na wyschnięcie ściany

Producenci farb podają na opakowaniu informację po jakim czasie ścianę można pomalować drugą warstwą. Pamiętajmy, że wpływ na to mają również warunki, jakie panują wewnątrz.

Nie spieszmy się! Trwała i estetyczna powłoka zależy w dużej mierze od tego, czy ściana dobrze wyschła przed położeniem kolejnej warstwy. Jeżeli nie poczekamy, na ścianie pojawią się nieestetyczne bąble, a farba gdzieniegdzie może się łuszczyć i odspajać się od powierzchni.

W czasie potrzebnym na wyschnięcie ściany, musimy odpowiednio zadbać o narzędzia malarskie. Najlepiej oczywiście umyć dokładnie wałek czy pędzel, ale niekiedy schną one dłużej od ściany, więc znowu wydłuży nam się czas poświęcony na prace malarskie. Jeżeli drugą warstwę farby chcemy położyć tego samego dnia (po paru godzinach) lub na drugi dzień, wystarczy, że wałek czy pędzel owiniemy szczelnie folią spożywczą i zakleimy taśmą malarską. W ten sposób będą gotowe do użycia po krótki czasie, a resztki farby nie zeschną się.

Dekoracyjne malowanie ścian

Faktura na ścianie, malowanie za pomocą szablonów czy inne wzory na ścianie to nieograniczona liczba pomysłów na dekorację ścian.

Przeczytaj teraz:

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
11
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Malarz Warszawa Odpowiedz 2017-05-10 22:18:52

Szara farba teraz najmodniejsza, co do zestawienia producentów na górze których widać we wzornikach, dulux, ok, ale kto wybiera Benjamina Moora? Malowałem prawie wszystkim, sigmą, fluggerem, parą, magnatem i innymi popularnymi, ale nigdy żaden klient nie chciał użyć BM. Za to nikt nie wymienia Kabe, dlaczego? Bardzo dobra farba, lepsza moim zdaniem niż tikkurila, a nikt o niej nie pisze na blogach.

Masa szpachlowa na dziury w ścianie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-21 13:20:54

[...] i lato to najlepszy czas na remont mieszkania czy malowanie ścian. Jeżeli znudziła nam się dotychczasowa aranżacja, nowe kolory wnętrz szybko odmienią [...]

Malowanie Ścian: gruntowanie powierzchni przed malowaniem | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-19 11:43:40

[...] rozpoczniemy malowanie ścian, musimy najpierw usunąć starą powłokę malarską i dokładnie wyczyścić podłoże. Następnie [...]

Malowanie Ścian: obniżamy wysokie wnętrza | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-24 11:09:46

[...] samo malowanie ścian nam nie wystarczy, warto również przemyśleć sufit podwieszany. Dzięki nim obniżymy wnętrze, [...]

Ocieplanie ścian - zgłoszenie czy pozwolenie na budowę? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-23 12:23:51

[...] wymiany grzejników w budynku. Bieżąca konserwacja czyli np. układanie nowej podłogi czy malowanie ścian również może odbyć się bez żadnych [...]

Jak często zmieniać aranżację wnętrza? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-22 18:18:52

[...] remont nie wchodzi w grę, najprostszym sposobem na odświeżenie naszego domu czy mieszkania jest malowanie ścian. Stara kanapa, stojąca na tle lśniącej czystością nowej ścianie będzie wyglądała od razu [...]

Farby Lateksowe - kiedy warto nimi malować? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-06 15:14:07

[...] Malowanie krok po kroku [...]

Malowanie Ścian - przygotowanie podłoża w 3 krokach | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-23 12:23:13

[...] Malowanie ścian krok po kroku – poradnik [...]

Malowanie Ścian – słabe krycie powierzchni | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-12 10:24:43

[...] Malowanie ścian – krok po kroku [...]

Malowanie Ścian - efekt spękań | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-11-21 17:01:07

[...] Malowanie ścian krok po kroku [...]

Malowanie Ścian - laserunek | www.Dom.pl Odpowiedz 2011-11-09 11:48:26

[...] Jak malować – poradnik krok po kroku [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie