Start Arrow Wiadomości Arrow Mariaż stylu i funkcjonalności, czyli budujemy podjazd do garażu

Mariaż stylu i funkcjonalności, czyli budujemy podjazd do garażu

Elegancki, zadbany, a przede wszystkim wytrzymały podjazd stanowi obowiązkowy element każdej posesji. Pełni on bowiem nie tylko rolę drogi dojazdowej do garażu, ale również jest ozdobą przydomowej przestrzeni. Jak zaprojektować podjazd, aby przetrwał w nienagannym stanie wiele lat i przy tym przyciągał wzrok stylowym wyglądem? Kilku cennych porad udziela projektantka nawierzchni Martyna Purska, ekspert firmy Libet.

Solidne podstawy eleganckiego podjazdu

Podjazd Romano Natulit Libet

Podjazd Romano Natulit Libet

Podjazd do garażu stanowi jeden z tych elementów domu, które – z uwagi na przeznaczenie – muszą być niezwykle funkcjonalne, trwałe i wytrzymałe. Z tego też powodu należy zaprojektować go z dużą starannością, a szczególny nacisk położyć na odpowiednie przygotowanie podłoża oraz wybór dobrej jakości materiałów. Przed rozpoczęciem prac należy również dokładnie określić wymiary powierzchni, przewidywane obciążenia oraz sposób odwodnienia (w tym spadki poprzeczne i podłużne). – Jednym z najtrwalszych, a zarazem najczęściej spotykanych rozwiązań w obrębie podjazdu jest kostka brukowa. Na jej popularność wpływ ma zarówno elegancki wygląd oraz zróżnicowane wzornictwo, jak i doskonałe parametry techniczne: odporność na obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne, a także twardość. Kostka brukowa jest również bardzo prosta w pielęgnacji i utrzymaniu, co ma ogromne znaczenie w przypadku silnie narażonego na zabrudzenia podjazdu – mówi projektantka nawierzchni Martyna Purska, ekspert firmy Libet. Aby nawierzchnia podjazdu spełniła nasze oczekiwania i przetrwała w idealnym stanie długie lata, musi zostać prawidłowo wykonana. Błędnie przygotowane podłoże lub niewłaściwy sposób układania kostek brukowych mogą spowodować niestabilność nawierzchni, a nawet przyczynić się do jej całkowitego zniszczenia. – W przypadku miejsc o średnim lub dużym natężeniu ruchu, a do takich zaliczyć można podjazd do garażu, należy wybrać kostkę o grubości od 6 do 10 cm. Warstwę bruku powinna poprzedzać ok. 3-centymetrowa podsypka piaskowa oraz podbudowa z kruszywa, tłucznia lub chudego betonu o grubości 15-45 centymetrów. Cały proces brukowania musi poprzedzić oczywiście wyrównanie i wyprofilowanie terenu – dodaje ekspertka.  Podczas projektowania podjazdu warto pamiętać, aby szerokość drogi dojazdowej do garażu była nieco większa niż szerokość bramy wjazdowej. Dzięki temu wysiadanie z samochodu będzie dużo łatwiejsze, a cała przestrzeń nie będzie sprawiała przytłaczającego wrażenia.

Perfekcyjna układanka

Wybór odpowiedniej kostki brukowej do wyłożenia podjazdu to decyzja, która wymaga poważnego zastanowienia i nie powinna być podejmowana pochopnie. – Nawierzchnia ma przetrwać wiele lat, dlatego też warto zdecydować się na taki wzór bruku, który będzie na tyle ponadczasowy i uniwersalny, że nie znudzi się nam po kilku sezonach. Na szczęście w ofercie największych producentów znaleźć można olbrzymią liczbę modeli kostek, zróżnicowanych pod względem rozmiaru, kształtu, faktury oraz kolorystyki, dzięki czemu możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieograniczone – mówi ekspertka firmy Libet. Standardem, który sprawdzi się na każdej posesji jest bez wątpienia nawierzchnia z niewielkich kostek w odcieniu chłodnych szarości lub ciepłych beżów i brązów. Dobrym pomysłem jest również przestrzeń zaaranżowana w kontrastowym zestawieniu czerni i bieli. W przypadku podjazdu prowadzącego do budynku zaprojektowanego w stylu klasycznym lub vintage warto natomiast rozważyć wybór kostek przypominających staromiejski bruk. – Jedną z ciekawszych, a zarazem coraz popularniejszych opcji jest podjazd do garażu oparty na ażurowych kostkach, które charakteryzują się znacznym procentem powierzchni biologicznie czynnej. Eko-nawierzchnie są równie wytrzymałe i trwałe, jak klasyczne betonowe konstrukcje, a przy tym prezentują się niezwykle efektownie, wprowadzając na posesji przyjemny klimat. Szczególnie oryginalny wygląd uzyskać można wtedy, gdy podjazd pokryty zostanie trawą, a ażurowe kostki wytyczą jedynie dwie ścieżki prowadzące auto do wnętrza garażu – tłumaczy projektantka.

Połączenie funkcjonalności z eleganckim wyglądem to aranżacyjny standard, który sprawdza się w każdych okolicznościach. Zasada ta dotyczy również brukowanej drogi dojazdowej do garażu. Dobrze zaprojektowany i wykonany podjazd, nie tylko będzie trwały i stabilny, ale również stanie się piękną wizytówką domu.

O firmie

Libet S.A. to lider w segmencie kostek Premium  i innych betonowych materiałów nawierzchniowych na polskim rynku. Pełniąc rolę trendesettera wyznacza kierunki rozwoju rynku. Produkty sygnowane marką Libet wyróżniają się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi, ale również innowacyjnością i ciekawym wzornictwem. W równym stopniu stają się ozdobą posesji prywatnych, jak i przestrzeni publicznych. Wysoki poziom jakościowy i estetyczny wyrobów wrocławskiej firmy jest zasługą m.in. nowoczesnego parku maszynowego oraz wykorzystywania najnowszych technologii i odpowiednio selekcjonowanych surowców. Swój udział mają w tym także laboratoria, istniejące przy każdym z 15 zakładów produkcyjnych, które nadzorują przebieg procesu produkcji, wdrażają nowe procedury i pracują nad własnymi, nowatorskimi rozwiązaniami.

Libet S.A.
ul. Powstańców Śląskich 5
53-332 Wrocław
Dział Obsługi Klienta – infolinia: 801 542 381

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 14, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca VILLA Z GOLD

  • JAKARTA

  • Nautilus ip67. 35 W

  • Cone outdoor fitting E27 ELT. szary kamień. 100 W

  • PARASOL OGRODOWY BANANA 3M ZIELONY BOCZNY WYSI...

  • Podświetlenie nr domu Sun LED IP44

  • Donica ogrodowa wys.34cm

  • Promocja

    Kinkiet ogrodowy WIKI LED