Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie ścian: pędzle i wałki dobierz do farby i ściany

Malowanie ścian: pędzle i wałki dobierz do farby i ściany

Wystarczy wiaderko farby oraz pierwszy z brzegu wałek, by po chwili rozpocząć malowanie? Wbrew pozorom wybór narzędzia do malowania ścian ma nie mniejsze znaczenie niż rodzaj emulsji czy sposób przygotowania podłoża.

Zapytaliśmy Mariusz Szuberta, managera marki Malfarb, czym kierować się podczas kupowania pędzli oraz wałków malarskich:

(Jeśli podczas wizyty w sklepie staniemy przed dylematem „jaki pędzel albo wałek?”, dobrze jest wówczas zwrócić się o poradę do eksperta)

Co wybrać – pędzel czy wałek?

Do pomalowania ścian – poza rzecz jasna dobrej jakości farbą – potrzeba też odpowiednio dobranych narzędzi malarskich. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany pędzel lub wałek. Generalnie do farb wodorozcieńczalnych, czyli większości emulsji, wybiera się modele ze sztucznego włosia. Nie mniej istotna jest również jego długość – im włosie jest krótsze, tym gładszą powierzchnię uzyskamy.

Natomiast, kiedy zastanawiamy się nad tym czy lepszy będzie wałek, czy też pędzel, pomyślmy o charakterze pracy. Wałek jest idealnym narzędziem do szybkiego pokrywania dużych powierzchni. Pędzle natomiast lepiej wcierają farbę, przez co lepiej też sprawdzają się na nierównych powierzchniach (m.in. sztukateriach), podczas gruntowania, a także np. w miejscach łączenia się ściany i sufitu.

Jaki wybrać pędzel?

Jeśli decydujemy się na zakup pędzla, to do nakładania emulsji lateksowej lub akrylowej najlepszym wyborem okaże się klasyczny, szeroki pędzel płaski wykonany z nylonu, poliestru lub polipropylenu (zastosowanie pędzla z naturalnego włosia do aplikacji farby wodorozcieńczalnej skutkuje tym, że w trakcie pracy włosie wchłania wodę, a przez to pęcznieje). Ponadto, aby uniknąć powstawania smug, należy sprawdzić czy włosie jest równe – często bowiem zdarza się, że włoski są krótsze nawet o kilka milimetrów. Warto też porównać sprężystość włosia, a także skontrolować jego stan i upewnić się czy włoski nie są luźne i nie wypadają.

Obok pędzla płaskiego dobrze jest również zaopatrzyć się w kilka innych modeli. Np. gdy planujemy gruntować ściany przed malowaniem, nieodzowny okaże się tradycyjny ławkowiec. Z kolei do małych lub nierównych powierzchni (np. listew lub futryn) wybierzmy pędzel okrągły lub owalny. Natomiast do miejsc trudno dostępnych – np. ścian za kaloryferami, narożników lub krawędzi – dobrze jest zastosować pędzel kątowy, który pomoże nam uporać się z problematycznymi powierzchniami.

Jaki wybrać wałek?

Typowy, szybki remont ścian w mieszkaniu trudno sobie wyobrazić bez dobrego wałka. W przypadku emulsji postawmy na modele z włosiem syntetycznym lub wykonanym z mikrofibry. Zwróćmy uwagę też na długość włosków, która powinna być dostosowana do rodzaju malowanej powierzchni. Do ścian gładkich (czyli pokrytych m.in. gładziami lub płytami gipsowo-kartonowymi) poleca się włosie o długości około 6 – 10 mm. Z kolei do powierzchni bardziej szorstkich (np. tradycyjnych tynków) zaleca się modele z włoskami o długości od 13 do 15 mm. Natomiast do podłoży wyjątkowo chropowatych (np. cegła, beton lub tynk o grubym ziarnie) warto wybrać włosie o długości około 19 – 30 mm.

W przypadku wałków zwróćmy uwagę także na długość kija (do malowania sufitu wybierzmy dłuższe modele czyli wałki z kijami teleskopowymi)

Nie zapominajmy też, że klasyczny wałek to nie jedyny wybór. Poza nimi na rynku znajdziemy także wałki kątowe, które sprawdzą się przy malowaniu styków ścian, krawędzi oraz listew.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie