Start Arrow OgródArrow Malwy. Uprawa malw w przydomowym ogrodzie

Malwy. Uprawa malw w przydomowym ogrodzie

Malwy to rośliny dwuletnie, które najlepiej wysiać w czerwcu. Teraz jest więc najlepszy moment, by w doniczkach czy na rozsadniku posiać malwy, by za rok cieszyć się ich romantycznymi kwiatami. Uprawa malw w ogrodzie nie jest trudna, warto jednak zapoznać się z kilkoma istotnymi wskazówkami, które przedstawiamy w tym artykule.

Piękne malwy znów wracają do przydomowych ogródków, zaprojektowanych w wiejskim czy romantycznym stylu.

Gdzie sadzić malwy?

W pierwszym roku malwy nie zajmą wiele miejsca. Po wysiewie, gdy pojawią się pierwsze listki przenosimy młode roślinki na wybrane miejsce, sadząc je w rozstawie ok. 50 – 60 cm. Za rok bowiem ich wielkość może osiągnąć nawet 2 czy 3 metry, a łodygi i kwiaty potrzebować będą dużo miejsca.

Ze względu na wysokość roślin, malwy w rabatach sadzimy za pozostałymi kwiatami, tak by wyrośnięte nie przesłaniały mniejszych okazów. Doskonałym stanowiskiem dla malw jest miejsce przy ogrodzeniu czy ścianie domu, gdzie stanowić będą piękną dekorację.

Malwy pięknie prezentują się tuż przy ścianie domu.

Uprawa malw w ogrodzie – stanowisko i gleba

Malwa ma długie łodygi i delikatne kwiaty, pamiętać więc należy, by wybrać jej stanowisko osłonięte od wiatru. Zabezpieczeniem przed podmuchem może więc być wspomniana ściana domu czy ogrodzenie. Malwy potrzebują dużo słońca, więc stanowisko powinno im je zapewniać. Nie tolerują cienia, w ciemnych miejscach nie rosną i bardzo oszczędnie wypuszczają dekoracyjne kwiaty.

Gleba do uprawy malw w ogrodzie powinna być żyzna, wzbogacona kompostem, by zapewnić roślinie składniki pokarmowe.

Malwy mogą mieć kwiaty koloru różowego, czerwonego, białego, żółtego, a nawet...czarnego.

Jak pielęgnować malwy w ogrodzie?

Wysokie rośliny potrzebują wsparcia, dlatego należy je przywiązać do wysokich tyczek, wbitych w ziemię przy malwach. Dzięki temu nie połamią się i będą prosto rosły, tworząc dekoracyjną ścianę rabaty.

Kiedy malwy zakwitną ważne jest regularne usuwanie suchych kwiatów, by pobudzić roślinę do dalszego rozwoju. Malwy kwitną nawet do października, warto więc przedłużać ich żywotność. Nawożenie roślin przeprowadzamy nie częściej niż 2 razy w sezonie, stosując uniwersalny nawóz do roślin ogrodowych.

Pamiętajmy, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża, w którym rosną malwy. W czasie bezdeszczowym regularnie podlewajmy więc malwy, starając się nie moczyć jednak liści rośliny. Nie należy jednak dopuścić do nadmiaru wody – malwy nie tolerują podmokłego podłoża.

Malwy są odporne na mróz, nie musimy więc przenosić je na zimę. Po dwóch latach malwy usuwamy z ogrodu, gdyż nie zakwitną ponownie już tak bujnie.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 6, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród