Start Arrow OgródArrow Mchy, grzyby, owady – jak pozbyć się zagrożeń dla drewna?

Mchy, grzyby, owady – jak pozbyć się zagrożeń dla drewna?

Zjawiają się po cichu, czają się w ciemnościach. Może minąć wiele czasu, nim się zorientujemy, że nie jesteśmy już bezpieczni. Grzyby, pleśnie, mchy i owady żerujące w drewnie pojawiają się wszędzie tam, gdzie niezabezpieczone impregnatem deski czy meble zostały poddane działaniu wilgoci.

Co zagraża naszemu drewnu i jak się przed tym chronić, radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Mchy, glony, porosty

Mchy, glony, porosty pojawiają się na ścianach, dachach i płotach od strony północnej. Mogą też rozwinąć się na zacienionych częściach podłóg, tarasów, pomników i nagrobków. Nie niszczą one drewna, ale porośnięte nimi elementy nie wyglądają dobrze. Dodatkowo, tego typu „ozdoby” sprawiają, że drewno jest śliskie i podnoszą wilgotność desek, a stąd już tylko krok do rozwoju o wiele groźniejszych grzybów domowych.

  • Jak usuwać?

Do usuwania mchów i porostów potrzebne będą specjalne środki. Nie należy próbować ich „zdrapywać” – w ten sposób tylko zniszczymy powierzchnię, na której się pojawiły. Wystarczy spryskać je odpowiednim preparatem, odczekać i spłukać wodą. Taki zabieg warto wykonać szczególnie przed pracami renowacyjnymi.

Grzyby domowe i pleśniowe

Pojawiają się na drewnie, ścianach, tynkach czy murach o podwyższonej wilgotności. Powodują puchnięcie desek i wabią owady żerujące w drewnie. Są bardzo niebezpieczne dla zdrowia – ich metabolity i mykotoksyny działają destrukcyjnie na układ oddechowy, powodując różnego rodzaju alergie, infekcje, reakcje toksyczne, astmę, zapalenie oskrzeli, a niektóre są wręcz rakotwórcze.

  • Jak usuwać?

W przypadku grzybów w żadnym wypadku nie wolno usuwać ich zanim nie zneutralizujemy ich preparatem biobójczym. Spryskujemy powierzchnię produktem, czekamy dobę i spłukujemy wodą. Zabieg powtarzamy. Grzyb pojawia się wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Jeśli więc pojawił się w domu, powinniśmy udrożnić system wentylacji.

Owady (techniczne szkodniki drewna)

Różne gatunki owadów żerują na różnych gatunkach drewna. Jeśli zagnieżdżą się w elementach konstrukcyjnych jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ korytarze, które drążą w drewnie osłabiają konstrukcję domu. To, że w drewnie zamieszkali niechciani lokatorzy poznamy po otworach wylotowych, mączce drzewnej czy w końcu po charakterystycznym chrobotaniu i kołataniu.

  • Jak usuwać?

Owady znajdują się na różnej głębokości, a więc środek owadobójczy musi maksymalnie penetrować drewno. Najlepiej sprawdzą się produkty rozpuszczalnikowe, nie wodne. Aplikujemy go pędzlem i dodatkowo możemy wstrzyknąć go w otwory wylotowe. Następnie, w miarę możliwości owijamy deskę folią i pozostawiamy. Po wytępieniu owadów, zabezpieczamy drewno impregnatem technicznym przed kolejnym atakiem.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 5, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród