Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie Ścian: gruntowanie powierzchni przed malowaniem

Malowanie Ścian: gruntowanie powierzchni przed malowaniem

Malowanie ścian nie ogranicza się do wyboru farby i naniesienia jej na powierzchnię. Bardzo istotne dla trwałości i estetyki powłoki malarskiej jest prawidłowe przygotowanie podłoża.

Zanim rozpoczniemy malowanie ścian, musimy najpierw usunąć starą powłokę malarską i dokładnie wyczyścić podłoże. Następnie szpachlujemy nierówności i ubytki w ścianie, a powierzchnię szlifujemy do osiągnięcia idealnej gładkości. Czyścimy ścianę z powstałego pyłu i kurzu.

Kolejnym krokiem przed malowaniem, jest gruntowanie ściany.

(Ściana zagruntowana zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej i ujednolica malowaną powierzchnię.)

Dlaczego warto zawsze gruntować ściany przed malowaniem?

Jeżeli remontujemy dom czy mieszkanie, grunt wzmocni stare powłoki malarskie, usunie ze ścian brudu oraz kurz czy pył po szlifowaniu. W przypadku nowych ścian, gruntowanie wyrównuje lub zmniejsza ich chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha, nie tworząc na powierzchni nieestetycznych przebarwień.

Grunt poprawia również przyczepność farby nawierzchniowej – powłoka staje się trwała i estetyczna. Przyczepność farby ma już znaczenie podczas malowania. Często bowiem ściany malujemy na dwa kolory ścian lub innym kolorem zaznaczamy sufit. Aby rozdzielić kolory używa się taśmy malarskiej, która staje się granicą obu barw. Jeżeli ściana jest niezagruntowana, istnieje duże ryzyko, że nowa farba będzie się odklejać razem ze zrywaną taśmą.

Kolejną zaletą gruntowania jest to, że zmniejsza ono zużycie farby nawierzchniowej, gdyż do uzyskania oczekiwanego efektu zwykle wystarcza jedna warstwa farby podkładowej i jedna nawierzchniowej.

Kiedy bezwzględnie należy gruntować powierzchnię?

Bezwzględnie należy gruntować podłoża silnie chłonne, np. ściany z gazobetonu czy gipsu. Pamiętajmy, by zagruntować płyty karton-gipsowe, gdyż do spoinowania płyt wykorzystuje się szpachlę, której głównym składnikiem jest właśnie gips. Jeżeli powierzchni nie zagruntujemy, możemy być pewni, że miejsce łączenia płyt będzie widoczne po nałożeniu farby nawierzchniowej. Ponadto powierzchnia płyty różni się od dokładnie wyszlifowanej powierzchni spoiny i różnica w fakturze będzie widoczna.

Jakich produktów używać do gruntowania?

Gruntowanie należy wykonać preparatem zalecanym przez producenta farby, która będzie zastosowana jako warstwa nawierzchniowa. Działając systemowo mamy większą szansę na w pełni zadowalający efekt. Mieszając preparaty różnych producentów możemy spowodować obniżenie ich właściwości.

Do gruntowania stosuje się farby i preparaty gruntujące lub podkładowe. Wybieramy je w zależności od stanu podłoża oraz od rodzaju farby, jaką będziemy ostatecznie wykańczać ściany.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Farba czy tynk strykturalny - czym się różni dekoracja ścian? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-10-08 13:39:42

[...] Gruntowanie ścian wzmocni stare powłoki malarskie, usunie ze ścian brudu oraz kurz czy pył po szlifowaniu. W przypadku nowych ścian, gruntowanie wyrównuje lub zmniejsza ich chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha, nie tworząc na powierzchni nieestetycznych przebarwień. Grunt poprawia również przyczepność farby nawierzchniowej – powłoka staje się trwała i estetyczna. [...]

Masa szpachlowa na dziury w ścianie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-21 13:21:10

[...] Malowanie Ścian: gruntowanie powierzchni przed malowaniem Zanim rozpoczniemy malowanie ścian, musimy najpierw usunąć starą... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie