Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie Ścian – słabe krycie powierzchni

Malowanie Ścian – słabe krycie powierzchni

Pomalowałam ścianę w pokoju dwiema warstwami farby do wnętrz, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mimo to na ścianie pojawiają się „przebicia” starej farby i kolory ścian są nierówne. Skąd taki efekt? Ile zwykle nakłada się warstw nowej farby? Trzy? Więcej niż producent pisze na opakowaniu?

Przyczyn słabego krycia malowanych powierzchni może być kilka. Podstawową powodem jest źle przygotowane podłoże, szczególnie jeśli stara warstwa farby była w intensywnym lub kontrastowym do nowej kolorze.

Przygotowanie podłoża

Przeczytaj teraz:

Prawidłowe przygotowanie podłoża to podstawa malowania ścian. Głównym zadaniem podczas tego etapu pracy jest gruntowanie powierzchni czyli pokrycie jej farbą gruntującą. Gruntowanie jest również zalecane w przypadku malowania nowych ścian, np. wykonanych z zielonych (wodoodpornych) płyt GK, na których są białe ślady łączenia gipsem.

Grunt sprawi, że powierzchnia zostanie wyrównana kolorystycznie i nowa warstwa farby będzie lepiej kryła ścianę. Co istotne, farby gruntujące można barwić w kolorze zbliżonym do koloru warstwy ostatecznej. Dzięki temu uzyskamy jednolitą powierzchnię bez przebarwień.

(Kontrastowy kolor powierzchni wymaga zastosowania farby podkładowej. fot. archiwum DOM.pl)

Wałek czy pędzel?

Inną przyczyną złego krycia może być również nieodpowiednie narzędzia malarskie. Wałek malarski o zbyt krótkim lub zbyt długim włosiu może osłabić siłę krycia. Wałek z krótkim włosiem nie pokryje niedoskonałości na ścianie – zasada jest taka: im gładszą powierzchnię pokrywamy farbą, tym krótsze runo powinien mieć wałek malarski. Na gładką powierzchnię stosujemy wałek o runie ok. 10 mm, bardziej strukturalna wymaga runa nawet 25 mm.

Przeczytaj teraz:

Istotne jest również to, z jakiego materiału wykonany jest wałek. Wałek z tworzyw sztucznych (poliester i nylon) wykorzystuje się do farb wodorozcieńczalnych, a wałek z materiałów naturalnych – także do malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Szczególnym przypadkiem wałków płaskich są wałki gąbkowe, używane do farb olejny przy malowaniu np. lamperii.

Do dużych powierzchni jak ściany, raczej nie używamy pędzla. Wykorzystać możemy go do malowania detali czy narożników. Pędzel na dużej powierzchni pozostawia nieestetyczne smugi, ponadto zużywa zdecydowanie więcej farby, a powłoka będzie grubsza.

Jaki rodzaj farb?

Nie bez znaczenia jest również sama farba do wnętrza. Warto sprawdzić, jaką siłę krycia ma dany produkt. Jeżeli chcemy farbę rozcieńczyć, również musimy przestrzegać proporcji podanych przez producenta na opakowaniu. Zbyt rozcieńczona farba ma zdecydowanie mniejsze właściwości kryjące.

Ważne jest również to, jakie kolory ścian wybieramy. Intensywne czerwienie, żółcie czy pomarańcze są kolorami słabo kryjącymi – w ich przypadku bezwzględnie należy zastosować farbę gruntującą zabarwioną na podobny kolor.

Rozwiązanie problemu

Przeczytaj teraz:

Nie pozostaje nic innego jak pomalować ścianę jeszcze jedna warstwą farby, stosując się do powyższych zaleceń. Przy czym pamiętać należy, że i technika malarska ma niemały wpływ na siłę krycia. Najlepszy efekt osiągniemy malując w literę V. Na malowanej powierzchni malarskiej wałkiem tworzymy literę V, po czym kilkoma szybkimi ruchami rozprowadzamy farbę w lewą i prawą stronę.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

www.jsroda.blogspot.com Odpowiedz 2012-04-24 10:20:46

uważam ze nie ma lepszego czy gorszego wałka czy tez pędzla..tylko za mocno dociskamy wałek do ściany, żeby malować trzeba jeszcze mieć czym..:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny