Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Malowanie z pomocą szablonów

Malowanie z pomocą szablonów

Wzory na ścianach od dawna pojawiały się jako oryginalna dekoracja. Często były i są malowane odręcznie przez artystów malarzy lub dekoratorów wnętrz. Szablony stworzono jako pomoc dla osób, które chcą mieć nietypowo ozdobione ściany, a nie są profesjonalistami.

szablon1.jpg

Inspiracją do stworzenia szablonu może być właściwie każdy kształt, przedmiot, postać, roślina, a nawet krajobraz. Tylko od nas zależy czy wykorzystamy gotowe, stworzone przez kogoś wzory, czy spróbujemy przenieść na ścianę własne projekty. Jeśli szukamy gotowych motywów, którymi można ozdobić ścianę, możemy skorzystać z oferty szablonów dostępnych w marketach budowlanych lub zajrzeć do sklepów internetowych.

Natomiast pomysły na stworzenie własnego szablonu można znaleźć wszędzie, chociażby w swoim otoczeniu. Jeśli np. chcielibyśmy umieścić na ścianie wzór liścia wystarczy narysować go odręcznie na grubej folii (wykorzystywanej jako slajd w rzutnikach) lub w komputerze przy wykorzystaniu programu graficznego i skorzystać z usług profesjonalistów przy samym wydruku.

Ważny jest również materiał, z którego szablon będzie wykonany. Jeśli będziemy go powielać na ścianie wielokrotnie, warto zrobić kilka kartonowych kopii lub jedna foliową, którą będzie można umyć.

Wybierając do pokoju wzór szablonu nadajesz wnętrzu pewien styl, do którego powinny pasować pozostałe elementy dekoracyjne, np. zasłony, wazony itp.

Rozmieszczenie szablonów

Wykorzystując tylko jeden wzór można tworzyć ciekawe i bardzo różniące się kompozycje. Modyfikując ułożenia szablonu i jego wielkość uzyskujemy wnętrza o zupełnie innych charakterze.

Pojedynczy wzór

Pojedynczy wzór na ścianie przyciąga uwagę. Duży motyw możemy umieścić w rogu pokoju lub w centralnej części ściany. Wszystko zależy od tego, co chcemy namalować. Zaletą takiego typu zdobienia ściany jest fakt, że wzór nie dominuje w pomieszczeniu i daje możliwość umieszczania innych dekoracji w przedpokoju bez obawy, że nie będą się dobrze komponować. W ten sposób często maluje się postacie, twarze lub krajobrazy.

szablon2.jpg

W grzecznym rządku

To klasyczne ułożenie szablonu ma także kilka wersji. Możemy zrobić rząd pionowy lub poziomy, wykorzystać różne wielkości szablonu lub stworzyć dwa rzędy uzupełniających się wzorów. Ważne jest, aby zachować pewną harmonię i stały układ powtarzających się wzorów.

szablon3.jpg

Akcent w rogu

Jeśli chcemy umieścić na ścianie szablony zostawiając jednocześnie miejsce na obrazy, skupmy się na malowaniu w rogach pomieszczenia. Efekt ciekawego rozproszenia i przestrzenności zyskamy stopniując wielkość szablonu od najmniejszego do największego lub odwrotnie.

szablon4.jpg

Efekt tapety

Wzór powtarzający się na całej ścianie daje nam efekt tapety. Możemy łączyć różne wzory szablonów, eksperymentować z kolorami i wielkością szablonów. Im więcej wprowadzimy zróżnicowanych efektów, tym mniej innych dekoracji powinniśmy umieszczać w tym pomieszczeniu. Skomplikowany wzór na ścianie i prostota pozostałych elementów wnętrza stworzy harmonijną całość.

Wybór koloru

Jeśli wybraliśmy już kształt szablonu i zdecydowaliśmy, jak będzie rozmieszczony na ścianie, pozostała nam jeszcze decyzja dotycząca koloru.

Siła kontrastu

Jeżeli chcemy, by szablon był bardzo widoczny, najlepiej dobierać kolory na zasadzie silnego kontrastu. Łączenie bardzo jasnych kolorów z ciemnymi w wyraźny sposób zaakcentuje wzór szablonu i sprawi, że na pewno zostanie zauważony.

Różnica połysku

Najdelikatniejszy efekt uzyskamy stosując farby o zbliżonych kolorach, ale różnym stopniu połysku. Możemy wykorzystać do takiej kompozycji dwie farby akrylowe (pełny mat i połysk) lub połączyć matowe tło z wzorem wypełnionym perłowym laserunkiem.

W tej samej tonacji

Jeśli nie chcemy wprowadzać dodatkowego koloru na ścianie, możemy wypełnić szablon kolorem o kilka tonów ciemniejszym lub jaśniejszym od podkładu. Na przykład: jasnoszary szablon na czerwonej ścianie, oliwkowy szablon na ścianie khaki.

Obfitość kolorów

Łączenie na jednej ścianie kilku kolorów też może dać bardzo ciekawy efekt, ale na pewno wymaga większej uwagi w ich doborze.

Malowanie

Zanim zaczniesz dekorować ścianę przy pomocy szablonów, sprawdź czy powierzchnia ściany jest gładka, pozbawiona pęknięć i rys. Jeśli nie, wypełnij nierówności, pomaluj i pozostaw do wyschnięcia.

Przygotuj następujące narzędzia: gąbkę do tepowania (można ją zrobić samodzielnie z gąbki polimerowej zwijając ją tak, aby krągły kształt i owinąć końcówkę taśmą), miarkę, taśmę maskującą i ołówek.

Wybór produktu może mieć decydujący wpływ na otrzymany efekt. Nawet tradycyjne farby wodorozcieńczalne dają wiele możliwości, jeśli zróżnicujemy je pod względem stopnia połysku.

Laserunki perłowe               Tynk dekoracyjny               Bejca

czym_malowac.jpg

Autor: Tikkurila

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

venus-meble-eu Odpowiedz 2012-09-20 08:33:45

świetna sprawa takie malunki :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie