Start Arrow Budowa domuArrow Materiały hydroizolacyjne

Materiały hydroizolacyjne

Domy jednorodzinne pozbawione odpowiedniej hydroizolacji są zagrożone oddziaływaniem wody, zarówno gruntowej, jak i rozbryzgowej, która spływa po ścianach i dociera do ław fundamentowych.

Zatem zarówno fundamenty, jak i ściany zewnętrzne budynku, szczególnie elementy w gruncie wymagają izolacji. W zależności od rodzaju gruntu, na jakim postawiony jest dom jednorodzinny, spotykamy się z pojęciem:

 • izolacja przeciwwilgociowa (lekka) – stosowana w przypadku posadowienia budynku powyżej poziomu wody gruntowej
 • izolacja przeciwwodna (ciężka) – stosowana w przypadku posadowienia budynku poniżej poziomu wody gruntowej, zalecana w domach z podpiwniczeniem

Zanim zlecimy izolację ścian zewnętrznych i fundamentowych, musimy zatem określić, jaki rodzaj izolacji będzie niezbędny w przypadku naszego domu. Wykonanie badań gruntowych pomoże nam zaadaptować projekty domów, szczególnie fundamenty, do działki oraz zdecydować, jakie materiały hydroizolacyjne powinny być wykorzystane.

(Domy z podpiwniczeniem wymagają zastosowania ciężkiej izolacji przeciwwodnej)

Popularne materiały hydroizolacyjne to:

 • Papy są najpopularniejszym materiałem chroniącym przed działaniem wody. Służą do hydroizolacji fundamentów, stropodachów i dachów skośnych, zarówno typu lekkiego, jak i ciężkiego. Papy z dwóch stron pokryte są asfaltem, wodoszczelnym,odpornym na temperatury, warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne.
 • Folie izolacyjne są wykonane z polietylenu PEHD czy PVC. Wykonuje się z nich izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe, różniące się grubością zastosowanej folii. Folie z PVC mocuje się do ścian za pomocą kleju, natomiast z PEHD, dzięki zastosowanemu polietylenowi wysokiej gęstości, można mocować mechanicznie przybijając gwoździami. Folie wykorzystuje się zarówno do izolacji pionowej (zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci z gruntu), jak i do izolacji poziomej (zabezpiecznienie przed kapilarnym podciąganiem wilgoci).
 • Masy bitumiczne przeznaczone są do izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej (przy zastosowaniu grubszej warstwy izolacji) , są odporne na działanie związków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne. Są elastyczne, przez co łatwe w układaniu. Masy bitumiczne dzielą się na roztwory, emulsje, masy jedno-lub dwuskładnikowe, lepiki asfaltowe – te ostatnie mogą służyć również do mocowania papy izolacyjnej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

 • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

 • Promocja

  Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

 • Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

 • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

 • Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...