Start Arrow Finanse i prawoArrow MdM: jak poprawnie obliczyć wysokość dopłaty, którą dostaniesz?

MdM: jak poprawnie obliczyć wysokość dopłaty, którą dostaniesz?

Osoby, które planują skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” nierzadko otrzymują znacznie mniejszą dopłatę niż się spodziewali. Największe różnice zdarzają się przy zakupie domu. Wtedy zamiast szacowanych przez nas 60 tys. zł możemy otrzymać np. tylko 38,7 tys. zł. Zwykle jest to spowodowane brakiem znajomości szczegółowych zasad MdM-u. Expander tłumaczy jak poprawnie wyliczyć kwotę dopłaty, aby uniknąć błędów.

(Największe różnice zdarzają się przy zakupie domu. Wtedy zamiast szacowanych przez nas 60 tys. zł możemy otrzymać np. tylko 38,7 tys. zł.)

Pomyłką jaka dość często się zdarza jest liczenie dopłaty dla zbyt dużego metrażu. Większość zainteresowanych dociera do informacji jaka jest maksymalna powierzchnia mieszkania lub domu na jakie można uzyskać dopłatę. Dla mieszkań jest to 75 mkw. lub 85 mkw., gdy ktoś posiada przynajmniej trójkę dzieci. Dla kupowanych domów to odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw. Starający się o dofinansowanie najczęściej nie przywiązują wagi do faktu, że dopłata jest naliczana maksymalnie do 50 mkw. Mogą się zatem bardzo istotnie przeliczyć, zwłaszcza w przypadku planowanego zakupu domu.

Dla przykładu, kupując dom o powierzchni 100 mkw. za 400 000 zł może nam się wydawać, że dopłata wyniesie 15% (jeśli mamy dzieci) jego wartości. To dawałoby dofinansowanie w kwocie 60 000 zł. W praktyce będzie ona jednak znacznie niższa. Gdyby dom był zlokalizowany w Gdańsku, byłoby to 38 741 zł.

Kwotę dopłaty nieprawidłowo szacują także osoby planujące kupić małe mieszkania. Ich błąd polega na tym, że kierują się kwotami dopłat podawanymi w różnego typu materiałach informacyjnych czy artykułach o tej tematyce. Znajdują się tam wartości uzależnione od regionu i faktu posiadania dzieci. Wydaje się więc, że jeśli znajdą tam swój przypadek to właśnie taką kwotę otrzymają. Tymczasem dane zawarte w tabelach dotyczą najczęściej mieszkań i domów o powierzchni 50 mkw. i wyższej. Przy mniejszych lokalach dopłata jest natomiast niższa.

Jak poprawnie obliczyć wysokość dopłaty?

Aby poznać dokładną kwotę na jaką możemy liczyć, wystarczy dokonać prostego obliczenia – pomnożyć przez siebie trzy wartości. Pierwszym elementem jest powierzchnia mieszkania lub domu. Gdy jest ona niższa niż 50 mkw. używamy faktycznej jej wartości, czyli np. 40 mkw. Jeśli jest jednak wyższa, w takim przypadku do liczenia dopłaty  przyjmujemy, że powierzchnia nieruchomości wynosi 50 mkw.

Metraż należy pomnożyć przez mnożymy przez cenę mkw. Nie chodzi jednak o tą cenę za metr kwadratowy, którą faktycznie będziemy płacili deweloperowi. Na potrzeby wyliczeń stosuje się inną cenę – wskaźnik kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Jego wysokość dla poszczególnych regionów można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Można go także obliczyć samodzielnie, dzieląc limit ceny obowiązujący w danym regionie przez 1,1.

Wynik powyższego działania mnożymy jeszcze przez 10% lub 15%, czyli wskaźnik dopłaty. Ten wyższy przysługuje osobom, które posiadają dzieci. Warto również dodać, że jeśli w ciągu 5 lat od czasu zakupu mieszkania czy domu wnioskodawcy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, wnioskodawca otrzyma kolejne 5% dopłaty.

(Źródło: Expander Advisors)

Autor: Jarosław Sadowski
Główny analityk
Expander Advisors

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 20, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty