Start Arrow Budowa domuArrow Materiały izolacyjne – styropian i wełna. Jakie korzyści daje niski współczynnik lambda?

Materiały izolacyjne – styropian i wełna. Jakie korzyści daje niski współczynnik lambda?

Materiały izolacyjne charakteryzuje m.in. współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im jest on niższy, tym materiał lepiej izoluje. Jakie korzyści daje niski współczynnik lambda?

W związku z aktualizacją Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od 1 stycznia 2017 r. będziemy stawiać jeszcze cieplejsze domy.

W związku z aktualizacją Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od 1 stycznia 2017 r. będziemy stawiać jeszcze cieplejsze domy.

Co to jest współczynnik przewodzenia ciepła lambda?

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy poznać przed zakupem materiału izolacyjnego, jest lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła.

Czytając etykietę na opakowaniu materiału izolacyjnego należy zwrócić uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na opakowaniach określenia współczynnika przewodzenia ciepła, bez litery „D” w indeksie, mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu.

Im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tym mniejsze są straty ciepła przez przegrodę, czyli np. materiał z „lambdą” 0,033 izoluje lepiej niż materiał z „lambdą” 0,042.

Współczynnik przewodzenia ciepła a grubość izolacji

Im grubsza warstwa izolacji, tym budynek jest lepiej zabezpieczony przed stratą ciepła. Aby jednak osiągnąć wymagany przez warunki techniczne współczynnik przenikania ciepła ścian U, izolacja z materiału o stosunkowo wysokim współczynniku lambda będzie naprawdę gruba, co może negatywnie wpłynąć na wygląd budynku. Konsekwencją bardzo grubego docieplenia jest również zbyt mała ilość światła dziennego przedostającego się do wnętrza. Natomiast materiał o niskim współczynniku lambda może być cieńszy – współczynnik „lambda” pokazuje nam ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości (bo jest to cecha materiału, a nie produktu).

Możliwość zastosowania cieńszej warstwy ocieplenia dzięki wykorzystaniu materiałów o niższym współczynniku lambda jest istotne również wewnątrz pomieszczeń, przy izolacji poddasza czy podłogi w niskim pomieszczeniach. Gruba izolacja „odbiera” cenne centymetry powierzchni użytkowej w niewielkich czy niskich wnętrzach.

Należy jednak pamiętać, że izolacja  musi  mieć  odpowiednią  grubość,  a właściwie  opór  cieplny oznaczany na etykiecie literą R z indeksem D. Określa on zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Im  niższy  współczynnik lambda lub im większa grubość, tym większy jest opór cieplny, a więc izolacja osiąga efektywność energetyczną.

Izolacja grubsza już o kilka centymetrów skutecznie obniża wartość współczynnika U. Podobny efekt można osiągnąć stosując w przegrodach materiały izolacyjne o jak najniższym współczynniku lambda.

Izolacja grubsza już o kilka centymetrów skutecznie obniża wartość współczynnika U, czyli współczynnika określającego, jak wiele ciepła ucieka z domu. Podobny efekt można osiągnąć stosując w przegrodach materiały izolacyjne o jak najniższym współczynniku lambda.

Sprawdzaj materiały izolacyjne!

Kupując materiały izolacyjne wybierajmy zawsze te sprawdzone, najlepiej posiadające rekomendacje znanych, prestiżowych ośrodków naukowo-badawczych, np. Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Materiały muszą być zgodne z tym, co deklaruje producent. Obowiązujące od początku 2016 roku przepisy nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych umożliwiają Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego podawanie do publicznej wiadomości wyników kontroli materiałów budowlanych. Upubliczniane są zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Takie działanie wskazuje nam – klientom nieuczciwych producentów i materiały, których właściwości nie są zgodne z tym, co producent umieścił w opisie produktu.

Na stronach GUNB opublikowane zostały już pierwsze wyniki wskazujące firmy i ich materiały izolacyjne, które nie spełniają właściwości podanych w opisie, wprowadzając klientów w błąd

Uwaga na współczynnik przenikania ciepła U

Dobierając materiały izolacyjne spotykamy się również ze współczynnikiem przenikania ciepła U. Nie należy go mylić ze współczynnikiem lambda.

Współczynnik przenikania ciepła ścian U to wartość określająca, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz –  im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła U, tym mniejsze straty ciepła.

Po poznaniu współczynnika U przegród budowlanych, wiemy jak grubą warstwę ocieplenia zastosować. W przypadku ścian zewnętrznych od 2014 roku współczynnik U powinien mieć wartość nie wyższą niż  U=0,25 W/m2K, w 2017 obniży się on do U=0,23 W/m2K, a w 2021 roku do U=0,20 W/m2K.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 13, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu