Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie Ścian – efekt spękań

Malowanie Ścian – efekt spękań

Dekoracyjne spękania na ścianie to kolejna technika malarska, która umożliwi nam oryginalny wystrój wnętrza. Efekt spękań idealnie nadaje się do pomieszczeń w stylu klasycznym np. z elementami barokowymi czy nastrojowych, romantycznych sypialni lub salonów.

Efekt spękania postarza wybrany fragment ściany. Nadaje niesamowity efekt dekoracyjny, wywołując wyraźne rysy na ścianie.

Fot. Alpina Farby Dekoracyjne

Jak uzyskać dekoracyjny efekt spękań na ścianie?

Ściana standardowo musi być przygotowana do malowania, czyli usuwamy starą powłokę, wypełniamy ubytki w ścianie, szlifujemy powierzchnię i czyścimy ją z kurzu i pyłu. Na tak przygotowane podłoże za pomocą wałka malarskiego nakładamy farbę dyspersyjną. Wybrany kolor farby będzie później widoczny w powstałych spękaniach.

Kiedy ściana pomalowana farbę dobrze wyschnie, na barwny podkład nakładamy lakier do efektu spękań. To gotowy produkt do dekoracyjnego malowania ścian.

Lakier do spękań nanosimy za pomocą szerokiego pędzla, wykonując podłużne ruchy w jednym kierunku. Powierzchnię pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia (czas schnięcia podany jest na opakowaniu produktu).

Na dobrze wyschniętą powierzchnię z lakierem nakładamy teraz farbę akrylową w dowolnym, kontrastowym do farby dyspersyjnej kolorze, znajdującej się pod lakierem.

Uwaga! Malowanie ściany wykonujemy dość sprawnie, szybko. Pierwsze spękania widać już po minucie, a całkowity efekt powstaje po 5 minutach, po których nie mamy już możliwości wprowadzania poprawek.

Aby dekoracyjna spękana powierzchnia była bardziej odporna, całą ścianę po wyschnięciu możemy dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym lakierem akrylowym.

Warto wiedzieć:

 • Im grubsza warstwa lakieru, tym efekt jest silniejszy.
 • Im bardziej oświetlone pomieszczenie, tym efekt jest silniejszy.
 • Im bardziej kontrastowe są kolory obu warstw, tym efekt jest silniejszy.
 • Efekt spękań można również uzyskać na meblach drewnianych lub ramach drewnianych (stolarki, obrazów itp.). Do postarzenia mebli i ram jako warstwę pomiędzy lakierem używamy wybranej emalii do drewna.
Następna »

Autor: Redakcja, na podst. Alpina Antique Effekt

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gąbkowanie: dekoracyjne malowanie ścian gąbką | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-05-15 22:38:27

[...] Malowanie Ścian – efekt spękań Dekoracyjne spękania na ścianie to kolejna technika malarska, która umożliwi nam oryginalny wystrój ...więcej   [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Promocja

  Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny