Start Arrow Budowa domuArrow Materiały izolacyjne: jak sprawdzić jakość styropianu?

Materiały izolacyjne: jak sprawdzić jakość styropianu?

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Im jest on niższy, tym materiał lepiej izoluje. Wartość współczynnika jest dziś jeszcze bardziej istotna z uwagi na zaostrzenie przepisów związanych z izolacją przegród budowlanych. Jak kupić styropian, by mieć pewność, że spełnia on deklarowane przez producenta parametry?

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy poznać przed zakupem materiału izolacyjnego, jest lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła.

Czytając etykietę na opakowaniu materiału izolacyjnego należy zwrócić uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na opakowaniach określenia współczynnika przewodzenia ciepła, bez litery „D” w indeksie, mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu.

Im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tym mniejsze są straty ciepła przez przegrodę, czyli np. materiał z „lambdą” 0,033 izoluje lepiej niż materiał z „lambdą” 0,042.

Deklarowana wartość współczynnika λ np. styropianu fasadowego może się różnić nawet o ponad 35 % wśród dostępnych na rynku produktów.

Deklarowana wartość współczynnika λ np. styropianu fasadowego może się różnić nawet o ponad 35 % wśród dostępnych na rynku produktów.

Gdzie sprawdzić deklaracje producentów styropianu?

Planując zakup styropianu do izolacji domu warto poprosić o certyfikaty, które potwierdzają jakość produktu, wydawane przez niezależne instytuty naukowe. W Polsce dokumenty te wydaje producentom między innymi Instytut Techniki Budowlanej, na podstawie przeprowadzonych kontroli próbek. Co istotne, kontrole te przeprowadzane są na próbkach pobranych z rynku bez wiedzy producenta.

Zanim kupimy płyty styropianowe, warto również zapoznać się z wynikami kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Obowiązujące od początku 2016 roku przepisy nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych umożliwiają także GUNB podawanie do publicznej wiadomości wyników kontroli materiałów budowlanych. Upubliczniane są zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Takie działanie wskazuje nam – klientom nieuczciwych producentów i materiały, których właściwości nie są zgodne z tym, co producent umieścił w opisie produktu.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 19, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

szyszka Odpowiedz 2017-06-25 11:57:12

Dokładnie, sprawdzać parametry na opakowaniu i weryfikować to z certyfikatami ITB. Ja mam na domu styropian firmy termoorganika. Produkty firmy poddawane są wielu badaniom kontrolnym, mają też rekomendację ITB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

  • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

  • Promocja

    Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

  • Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

  • Plafon LED CLEO DR375 DĄB 3000K

  • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

  • Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu