Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Masy tynkarskie

Masy tynkarskie

Do najbardziej popularnych i rozpowszechnionych materiałów wykończeniowych służących jako dekoracyjne i ochronne wykończenie powierzchni ścian zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz należą gotowe, cienkowarstwowe masy tynkarskie zwane również tynkami strukturalnymi.

aranzacja_wnetrz1

Wśród gotowych mas tynkarskich wyróżnić możemy masy tynkarskie dyspersyjne (w przypadku stosowania żywic akrylowych zwane tynkami akrylowymi), silikatowe i silikonowe. Nazwy tych mas pochodzą wprost od zastosowanego głównego rodzaju spoiw. W przypadku silikatowych mas tynkarskich spoiwem wiodącym jest szkło wodne potasowe, natomiast w przypadku mas silikonowych obok polimerów stosowana jest dodatkowo żywica silikonowa.

Masy tynkarskie dyspersyjne (polimerowe) cechuje najwyższy stopień elastyczności oraz najwyższa odporność na mechaniczne uszkodzenia. Udział polimerów dla wyrobów do zastosowań zewnętrznych powinien wynosić min. 7% masy wyschniętej powłoki (dla ziarna > 1 mm). Do barwienia tynków mogą być używane pigmenty organiczne umożliwiające uzyskiwanie niemal nieograniczonej palety barw. Współczynnik paroprzepuszczalności µ nie przekracza na ogół wartości 200 (200 razy większy opór dla przenikania pary wodnej niż powietrze), co ogranicza stosowanie tych materiałów tylko w systemach dociepleń na styropianie.

Tynki dyspersyjne są doskonałym materiałem do wykańczania wnętrz oraz zagrożonych rysami elewacji. Z uwagi na najmniejszą przepuszczalność dwutlenku węgla wyroby te nie nadają się do pokrywania tynków wapiennych, ale z drugiej strony tworzą powłoki zabezpieczające na podłożach żelbetowych.

W masach tynkarskich silikatowych udział polimerów powinien wynosić poniżej 5% masy gotowego produktu. Spoiwem wiodącym jest szkło wodne potasowe, które znacznie ogranicza elastyczność gotowych powłok. Materiały te można nanosić tylko na podłoża mineralne. Współczynnik paroprzepuszczalności µ osiąga wartość 30-50, co umożliwia stosowanie tych materiałów jako warstwy wykończeniowej w systemach dociepleń na wełnie mineralnej oraz na tynkach renowacyjnych.

Do barwienia tynków silikatowych mogą być używane wyłącznie pigmenty mineralne, stąd liczba możliwych do uzyskania kolorów jest ograniczona. Wysoka przepuszczalność dla dwutlenku węgla umożliwia stosowanie tych mas na podłożach z tynków wapiennych. Wodochłonność tynków silikatowych w wynosi poniżej 0,5 kg/m2*h0,5, która w przypadku stosowania dodatków hydrofobowych może ulec znacznemu obniżeniu. Z uwagi na chemiczne wiązanie spoiw należy szczególnie zabezpieczać pokrywane powierzchnie przed wilgocią oraz silnym słońcem (możliwość wystąpienia wykwitów węglanu potasu).

Masy tynkarskie silikonowe łączą w sobie zalety tynków polimerowych oraz silikatowych. Udział polimerów, podobnie jak w tynkach akrylowych powinien wynosić min. 7% masy wyschniętej powłoki (dla ziarna > 1mm), jednak dodatkowo wymagany jest udział żywicy silikonowej w ilości min. 50% zawartości polimerów. Cechuje je wysoka elastyczność, całkowita hydrofobowość (w<0,1 kg/m2*h0,5), wysoka przepuszczalność dla dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Dodatek żywic silikonowych umożliwia wytworzenie się powłoki o dużej liczbie bardzo drobnych kapilar, przez które para wodna może się swobodnie przedostawać, lecz które są nieprzepuszczalne dla wody.

Tynki silikonowe właśnie dzięki mikroporowatej strukturze są odporne na zanieczyszczenia. Fizyczny przebieg wiązania (odparowanie wody) powoduje, że ten rodzaj materiałów jest niewrażliwy na powstawanie wykwitów. Pewnym ograniczeniem jest możliwość stosowania do barwienia pigmentów mineralnych, podobnie jak w przypadku tynków silikatowych. Biorąc jednak pod uwagę możliwość nakładania tynków silikonowych na praktycznie każdy rodzaj podłoża, stają się one jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych. Można je stosować w systemach ociepleń na styropianie i wełnie mineralnej, tynkach renowacyjnych, umożliwiają także uzyskanie odpornych na uszkodzenia, matowych, dekoracyjnych powłok.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny