Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Masy samopoziomujące – idealne podłoże

Masy samopoziomujące – idealne podłoże

Idealnie gładką powierzchnię podłoża, na którym ułożymy panele, płytki czy wykładzinę uzyskamy dzięki zastosowaniu mas samopoziomujących.

Jeżeli w czasie wiosennych remontów planowana jest wymiana podłogi, układanie płytek ceramicznych czy nowego parkietu, kładzenie wykładziny dywanowej czy PVC z pewnością przyda nam się masa samopoziomująca. Dzięki niej uzyskamy idealnie gładką powierzchnię podłoża, na którym zostanie ułożona wybrana okładzina podłogowa.

Masy samopoziomujące (masy samorozlewne) pozwalają wyrównać lub zniwelować każde podłoże pod nową posadzkę. Dostępne są one jako suche mieszanki, najczęściej w 25 kg workach, których głównym składnikiem jest gips lub cement oraz niezbędne wypełniacze.

Masy samopoziomujące – które wybrać?

Wybór odpowiedniej masy samopoziomującej uzależniamy od miejsca, w którym się ją stosuje oraz od rodzaju posadzki. Innego produktu wymaga nowa podłoga w kuchni, czyli pomieszczeniu narażonym na wzmożony poziom wilgoci, a innego stara kamienna posadzka w przedpokoju, którą chcemy wymienić.

Masy samopoziomujące, które mają w składzie cement, stosuje się głównie do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Pozwala ona również uzyskać dość cienką warstwę, konieczną przy pracach renowacyjnych. Masy cementowe są odporne na wilgoć, dlatego możemy je stosować w kuchniach czy łazienkach. Jeżeli jednak mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe, musimy pamiętać, że zaprawy cementowe bez specjalnych ulepszaczy, nie są odporne na podwyższone temperatury, wylewka na instalacji grzewczej może więc pękać i się kruszyć.

Na ogrzewanie podłogowe nadają się natomiast masy na bazie gipsu. Dużo szybciej wiążą się niż zaprawy cementowe, co oznacza, że podłoga może być układana już po tygodniu (niektóre wylewki cementowe wymagają nawet miesiąca, chyba że zastosujemy zaprawy szybkowiążące – wtedy podłoga może być układana po 2-3 dniach).

Zaprawy na bazie gipsu nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych ani na zewnątrz budynku, a wszelkie połączenia metalowe muszą być zabezpieczone przed korozją. Jeżeli układamy płytki na tarasie lub podjeździe bądź szykujemy podłogę w garażu należy zastosować masy na bazie cementu, wybierając produkt mrozoodporny.

Jak przygotować podłoże pod masy samopoziomujące?

Podłoże pod masy musi być czyste, nośne i suche. Wszelkie ubytki należy wypełnić i wyszlifować, a następnie całą powierzchnię starannie zagruntować. Zwiększy to przyczepność zaprawy oraz zabezpieczy przed powstawaniem pęcherzy z wody w czasie jej wiązania.

Jak układać zaprawę?

Aby uzyskać odpowiednią konsystencję zaprawy, sucha mieszanka musi być połączona z określoną przed producenta ilością wody. Źle dobrane proporcje zmniejszą wytrzymałość zaprawy, która może pękać w czasie wiązania.

Wykonując remont mieszkania czy domu, możemy samodzielnie poradzić sobie z wylewaniem masy. Zaczynamy od ustalenia stopnia odchylenia powierzchni od płaszczyzny poziomej. Potrzebna nam będzie do tego długa poziomica lub specjalne przestawne repery z możliwością ustawienia poziomu wylewanego podkładu.

Masę samopoziomującą możemy wylać bezpośrednio z wiadra, w którym została przygotowana. Jeżeli powierzchnia jest duża, należy skorzystać ze specjalnych agregatorów. Jak sama nazwa wskazuje – masa sama się rozlewa na poziomej płaszczyźnie. Pamiętajmy, by pracę rozpocząć od miejsca najbardziej oddalonego od drzwi wejściowych.

Świeżo wykonane powierzchnie należy chronić przed mrozem oraz bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i przeciągów.

Jaka powinna być grubość warstwy wylewki?

Maksymalne i minimalne grubości warstwy wylewki podaje producent na opakowaniu. Masy samopoziomujące na bazie cementu nie powinny przekraczać 2-10 mm. Kilkumilimetrowa warstwa wygładzająca wystarczy, by wyrównać podłoże, wzmocnić je i przygotować do ułożenia wybranej podłogi. Warto wiedzieć, że masy także zmniejszają zużycie kleju do układania płytek ceramicznych czy wykładzin. Nie da się jednak z nich uformować spadków, dlatego nie są polecane do łazienek czy na balkony.

(Masy samopoziomujące umożliwiają przygotowanie idealnie gładkiej powierzchni pod każdą okładzinę podłogową.)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642