Start Arrow InspiracjeArrow Materac a bolący kręgosłup

Materac a bolący kręgosłup

Polacy masowo cierpią na bóle kręgosłupa, spowodowane siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej i złą dietą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że receptą na przewlekły lub napadowy ból kręgosłupa jest przede wszystkim odpowiednio dobrany materac. Czyli jaki? Oto kilka kroków, które ułatwią Ci zakup.

Krok 1. Test

Najczęstszy błąd, jaki popełniają klienci – nie kładą się na materacu w takiej pozycji, w jakiej zazwyczaj odpoczywają. Myślą, że wystarczy przysiąść na brzegu lub położyć się ze zwisającymi nogami. Możemy usiąść na materacu i się w nim zapadniemy, a kładąc się na nim, okazuje się nagle, że nie jest taki miękki, za jaki go wzięliśmy na początku – mówi Błażej Dzierżyński, dystrybutor marki Neolux i dodaje, że jeżeli mamy na sobie kurtkę czy marynarkę, to ją zdejmijmy, bo jeżeli materac nie ma w sobie pianki termoelastycznej, to nakrycie wierzchnie blokuje dostęp ciepła.

Krok 2. Nie zawsze musi być twardo

Sprawdzajmy dokładnie, jaka twardość materaca najbardziej nam odpowiada, kiedy czujemy się najbardziej komfortowo. Odrzućmy stereotypy, takie jak: twarde to zdrowe, średnie jest najlepsze i tym podobne. Znajdźmy własną strefę komfortu i nie patrzmy na oznaczenia producentów, dotyczącą twardości, takich jak: H1, H2, H3, H4. Jeżeli sporo ważymy, a lubimy spać na bardziej miękkiej powierzchni, są materace, które mogą sprostać takim oczekiwaniom. Oznaczenia z literką H odgórnie wyznaczają nam granice wagi dla danej twardości, tym samym sugerując, że jeżeli ktoś jest cięższy, to musi spać na twardym, co nie jest do końca prawdą.

Jak radzą specjaliści, leżąc na plecach sprawdźmy, czy biodra nie za mocno zapadają się przy materacu miękkim, a przy materacu twardym, czy kość ogonowa nie jest za bardzo uciskana. Przy leżeniu w pozycji bocznej, linia kręgosłupa powinna znajdować się w linii prostej.

Krok 3. Tanio nie znaczy lepiej

Trzeba pamiętać o tym, że na różnych aukcjach internetowych możemy znaleźć materace za kilkaset złotych, które będą nafaszerowane najrozmaitszymi materiałami. Czy będą one dobre jakościowo? Niestety to niemożliwe, tak jak w przypadku innych rzeczy, za dobrą jakość trzeba zapłacić. Wyższej klasy materiały zapewnią trwałość całej konstrukcji, lepsze właściwości ortopedyczne, są zdrowsze, gdyż nie wytwarzają szkodliwych substancji lotnych, zaś w tańszych wersjach bywa z tym różnie.

Bezpieczeństwo oraz dobre podparcie kręgosłupa i ciała przez lata użytkowania zapewnia zdrowie. Tańszym, gorszy jakościowo materac będzie szybciej się zużywać i deformować. Może być to niewidoczne dla oka, ale przyczyni się do pogorszenia snu i zdrowia na skutek nieodpowiedniego ułożenie ciała – mówi Błażej Dzierżyński.

Krok czwarty – pokrowiec też ma znaczenie

Pokrowce w materacach mają za zadanie oddzielać osobę śpiącą od wewnętrznych warstw materaca. Powinny być zrobione z tkanin dobrze wentylujących się, przyjaznych zdrowiu oraz miękkich, ale nierozciągających się. Wiele dobrych pokrowców składa się z tkanin kilkuwarstwowych, gdzie często środkowa warstwa jest wełniana lub bawełniana (ma wtedy oznaczenie zima/lato).

Dlaczego dobry pokrowiec ma kilka warstw?

Na przykład dlatego, żeby złuszczony martwy naskórek nie przedostawał się od razu do wnętrza materaca. Poza tym część pokrowców dodatkowo ma wszywane taśmy aero 3D z boku materaca, które mają za zadanie poprawę wewnętrznej wentylacji i usuwanie nadmiaru wilgoci – wyjaśnia Błażej Dzierżyński.

Występują również pokrowce z tkaniny 3D. Zapewnia ona przyjemne dopasowanie się do ciała i bardzo dobrą wentylację. Tkaniny używane do produkcji materacy mogą się mechacić, żółknąć od wody, potu czy słońca i nie ma w tym nic dziwnego lub niepokojącego, gdyż podstawowymi funkcjami dobrego pokrowca w materacu są: odpowiednia przepuszczalność nagrzanego powietrza, komfort i materiały przyjazne dla zdrowia. Zaleca się również regularne odkurzanie materaca, co uchroni jego wnętrze przed rozwojem roztoczy.

Wybór materaca nie jest prostą sprawą, ale kiedy podejdziemy do tego profesjonalnie, to stworzymy tym samym własną strefę komfortu, do której chętnie będziemy powracali każdego wieczoru i to nie tylko ze zmęczenia, ale z samej chęci wtulenia się w miękką tkaninę i wyspania.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 19, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty