Start Arrow InstalacjeArrow Materiał i średnica rur do instalacji wodnej

Materiał i średnica rur do instalacji wodnej

Instalacja wodno-kanalizacyjna może być wykonana z wielu materiałów. Dobór odpowiedniego należy dostosować do przeznaczenia i warunków wodnych. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, istotny często jest także koszt wykonawstwa i ceny produktów, choć nie powinny być one decydującym kryterium doboru.

Zobacz także:

Instalacja ciepłej i zimnej wody wykonywana jest z rur stalowych, miedziowych lub z tworzywa sztucznego. Dodatkowo należy wybrać z różnych odmian rur, twardych, miękkich lub zmodyfikowanych.

Rury z tworzyw sztucznych

W rurach z tworzyw sztucznych nie występuje korozja ani kamień kotłowy, są one obojętne chemicznie i nie wchodzą w reakcje z wodą. Nie zmieniają również smaku, barwy czy zapachu wody.

Rury z tworzyw sztucznych wymagają dobrego mocowania do ścian, ponieważ mogą ulec odkształceniu w instalacji ciepłej wody. Mają również dużą tzw. odkształcalność wzdłużną, co wymaga kompensacji na dłuższych odcinkach rur.

Wadą instalacji z tworzyw sztucznych jest również ich gruba ścianka, która wymaga bardzo głębokich bruzd do umieszczania pod tynkiem.

Przy ich stosowaniu bardzo często wymagane jest uzdatnianie wody, bowiem większość tworzyw słabo chroni przed rozwojem bakterii w rurach, zwłaszcza przed niebezpieczną bakterią Legionella.

  • Rury PVC

Polichlorek winylu (PVC) jest materiałem, który od dawna stosuje się w instalacjach wodno-kanalizacyjnych.

Zaletą rur PVC jest ich stosunkowo niewielkie cena, łatwość transportowania i montażu. Należy jednak pamiętać, że na ogólny koszt instalacji spory wpływ mają dość drogie kształtki.

Czysty polichlorek winylu ma ograniczone przeznaczenie – stosuje się go głównie do wykonania rur do instalacji wody zimnej. Instalacja wody ciepłej wymaga już zastosowania zmodyfikowanej odmiany – chlorowanego polichlorku winylu o oznaczeniu CPVC, droższego niż PVC. Rury z niego oferowane są wyłącznie w odcinkach prostych.

Rury z PVC łączy się przez klejenie. W niektórych miejscach instalacji PVC trzeba połączyć je z metalem (np. przy wyjściu z kotła grzewczego itd.), gdzie należy zastosować połączenia gwintowe, które może zmniejszyć wytrzymałość instalacji na ciśnienie.

  • Polipropulen PP

W instalacja wodno-kanalizacyjnych szerokie zastosowanie ma również polipropulen PP, a szczególnie jego odmiana PP-3. Można z niego wykonać rury do instalacji wody zimnej (rury PP zwykłe) i ciepłej (rury pp stabilizowane cieplnie).

Rury z PP są zwykle sztywne, wymagają więc zastosowania kształtek i złączek. Łączy się metodą zgrzewania.

Rury stalowe

Rury stalowe są najczęściej spotykane w starych instalacjach wodnych. Instalacje w nowych domach czy mieszkaniach raczej ich już nie stosują. Główną ich wadą jest podatność na korozję i tworzący się w nich kamień kotłowy. Dlatego awaria instalacji wodnej z zastosowaniem rur stalowych zdarza się dość często, a całkowita wymiana rur jest konieczna już po dziesięciu latach.

Planując wymianę instalacji wykonanej z rur stalowych nie należy stosować elementów miedzianych, które sprawią, że stal jeszcze szybciej skoroduje.

Rury stalowe mają oczywiście również zalety, główną z nich jest ich bardzo duża wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na wysokie temperatury. Jednak na wycofywanie ich z nowoczesnych instalacji ma wpływ, oprócz wspomnianej korozji, również trudne wykonawstwo, wymagające łączenia na gwint lub przez spawanie.

Rury miedziane

Miedź jest obecnie najbardziej polecanym materiałem do stosowania w instalacjach wodno-kanalizacyjnych. Jej popularność jest spowodowana głównie tym, że rury miedziane hamują rozwój bakterii (w tym groźnych typów Legionella).

Rury miedziane mogą mieć niewielką średnicę, dzięki stawianiu znikomego oporu hydraulicznego. Powoduje to, że choć materiał jest droższy niż np. stal czy tworzywa sztuczne, to zużywa się go mniej i mniej miejsca zajmuje cała instalacja.

Montaż rur miedzianych jest szybki i prosty, a trwałość instalacji przewiduje się na kilkadziesiąt a nawet 100 lat.

Kolejną zaletą miedzi jest jej niewielka podatność na korozję. Tu jednak trzeba pamiętać, że negatywny wpływ na to ma woda miękka lub łączenie miedzianej instalacji z urządzeniami ze stali ocynkowanej lub aluminium.

Rury miedziane są oferowane jako twarde, półtwarde i miękkie. Rury z miedzi twardej łączy się przez spawanie, z miękkiej przez lutowanie.

Jaką średnicę powinna mieć rura do instalacji wodnej?

Średnica rur jest zależna od materiału, z którego jest wykonana. Ale ważne jest również zastosowanie rury i urządzenie, z jakim ma być połączona. Typowe średnice rur w zależności od urządzenia, wyglądają następująco:

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Arthur Odpowiedz 2016-05-22 23:27:21

Jak dla mnie najlepsze są rury z pcv. Mają świetne przepływy, nie rdzewieją ani nic. Montaż też dobry i prosty. Zakupuje takie rury w WiPlast. Najlepszy producent pcv.

marian70 Odpowiedz 2015-03-17 15:16:35

do łączenia rur z tworzyw termoplastycznych idealnie nadają się zgrzewarki doczołowe które można kupić w firmie dezet.eu/. Tylko one zapewniają trawle i solidne łączenie rur PCV wykorzystywane do kanalizacji i przesyłu wody.

Copper Odpowiedz 2011-11-21 13:03:56

Instalacje wykonane z miedzi to także możliwość uzyskania wody pitnej (przy właściwym zaprojektowaniu i eksploatacji instalacji) najwyższej jakością. Instalacja z miedzi charakteryzuje się bardzo długą trwałością i wytrzymałością (nawet 100 lat), a dzieje się to za sprawą tego, że w odróżnieniu od np. żelaza - nie rdzewieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty