Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Im jest on niższy, tym materiał lepiej izoluje. Wartość współczynnika jest dziś jeszcze bardziej istotna z uwagi na zaostrzenie przepisów związanych z izolacją przegród budowlanych. Jak kupić styropian, by mieć pewność, że spełnia on deklarowane przez producenta parametry?
Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy poznać przed zakupem materiału izolacyjnego, jest lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła.
Czytając etykietę na opakowaniu materiału izolacyjnego należy zwrócić uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na opakowaniach określenia współczynnika przewodzenia ciepła, bez litery „D” w indeksie, mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu.
Im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tym mniejsze są straty ciepła przez przegrodę, czyli np. materiał z „lambdą” 0,033 izoluje lepiej niż materiał z „lambdą” 0,042.

Deklarowana wartość współczynnika λ np. styropianu fasadowego może się różnić nawet o ponad 35 % wśród dostępnych na rynku produktów.
Gdzie sprawdzić deklaracje producentów styropianu?
Planując zakup styropianu do izolacji domu warto poprosić o certyfikaty, które potwierdzają jakość produktu, wydawane przez niezależne instytuty naukowe. W Polsce dokumenty te wydaje producentom między innymi Instytut Techniki Budowlanej, na podstawie przeprowadzonych kontroli próbek. Co istotne, kontrole te przeprowadzane są na próbkach pobranych z rynku bez wiedzy producenta.
Zanim kupimy płyty styropianowe, warto również zapoznać się z wynikami kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Obowiązujące od początku 2016 roku przepisy nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych umożliwiają także GUNB podawanie do publicznej wiadomości wyników kontroli materiałów budowlanych. Upubliczniane są zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Takie działanie wskazuje nam – klientom nieuczciwych producentów i materiały, których właściwości nie są zgodne z tym, co producent umieścił w opisie produktu.
Dodaj komentarz