Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Masz projekt? Załatw formalności

Masz projekt? Załatw formalności

Budowa domu to pewien proces. Należy się do niej odpowiednio przygotować. Logistyka działań ułatwi nam przebrnięcie przez wszelkie wymagane formalności. Z całą pewnością trzeba zaplanować co najmniej kilka wizyt w różnych instytucjach i urzędach.

Pora na geodetę…

Po dokonaniu wyboru projektu domu i wykonaniu projektu budowlanego należy zwrócić się do geodety. Jego zadanie to sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki budowlanej. Będzie to mapa w skali 1:500, przeznaczona do celów projektowych.

Z samym projektem wybieramy się do architekta po zaadaptowanie projektu do działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Musi on również dostosować projekt architektoniczno-budowlany do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunków Zabudowy Terenu, do warunków na danym terenie. Dostosuje on także fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych. W tym momencie potrzebne będą badania geologiczne. Następnie zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę.

Na tym etapie architekt może także wprowadzić wszelkie zmiany do zakupionego projektu. Wtedy właśnie należy także uzgodnić  projekt zagospodarowania działki z zakładem energetycznym, gazowniczym oraz wodociągowo-kanalizacyjnym – dodaje Michal Jalovecký.

Pozwolenie na budowę

Mając projekt budowlany, można starać się o pozwolenie na budowę. Należy zgłosić się do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Decyzję otrzymamy w ciągu 65 dni.

Aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to: cztery egzemplarze projektu budowlanego zawierające wszystkie ustalenia, decyzja o warunkach zabudowy terenu lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich oraz warunki techniczne dostawy mediów i decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej – wylicza Michal Jalovecký.

Mając w ręku pozwolenie na budowę, naszym obowiązkiem jest powiadomienie Starostwa Powiatowego o zamiarze rozpoczęcia budowy. Musimy to zrobić z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Warto pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.

Przygotowania do budowy

Budowę domu należy rozpocząć od geodezyjnego wytyczenia obiektów i wykonania niwelacji terenu. Następnie trzeba zająć się zagospodarowaniem i odpowiednim zabezpieczeniem budowy. Przydałoby się także zbudować obiekty tymczasowe, pomocne przy budowie domu właściwego. I najważniejsze – wykonać przyłącza do Sieci infrastruktury  technicznej dla potrzeb związanych z budową.

Warto także założyć dziennik budowy. To dokument urzędowy z przebiegu robót, zdarzeń i okoliczności w trakcie trwania budowy domu – radzi Michal Jalovecký.

Budowa domu krok po kroku

Autor: ES Polska

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 2, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników