Start Arrow OgródArrow Maranta. Jak ją pielęgnować?

Maranta. Jak ją pielęgnować?

Maranta („Marantha leuconeura”) to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, o malowniczych liściach. Odpowiednia pielęgnacja tej rośliny, pozwoli cieszyć się jej urokiem przez długi czas. Sprawdź, jak o nią dbać…

Stanowisko 

Maranta lubi dużą ilość światła. Warto więc postawić ją w nasłonecznionym miejscu. Pamiętać jednak należy, aby nie była ona narażona na bezpośredni kontakt ze słońcem, ponieważ jej liście ulegną poparzeniu i zbledną. W okresie wegetacji  (od marca do sierpnia) należy przechowywać ją w temperaturze od 22 do 26 stopni Celsjusza. Z kolei w okresie spoczynku (od września do marca) temperatura pomieszczenia, w którym przechowujemy roślinę, nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza. 

Podlewanie i wilgotność powietrza

Właściwe podlewanie maranty to klucz do prawidłowego rozwoju tej rośliny. Marantę należy podlewać często i regularnie. Zaleca się podlewanie rośliny od dwóch do trzech razy w tygodniu. W okresie spoczynku należy nieco ograniczyć ten zabieg. Podlewanie raz w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć. 

Co ciekawe, roślina ta musi mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. W tym celu powinniśmy codziennie zraszać liście rośliny wodą w temperaturze pokojowej bądź zainwestować w nawilżacz powietrza.

Podłoże i nawożenie 

Do uprawy maranty potrzebne jest lekkie i przepuszczalne podłoże o kwaśnym odczynie. Roślina ta wymaga regularnego nawożenia. Należy jednak pamiętać, że maranta jest wrażliwa na nadmierne zasolenie podłoża. 

O czym warto jeszcze pamiętać?

Maranty to rośliny, które wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji. Są bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki. Suche podłoże, przeciągi, zbyt jasne lub zbyt ciemne stanowisko – to wszystko może zaszkodzić roślinie. Jeśli jednak zapewnimy marantom odpowiednie warunki, będą pięknie kwitły, zdobiąc nasze wnętrze. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 18, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród