Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Masy, kleje, zaprawy – co pod płytki?

Masy, kleje, zaprawy – co pod płytki?

Płynne izolacje, masy samopoziomujące, zaprawy klejowe – mimo, że niewidoczne dla oczu, to właśnie one sprawiają, że płytki ceramiczne nie ulegają zniszczeniu przez długie lata. Bogaty dostęp na rynku produktów chemii budowlanej kusi, aby szukać najtańszych z nich. Jednak ryzyko zastosowania takich materiałów jest ogromne.

Chcę położyć sam płytki w łazience – pisze nasz czytelnik. –  W niektórych miejscach podłoga i ściany są nierówne, czy mogę wyrównać je klejem do płytek?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert, Marek Kraska z firmy Baumit, wyjaśniając, na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając chemię budowlaną:

Inwestorzy często zapominają, że dla trwałości okładziny ceramicznej kwestia samych płytek jest najmniej istotna. Nawet najlepsze jakościowo i najładniejsze materiały wykończeniowe ulegają zniszczeniu jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie podłoża. Dlatego wybór płytek ceramicznych powinna poprzedzić dokładna analiza oferty rynkowej, ze szczególnym naciskiem na właściwości techniczne produktów. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość przyszłych obciążeń (termicznych, mechanicznych czy chemicznych), na jakie będzie narażona podłoga. Nie można zapomnieć też o tym, że rodzaj płytki i jej format wyklucza użycie przypadkowych produktów.

(Przygotowanie podłoża i jego jakość w dużej mierze warunkuje użycie konkretnych produktów.)

(Przygotowanie podłoża i jego jakość w dużej mierze warunkuje użycie konkretnych produktów.)

Przygotowanie podłoża

Nawet najlepsza zaprawa klejowa nie zapewni płytkom odpowiedniej przyczepności, jeżeli podłoże nie będzie nośne.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z nierównościami na podłodze najlepiej zastosować masy samopoziomujące. Tworzą one mocną warstwę podkładową, dodatkowo dzięki zdolności samopoziomującej szybko i w łatwy sposób uzyskamy równą powierzchnię. Nierówności na ścianach należy wyrównać gotową zaprawą wyrównującą zamiast klejem do płytek.

Więcej wyzwań czeka nas w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć takich jak np. łazienka. Woda, która dostaje się do podłoża, powoduje jego nasiąkanie, powstania rys i wykwitów. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie (bezpośrednio przed ułożeniem płytek ceramicznych) izolacji w postaci folii w płynie. Dzięki temu możemy wykonać bardzo trwałe (bezspoinowe) uszczelnienie w pomieszczeniach mokrych, w natryskach i wokół wanien.

Fugowanie i klejenie

Wybór odpowiedniej spoiny podyktowany jest przede wszystkim warunkami, w których będzie ona stosowana. Najpopularniejsze to te cementowe. Są one stosunkowo tanie, ale też niestety mało odporne na uszkodzenia mechaniczne czy też oddziaływanie środków czyszczących i chemikaliów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stosowanie fug wysokowytrzymałych, na bazie  cementów specjalnych, uszlachetnionych tworzywami sztucznymi. Odznaczają się one wysoką odpornością na działanie czynników mechanicznych, chemicznych oraz wilgoci.

W przypadku klejenia zazwyczaj stosuje się zwykłe zaprawy klejowe, których głównym atutem jest niska cena, która niestety nie idzie w parze z wysokimi parametrami technicznymi. Po pewnym czasie zastosowanie takiej zaprawy skutkuje problemami z przyczepnością. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zapraw klejowych o wysokiej elastyczności i charakteryzujących się dłuższym czasem otwartym (czasem, w którym zaprawa naniesiona na podłoże nie traci swoich właściwości klejących).

Wobec bogactwa dostępnych na rynku produktów chemii budowlanej najlepiej przed udaniem się na zakupy skonsultować się z doradcą technicznym, który oceni przygotowanie podłoża i pomoże w doborze odpowiednich materiałów.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie

Obejrzyj zdjęcia domowników