Start Arrow Budowa domuArrow Materiały ścienne – jak wybrać?

Materiały ścienne – jak wybrać?

Wybór materiału ściennego jest jednym z częstszych problemów zaprzątających głowę inwestora. To o ten materiał pyta najczęściej odwiedzając hurtownie budowlane, mimo, że jego wartość w stosunku do całej inwestycji nie jest wysoka i stanowi zaledwie 5-8% kosztów całej budowy.

Chcąc uprościć wybór poniżej przedstawione zostanie porównanie trzech najpopularniejszych obecnie na rynku materiałów przeznaczonych do wznoszenia murów:

Gazobeton
Gazobeton
Silikat
Silikat
Ceramika porotyzowana
Ceramika porotyzowana

Nie będzie to jednak porównanie kosztów zakupów poszczególnych materiałów. Ponieważ, budowa domu jednorodzinnego często jest inwestycją życia oraz biorąc pod uwagę wspomniany już niewielki koszt materiałów ściennych w wartości całej inwestycji, należałoby poszukać naprawdę istotnych cech, które pozwoliłyby dokonać optymalnego wyboru.

Bardzo często zdarza się tak, że w zakupionym projekcie domu, materiał, z którego mają być wzniesione ściany narzucony jest przez projektanta. Należy pamiętać o tym, że w większości przypadków zmiana materiału ściennego nie pociąga za sobą konieczności wprowadzenia korekty w projektach, a jedynie kontaktu z architektem lub inną osobą uprawnioną do zmiany w tym zakresie.

Często również na wybór materiału ściennego ma wpływ własne przekonanie, przyzwyczajenia, doświadczenie w budowaniu rodziny czy znajomych. Spróbujmy, więc zapoznać się z poszczególnymi materiałami, aby mieć pewność, że dokonaliśmy najlepszego możliwych wyboru.

Mimo, że nie będziemy tu porównywać cen różnych materiałów trzeba o nich wspomnieć, ponieważ, pierwszym i chyba najczęściej zadawanym sobie przez inwestora pytaniem jest: Ile kosztuje ściana? I tu nasuwa się pierwsza i bardzo istotna uwaga! Jeżeli zamierzamy porównywać ceny materiałów ściennych należy ujednolicić jednostkę miary i dopiero koszt takiej jednostki używać jako składnik w analizach. Najlepszą w tym wypadku jednostką wydaje się 1m².

Pytając, więc o ceny materiałów nie pytajmy o cenę 1 sztuki. Pytajmy zawsze o cenę 1m² muru lub w ostateczności, jakie jest zużycie danego materiału na 1m² muru. Ta zasada tyczy się i sprawdza w przypadku każdego etapu w procesie budowania np. ściana fundamentowa (bloczek betonowy), strop gęstożebrowy (pustaki TERIVA).

Jednak porównanie cen poszczególnych materiałów nie powinno kończyć analizy wyboru materiału, z którego chcemy wznosić ścianę. Może się, bowiem okazać, że inne właściwości zmienią całkowicie pogląd na dany materiał. Tabele i opisy, prezentowane na kolejnych stronach, są próbą przedstawienia oraz przybliżenia cech materiałów, które poza ceną mogą zaważyć na jego wyborze.

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...